نگاهی به فضیلت ها و ویژگی های خواندن زيارت عاشورا
کد خبر: 968399
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043vL
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶
رييس عقيدتي سياسي فرماندهي انتظامي استان اصفهان
خداوند متعال با خود پيمان بسته است كه هركس امام حسین (ع) را با اين زيارت از نزديك و يا دور بخواند، زيارت او را مي پذيرم و او را در مساله بزرگي از مسائل بزرگ شفاعت مي كنم، حاجت او را مي دهم و نا اميد از من باز نمي گردد.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان، حجت اسلام محمد حسين عادل پوردر یاداشتی می نویسد، زيارت عاشورا يكي از احاديث قدسي است كه در آسمان هستي همچون خورشيد، نور افشاني مي كند و تاريكي را از چهره عالم هستي مي زدايد و فضاي جهان عارفان را عطرآگين مي كند و جلوه هاي فضايل بزرگ، همچون ثارالله شدن و ثارالله ماندن، سعادت جاودان، رمز و راز محبت، شفاعت، كرامت انساني، معرفت و بصيرت، فيض حضور در كنار امام منصور، راه تقرب به خدا و رسولش، مقام محمود، صلوات، رحمت، مغفرت، حيات جاودان، صفات نبوي، صدق، صفا، عزت، غيرت و ايثار را در خود جاي داده است، و هركدام از اينها دری براي هزاران فضيلت ديگر است.

در خصوص فضيلت خواندن زيارت عاشورا روايت شده كه امام صادق(ع) به یکی از یاران خود به نام صفوان فرمود: « اين زيارت و دعا را بخوان و برخواندن آن ممارست كن من چند چيز را براي خواننده اش تضمين مي كنم : 1-زيارتش پذيرفته مي شود 2-سلام و درود او بدون مانعي به امام (ع) مي رسد 3-تلاش و كوشش او بي سپاس نمي ماند 4-خداوند حاجتش را برآورده مي كند و هرگز نا اميد از رحمت خداوند باز نمي گردد.»

سپس امام صادق(ع) فرمود: «اي صفوان! اين زيارت را تضمين شده يافتم، با ضمانتي از پدرم و پدرم از حضرت علي بن الحسين(ع) و او آن را تضمين شده يافت با ضمانتي از حضرت حسين (ع) و حضرت حسين (ع) از برادرش حسن (ع) و او آن را تضمين شده يافت با ضمانتي از اميرالمومنين علي (ع) و او از رسول خدا (ص) و ايشان آن را از جبرئيل امين و تضمين جبرئيل از جانب خداوند عزّ وجل بوده و خداوند متعال با خود پيمان بسته است كه هركس امام حسین (ع) را با اين زيارت از نزديك و يا دور زيارت بخواند، زيارت او را مي پذيرم و او را در مساله بزرگي از مسائل بزرگ شفاعت مي كنم، حاجت او را مي دهم و نا اميد از من باز نمي گردد. او را با قلبي شاد از دريافت حاجتش باز مي گردانم و همراه با كسب بهشت و رهايي از آتش دوزخ او را شفاعت مي كنم در هر شفاعتي مگر آن كه از دشمنان اهل بيت(ع)  باشد. خداوند متعال با خود اين پيمان را بست و ما شهادت مي دهيم به آنچه فرشتگان آسمان ها به آن گواهي دادند.»

آن گاه جبرئيل فرمود: «اي رسول خدا، پروردگار، مرا براي شادماني و سرور تو و علي بن ابي طالب، فاطمه، حسن و حسين و ديگر فرزندان تو فرستاده است، پس اي محمد! شادي تو، علي، فاطمه، حسن و حسين و ائمه و پيروانشان تا روز رستاخيز برقرار است. آنگاه به صفوان فرمود: «هرگاه براي تو حاجتي پيش آيد اين زيارت را بخوان و در پايان دعا حاجت خود را بخواه خداوند آن را به تو عنايت مي كند و او هرگز به بزرگواري و عظمت خود در تحقق وعده رسولش حضرت محمد (ص) تعلل نمي كند.»

داستان هاي شگفت درباره خواندن زيارت عاشورا

فقيه عارف، مرحوم شيخ "جواد عرب" كه مرجع تقليد گروهي از شيعيان عراق بود در شب 26 ماه صفر 1336هجري قمري در نجف اشرف حضرت عزرائيل را در خواب مي بيند. پس از سلام از او مي پرسد از كجا مي آيي؟ جواب مي دهد از شيراز، و روح ميرزا "ابراهيم محلاتي" را قبض كردم. مي پرسد: روح او در عالم برزخ در چه حالي است؟ حضرت عزرائيل جواب مي دهد: در بهترين حالات و بهترين باغ هاي برزخ و خداوند هزار ملك را موكل او كرده است كه فرمان او را مي برند.

سوال مي كند براي چه عملي از اعمال به چنين مقامي رسيده است؟ عزرائيل جواب مي دهد به خاطر خواندن زيارت عاشورا

در فرداي آن روز تلگراف درگذشت "ميرزاي محلاتي" از شيراز به نجف مخابره و صدق روياي شيخ آشكار مي شود. در حالات آن فرزانه عارف، مرحوم "ميرزاي محلاتی" مي نويسند كه در30 سال آخر عمر شريفش زيارت عاشورا را ترك نكرد و هر روز كه به سبب بيماري يا امري ديگر نمي توانست زيارت بخواند نایب مي گرفت.

لباس فاخر به بركت امام حسين (ع)

حاج "سيد يحيي" ملقب به "بنيه كار" نقل مي كند كه برادرم چندي قبل درگذشت و من او را در عالم خواب با ظاهري زيبا ديدم در حالي كه لباسي عالي و فاخر بر تن داشت طوري كه باعث تعجب من شد.به او گفتم من تو را مي شناسم اين لباس و مكان در شأن تو نيست. گفت:« بلي، اما ديروز، شب اول قبر مادر قبركن بود، سرور شهيدان به ديدن او آمدند و به كساني كه در اطراف قبر آن زن بودند لباس فاخري دادند از بركت وجود ايشان من هم مستفيض شدم، براي همين مي بيني حال من نيز تغيير يافته و بهتر شده است.»

از خواب برخواستم نزديك اذان صبح بود به قبرستان تخت فولاد رفتم براي برادرم فاتحه خواندم درباره قبر جديد كه در كنار قبر برادرم بود سوال كردم گفتند اين مزار مادر قبر كن است پرسيدم چه زمانی دفن شده؟ گفتند: ديشب شب اول قبر او بوده است. دانستم تاريخ با گفته برادرم مطابقت دارد. سپس به محل دفن مادر قبرکن در تكيه مرحوم آيت الله "آقا ميرزا ابوالمعالي" رفتم كه در نزديكي آن زن به خاك سپرده شده بود.

به قبركن سلام كردم و از وفات مادرش سوال كردم، گفت: ديشب دفن شد، گفتم: آيا براي امام حسين (ع) مراسم عزا برپا مي كرد؟ يا براي شهيدان كربلا روضه مي خواند و يا به زيارت بارگاه امام حسين (ع) مي رفت جواب داد : خير سپس گفت: چرا اين سوال ها را مي پرسي؟ من نيز براي او خوابم را شرح دادم و او گفت: مادرم هر روز زيارت عاشورا را مي خواند.

علامه اميني و زيارت عاشورا

فرزند بزرگ آيت الله "اميني" دكتر "محمد هادي اميني" مي نويسد: « بعد از چهار سال از فوت پدرم او را در يكي از شب هاي جمعه قبل از اذان صبح در سال 1394 قمري در عالم خواب خوشحال و با ظاهري شادمان ديدم از او پرسيدم آقا كدام يك از اعمالتان شما را به اين درجه رسانده كتاب الغدير يا بقيه تألیفات يا تأسيس كتابخانه اميرالمومنين، مرحوم پدرم مكثي كرده و سپس گفتند: فقط به وسيله ابا عبد الله الحسين (ع) و سپس گفت: مجالس عزاي امام حسين (ع) را برپا كرده و در آن شركت كنيد. ثواب زيارت بارگاه سرور آزادگان را دارد.

پسرم در گذشته به تو درباره خواندن يارت عاشورا بسيار سفارش مي كردم و اكنون هم تكرار مي كنم و مي گويم، خواندن آن را ادامه بده و به هيچ دليلي آن را ترك مكن گويي كه جزيي از واجبات روزانه توست اين زيارت داراي فوايد و بركات بسياري است و وسيله نجات تو در دنيا و آخرت می شود. من نيز از شما التماس دعا دارم.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار