تأمین ارز زائران اربعین منتظر اقدام بانک مرکزی
کد خبر: 967318
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043du
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
کمتر از ٥٠ روز به موعد اجرای پیاده روی بزرگ اربعین باقی نمانده و به نظر می‌رسد سیاستگذار ارزی باید از هم اکنون برای تامین دینار مورد نیاز زوار این گردهمایی بزرگ تدابیر لازم را پیش بینی کند.
سرویس اقتصادی جوان آ‌نلاین: سال گذشته اگرچه بانک مرکزی تلاش کرد تا ارز مورد نیاز زوار عتبات عالیات را لب مرز‌های خروجی کشور تحویل زوار دهد، اما کمتر کسی آشفتگی‌ها و وضعیت نابسامان آن روز‌ها را فراموش کرده است. روز‌هایی که بانک مرکزی در بحبوحه نابسامانی‌های ارزی ناشی از بی تدبیری دولت در اعلام نرخ٤٢٠٠ تومانی برای دلار و اعلام هر نوع خرید و فروش ارز خارج از سیستم تعیین شده از سوی دولت بعنوان قاچاق، تصمیم گرفت تا به هر مسافر اربعین، ١٠٠ هزار دینار با نرخ ٩٦ ریال به عنوان ارز مسافری بپردازد.

سال گذشته بانک مرکزی با عاملیت بانک ملی تصمیم گرفت تا به هر مسافر در مرز‌های خروجی مبلغ ١٠٠ هزار دینار با نرخ مصوب دولتی (و اندکی کمتر از نرخ بازار) را تحویل دهد؛ اما به دلیل ناهماهنگی میان بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی عراق، آن هم به دلیل محدودیت‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام، عملا آنچه که رخ داد، تصویری از نابسامانی و آشفتگی در حوزه تامین ارز مورد نیاز زوار بود. کار حتی به جایی کشیده شد که بسیاری از زوار عملا امکان دریافت ارز مسافری تعیین شده را نیافتند و پس از بازگشت به کشور به سختی توانستند ریال واریز شده خود را از شعب بانک ملی پس بگیرند.

حال آزمون بسیار سختی پیش روی بانک مرکزی است تا در این حوزه با فرصتی که در اختیار دارد بتواند سازماندهی لازم را در حوزه تامین ارز مورد نیاز زوار عتبات عالیات صورت داده و زمینه‌ای را فراهم آورد تا تامین ارز مورد نیاز زائران عتبات با آشفتگی و نابسامانی مواجه نباشد.

البته با توجه به آرامشی که اکنون در بازار ارز حاکم است، تنها کافی است بانک مرکزی اسکناس دینار مورد نیاز زوار را تامین کند و کار تعیین قیمت را به عرضه و تقاضا بسپارد؛ البته نه مکانیزمی که به دلیل کمبود عرضه، قیمت غیرواقعی در بازار را رقم بزند، بلکه باید تامین و عرضه به اندازه کافی و معقول باشد تا شاهد رقم خوردن نرخ‌های غیرواقعی در بازار نباشیم.

در این میان شبکه صرافی‌های کشور به طور قطع می‌توانند در این عرصه نقش آفرینی کنند.

کامران سلطانی زاده، رییس کانون صرافان در خصوص تامین نیاز ارزی زوار اربعین گفت: هنوز مذاکره‌ای از سوی بانک مرکزی با صرافان جهت تامین نیاز ارزی زائران اربعین صورت نگرفته و این آمادگی در شبکه صرافی‌های کشور برای نقش آفرینی در این حوزه ایجاد نشده است.

وی افزود: بهتر است بانک مرکزی در این حوزه تا پیش از فرارسیدن ایام اربعین هماهنگی‌های لازم را با صرافی‌ها برای تامین ارز مورد نیاز زوار صورت دهد و حال که فرصت کافی در این زمینه وجود دارد، توزیع و نحوه تامین ارز را ساماندهی نماید تا مشکلی در این حوزه بروز نکند.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار