۳۰ شهر انگلیس در قرق سلطنت‌ستیزان
کد خبر: 967911
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043nT
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۹
دولت انگلیس در حالی تلاش بر تعلیق پارلمان و اجرای خواست «بوریس جانسون» نخست‌وزیر جنجالی این کشور اصرار دارد که دیروز هزاران نفر از مردم خشمگین از چنین تصمیمی که از آن با عنوان دیکتاتوری و نوعی کودتا یاد شده به خیابان‌ها آمدند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: در جریان تظاهرات روز شنبه در لندن، معترضان خشمگین در برابر دفتر نخست وزیری انگلیس در خیابان داونینگ استریت که در مجاورت پارلمان قرار دارد تجمع کردند و در اعتراض به سیاست‌های دولت برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا شعار‌هایی سر دادند. معترضان نوشته‌هایی را با خود حمل می‌کردند با این مضمون: «در برابر تعطیلی پارلمان مقاومت خواهیم کرد» و «خیابان‌ها را قرق می‌کنیم تا دموکراسی اجرا شود».

به گزارش روزنامه گاردین، شرکت‌کنندگان در این تظاهرات، تصویری از نخست‌وزیر را که به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا شباهت داشت هم در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود «دروغگو». شماری از نمایندگان و شخصیت‌های مطرح احزاب سیاسی مخالف دولت از جمله «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر و اعضای کابینه در سایه، در تظاهرات روز شنبه شرکت داشتند. کوربین در حمایت از معترضان گفت که مردم حق دارند برای دفاع از حق خود در خیابان‌ها تظاهرات کنند. به گزارش خبرگزاری رویترز، به غیر از پایتخت، ۳۰ شهر دیگر انگلیس از جمله «بیرمنگام»، «منچستر»، «گلاسکو»، «کمبریج»، «لیورپول»، «نیوکاسل» و «بریستول» هم عرصه برگزاری تظاهرات بود. دامنه این اعتراضات به بروکسل مقر اتحادیه اروپا هم کشیده شد و مخالفان اقدام جانسون، مقابل ساختمان سفارت انگلیس در بروکسل تظاهرات کردند. بیشتر این افراد ملیت انگلیسی داشتند و ساکن بروکسل، پایتخت بلژیک هستند. آن‌ها با تجمع در مقابل این سفارتخانه فریاد زدند: «کودتا را متوقف کن». آن‌ها همچنین نوشته‌هایی با عناوین «از دموکراسی دفاع کن» و «نه به اجرای برگزیت بدون تأیید نمایندگان» در دست داشتند. پلیس بلژیک با حضور در محل تظاهرات، از نزدیک شدن معترضان به ساختمان سفارت که در نزدیکی مقر کمیسیون اروپا قرار دارد، جلوگیری کرد.

خبرگزاری اسپوتنیک هم گزارش داد «لوئیزا پوریت» از نمایندگان لیبرال‌دموکرات پارلمان انگلیس در این تظاهرات شرکت کرده بود. وی گفت که تعطیل کردن پارلمان در زمانی که نمایندگان باید فرایند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را بررسی کنند، یک ننگ تمام‌عیار است، ضمن اینکه اقدامی مبنی بر اینکه او بریتانیا را تحت هر شرایطی از اتحادیه اروپا خارج کند، کاملاً غیرقانونی است.» پوریت افزود: «گمان می‌کنم این را تمام جهان می‌داند که دموکراسی پارلمانی یکی از اصول بنیادین اتحادیه اروپاست و صرف‌نظر از احساسی که درباره برگزیت دارید، این راه اشتباه است.» هفته گذشته نیز تظاهرات گسترده‌ای در «وست‌مینیستر» علیه تصمیم دولت جانسون برای تعطیلی موقت پارلمان برگزار شد. جانسون با حکم ملکه الیزابت دوم، پارلمان انگلیس را تا ماه اکتبر به تعطیلی کشاند تا نمایندگان این کشور فرصت مخالفت با خروج بدون قید و شرط از اتحادیه اروپا را نداشته باشند. هر چند بیشتر نمایندگان با خروج از اتحادیه موافق هستند، اما با خروج بدون توافق که گفته می‌شود هزینه‌های گزافی را روی دوش مردم و دولت انگلیس خواهد گذاشت، مخالف هستند. برخی نمایندگان تعطیلی پارلمان را به مثابه نابودی دموکراسی عنوان کرده‌اند که می‌تواند زمینه سقوط دولت را فراهم کند.

مسیری که انگلیسی‌ها نمی‌خواهند
طبق نظر‌سنجی‌ای که موسسه نظر‌سنجی «یوگاو» انجام داده است، بیش از نیمی از انگلیسی‌های شرکت‌کننده در نظرسنجی اعلام کرده‌اند از نظر آن‌ها جانسون نمی‌تواند با اتحادیه اروپا درباره برگزیت به توافقی جدید دست یابد. نتیجه این نظرسنجی حاکی از آن است که ۵۵درصد از حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و ۸۴درصد از حامیان باقی ماندن این کشور در اتحادیه اروپا اعلام کردند که به عقیده آنها، جانسون در تلاش‌های خود برای رسیدن به یک توافق تازه با اتحادیه اروپا در راستای خروج انگلیس از این اتحادیه ناکام خواهد ماند. در مجموع ۶۷درصد از انگلیسی‌ها چه مخالفان و چه موافقان برگزیت، گفته‌اند که جانسون نمی‌تواند به یک توافق تازه با اتحادیه اروپا دست یابد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار