شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست که نگاه جناحی داشته باشد
کد خبر: 970263
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044PP
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۰
واکنش طحان‌نظیف به اظهارات مقامات دولتی
سرویس سیاسی جوان آنلاین:‌ عضو حقوقدان شورای نگهبان در واکنش به اظهارات برخی مقامات دولتی گفت: قانون انتخابات راجع به بررسی صلاحیت نامزد‌ها سه حالت تأییدصلاحیت، احرازصلاحیت و عدم‌احرازصلاحیت را پیش‌بینی کرده است.
هادی طحان‌نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در گفتگو با مهر، درباره نقش و وظایف مسئولان ذی‌ربط در انتخابات، گفت: کسانی که می‌خواهند قانون انتخابات را اجرا کنند باید به متون قانونی اشراف داشته باشند در غیر این صورت نمی‌توانند به وظایفشان درست عمل کنند. وی با بیان اینکه قانون انتخابات راجع به بررسی صلاحیت نامزد‌ها سه حالت را پیش بینی کرده است، افزود: ۱ - تأیید صلاحیت، ۲ - رد صلاحیت و ۳ - عدم‌احراز صلاحیت که در تبصره یک ماده ۵۲ قانون به این موضوع اشاره شده است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه کرد: یکسری شرایط و موانع در قانون ذکر شده و اصل بر لزوم احراز صلاحیت است، از این رو کسی که این شرایط را ندارد اساساً وارد گردونه انتخابات نمی‌شود، ضمن آنکه در بررسی‌هایی که شورای نگهبان انجام می‌دهد صلاحیت نامزد‌ها باید احراز شود که به این حالت گفته می‌شود «فرد تأیید صلاحیت شده است». طحان‌نظیف اظهار داشت: حالت دیگری هم وجود دارد، گاهی اوقات شورا براساس مستندات و مدارک یقین پیدا می‌کند که شخصی برخی از شرایط را ندارد یا برخی از موانع را دارد، برای مثال می‌توان به سن داوطلبان انتخابات مجلس اشاره کرد. وی خاطرنشان کرد: قانونگذار شرط حداقل ۳۰سال را در قانون مقرر کرده در حالی که شخصی ممکن است ثبت نام کند و سن او زیر ۳۰سال باشد یا آنکه شخصی محکومیت کیفری داشته باشد. وی ادامه داد: حالت سومی هم وجود دارد. ممکن است گاهی اوقات شورای نگهبان به این یقین که فرد دارای شرایط قانونی است، نرسد و ابهاماتی داشته باشد، از این رو نمی‌تواند صلاحیت شخص را در این حالت تأیید کند.

وی در پاسخ به این سؤال که «چرا برخی فعالان سیاسی از هم اکنون برای حضور در انتخابات ابراز نگرانی می‌کنند و آیا این پیام‌ها و درخواست‌های آن‌ها برای شورا تاثیر خواهد کرد؟»، تأکید کرد: شورای نگهبان براساس مرّ قانون عمل می‌کند. برای شورای نگهبان شکست و پیروزی احزاب فرقی نمی‌کند و از این موضوع شورا نفع و ضرر نمی‌برد. عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه کرد: هرگروه و حزبی که در چارچوب قانون فعالیت می‌کند طبیعتاً نباید ترس و واهمه‌ای داشته باشد و این افراد و اشخاص منعی برای حضور در انتخابات ندارند. طحان‌نظیف با تأکید بر اینکه شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست که بخواهد با عینک جناحی و حزبی به افراد و مردم نگاه کند، تصریح کرد: برای شورای نگهبان اصولگرا و اصلاح‌طلب و... فرقی ندارد بلکه آنچه برای شورای نگهبان مهم است و موضوعیت دارد، قانون و مرّ قانون است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار