ظریف: صحبت از مرگ برجام زود است
کد خبر: 968372
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043uu
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۱
وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای نسبتاً مفصل ضمن طرح دوباره انتقادات در بدعهدی امریکایی‌ها و اروپایی‌ها به شکلی متناقض در عین حال صحبت از مرگ توافق هسته‌ای را زود دانست.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: محمدجواد ظریف در گفتگو با شبکه تلویزیونی راشاتودی در واکنش به سخنان مجری این شبکه که گفت به اعتقاد بسیاری برجام به پایان خود رسیده است، تصریح کرد: نه اینطور نیست چراکه من معتقدم برجام دستاوردی مهم برای دیپلماسی بود و هنوز برای صحبت درباره مرگ آن بسیار زود است. همانطور که مارک تواین می‌گوید، خبر مرگ آن بسیار اغراق‌آمیز بوده است، اما متأسفانه اروپایی‌ها قادر نبوده‌اند صداقت خود را ثابت کنند. آن‌ها می‌گویند از برجام حمایت می‌کنند اما... ما درباره اروپایی‌ها می‌گوییم چراکه چین و روسیه کاملاً متفاوت هستند. ما روابط بسیاری خوبی با هر دو کشور داریم، البته چین و روسیه نیز هر دو تحت تاثیر امریکا و اقدامات غیرقانونی که من آن‌ها را تحریم نمی‌نامم بلکه تروریسم اقتصادی علیه ایران می‌دانم، قرار گرفته‌اند، اما اروپایی‌ها به جز اظهارات کلی درباره حمایت از برجام، آماده سرمایه‌گذاری روی آن نبوده‌اند. اکنون مهم است که آن‌ها به تعهدات خود عمل کنند.

درباره برجام، نه بازنگری آن
ظریف گفته که دلیل اینکه او دو بار به فرانسه سفر کرده و رئیس‌جمهور روحانی با رئیس‌جمهور ماکرون گفتگو کرده است و عراقچی هم در پاریس است و با مقامات فرانسوی گفتگو می‌کند، این است که «ببینیم چطور آن‌ها می‌توانند به تعهداتشان عمل کنند. این درباره مذاکره مجدد درباره برجام و بازنگری در آن نیست بلکه درباره اجرای آن است.»

وزیر خارجه ایران همچنین در پاسخ به این سؤال که «به نظر شما اروپایی‌ها در برابر خواست امریکا در قبال برجام مقاومت خواهند کرد؟»، گفت: من فقط می‌توانم بگویم این کاری است که آن‌ها باید انجام دهند، اینکه چگونه می‌خواهند آن را انجام دهند، اینکه می‌خواهند امریکایی‌ها را قانع کنند یا در برابر آن‌ها بایستند، به خودشان مربوط است. من معتقدم امریکایی‌ها قانع نخواهند شد مگر اینکه ببینند جامعه جهانی برای حفاظت از قوانین بین‌المللی مصمم است. همانطور که گفتم ولع برای قلدری تنها زمانی افزایش می‌یابد که هیچ واکنشی نبیند. ما دخالتی در نحوه تعامل اروپایی‌ها با امریکا نخواهیم داشت.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تأکید کرد: ما زندگی خود را به برجام گره نزده‌ایم و برای ادامه رفاه اقتصادی خود به برجام وابسته نیستیم. ما خواستار بقای این دستاورد دیپلماسی هستیم، اما اگر اروپایی‌ها نتوانند سهم خود را انجام دهند، همه ما بازنده خواهیم بود. این طور نیست که آن‌ها ببازند، همه از جمله امریکا خواهند باخت.

ظریف همچنین درباره تعداد توافق از این مکانسیم انتقال پولی که اروپا (اینستکس) دو ماه پیش تاسیس کرده است، گفت: من اطلاعی ندارم و این برای من مهم نیست، چون اینستکس یک مکانیسم اروپایی است، تلاش اروپایی‌ها برای دور زدن تحریم‌های امریکاست. برای اروپایی‌ها پیش‌نیازی برای اجرای ۱۱ تعهدی است که در پی خروج امریکا به اجرای آن پایبند شده‌اند. آن‌ها تعهداتی در چارچوب برجام و پیش از خروج امریکا دارند که به رفتار این کشور وابسته نیست و ۱۱ تعهد نیز پس از خروج امریکا دارند. این تعهدات با علم به این موضوع داده شد که امریکا همکاری نخواهد کرد. ما درباره اجرای این تعهدات مذاکره می‌کنیم. ما درباره هیچ چیز دیگری به جز اجرای تعهدات آن‌ها مذاکره نمی‌کنیم. اگر آن‌ها لازم است با امریکا صحبت کنند، این چیزی است که آن‌ها باید انجام دهند.

مجری شبکه روسی به وزیر امور خارجه گفت که ایران با قبول ماندن در برجام بدون حضور امریکایی‌ها، از خودگذشتگی نشان داد که در مقابل ظریف هم گفت: حضور امریکایی‌ها، امتیازی برای ما نبود. ایران ۴۰ سال بدون امریکا زندگی کرده است. برای برداشتن قطعنامه‌های شورای امنیت، حضور پنج عضو دائم شورای امنیت ضروری بود، از این رو ما مایل به مذاکره با امریکا نبودیم، اما لازم بود. وقتی این هدف محقق شد، برای ما حضور امریکایی‌ها دیگر مزیتی بزرگ نبود. همانطور که شما گفتید، حتی در دوران دولت اوباما، امریکا به جای عمل به تعهدات خود برای برداشتن تحریم‌ها، بیشتر مایل بود تحریم‌هایی را که لغو نکرده بود نگه دارد. ما هرگز در برابر امریکا زودباور نبوده‌ایم. من ۳۰ سال در امریکا زندگی کرده‌ام و برای ۴۰ سال گذشته این کشور را زیر نظر داشته‌ام.

ظریف همچنین گفت: اگر امریکا از نفوذ اقتصادی خود در قبال سایر کشورها- برای محروم کردن ایران از فروش رسمی و شفاف نفت خود استفاده کند- در این صورت ما از همه روش‌های دیگر برای فروش نفت خود استفاده خواهیم کرد، چون امریکا با مانع‌تراشی در برابر مشتریان قدیمی ما دارد برضد ایران مرتکب اقدام تجاوزکارانه و جنگی می‌شود. معنی این اقدامات امریکا این نخواهد بود که ما خیلی ساده تسلیم فشار امریکا خواهیم شد. تاریخ نشان داده است امریکا برای محروم کردن ایران از (در اختیار داشتن) ابزار‌های دفاعی، تلاش کرده است، اما ما موشک‌های خود را ساختیم. امریکا تلاش کرد مانع از دسترسی ایران به سوخت هسته‌ای شود ولی ما سوخت هسته‌ای خود را تولید کردیم، اما (امریکا) اکنون تلاش می‌کند مانع از فروش نفت ما شود ولی ما به هر طریقی شده نفت خود را خواهیم فروخت. امریکا نخواهد توانست مانع از فروش نفت ما شود. چیزی که ما ملاحظه می‌کنیم این است که تلاش برای توقیف کشتی ما در جبل‌الطارق در پاسخ به تحریم‌های اتحادیه اروپا نبود بلکه ناشی از فشار امریکا بود. اگر شما حرف‌های من را باور ندارید به توئیت‌های جان بولتون (مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور امریکا) نگاه کنید که نوشته بود این (توقیف نفتکش ایرانی) بهترین هدیه روز چهارم ژوئیه (روز استقلال امریکا) بود که انگلیس می‌توانست به امریکا بدهد!

مذاکره با ترامپ به شرط بازگشت به برجام
ظریف در پاسخ به این سؤال که می‌توان با دونالد ترامپ- به سبک خاص خودش- تعامل سازنده داشت؟ گفت: من به عنوان یک دیپلمات نمی‌توانم دیپلماسی را منتفی بدانم. من باید برای راه‌حل‌های دیپلماتیک کار کنم. کار من همین است. من همچنان تلاش خواهم کرد، اما چیزی که می‌توانم بگویم این است که میزی برای مذاکره وجود دارد. ما در این میز مذاکره در کنار پنج کشور مهم دیگر حضور داریم که شامل چهار کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان و اتحادیه اروپا می‌باشد. امریکا تصمیم گرفت این میز مذاکره را ترک کند.

وزیر خارجه کشورمان درباره اصرار مجری راشا تودی درباره ارائه جواب روشن‌تر گفت: همانطور که گفتم میزی برای مذاکره وجود دارد. برای رسیدن به این میز مذاکره بلیتی وجود دارد که همانا این بلیت «پیروی کامل از برجام» است. ما زمان زیادی برای مذاکره در خصوص برجام صرف کردیم. ما همیشه گفته‌ایم که آماده‌ایم، ما پیشنهاد خود درباره امنیت خلیج فارس را مدت‌های طولانی مطرح کرده بودیم. من این پیشنهاد را در اینجا در مسکو در زمان کنفرانس «والدای» مطرح کرده بودم. پس این‌ها همه احتمالات هستند ولی ما هرگز تحت فشار، مذاکره نخواهیم کرد. ما هرگز با علم به اینکه نتایج مذاکرات فقط برای یک دوره ریاست جمهوری پایدار خواهد بود، مذاکره نخواهیم کرد!
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
0
2
معلوم است کسی که فرق تعلیق موقت تحریم ها و حذف دائمی آنها را نمیداند فکر کند که جسد پوشیده و متعفن برجام هنوز زنده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
0
3
ساعت خواب اقائی که مقابل غربی ها نیشت تا بناگوش بازه وداخل مجلس کشور شهدا عربده میکشی !!!!.
این جنازه بسکه مونده بوی تعفن گرفته اونوقت تو تازه میگی صحبت از مرگش زوده ؟؟؟ .
بقول یارو تو گوش گاو خوابیدی یا خودت را بخواب غفلت وجهالت زدی ؟؟؟
من
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
0
1
هیچ کس زاییده خودش رو نمی کشه حتی اگه حرومزاده باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
0
1
ای کاش برای انتصاب مسولین حداقل تست هوش می زاشتن !!!!!!!!!!!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار