ترامپ: جانسون برای برگزیت نیاز به نصیحت ندارد
کد خبر: 967117
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043af
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۵
هرچه ۳۱ اکتبر (۹ آبان ۹۸) نزدیک می‌شود، نشانه‌های برگزیت سخت (خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا) بیشتر از قبل نمایان می‌شود. نخست‌وزیر انگلیس که ترامپ همین دیروز در وصفش گفت که «نیازی به نصیحت کردن ندارد» اروپایی‌ها را تهدید کرده که اگر توافقی بر سر برگزیت نکنند، خبری از پرداخت ۳۹ میلیارد پوند (۵۰ میلیارد دلار) هزینه خروج از این اتحادیه نخواهد بود.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: روزنامه آبزرور دیروز گزارش کرد که بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در حال دریافت مشاوره مخفیانه در خصوص سازوکار قانونی به تعطیلی کشاندن پارلمان در بازه زمانی منتهی به پایان مهلت برگزیت و در نهایت اجرای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا است. قصد جانسون این است که با تعلیق فعالیت پارلمان مانع از اقدام نمایندگان علیه اجرای برگزیت بدون توافق شود. او هرچند دیروز در حاشیه نشست چهل و پنجم سران گروه ۷ در بیاریتز فرانسه بار دیگر پیش‌بینی کرد که دستیابی به توافق بر سر برگزیت محتمل است، ولی بلافاصله لحن خود را به سمت تهدید اتحادیه اروپا تغییر داد و گفت: ««بگذارید شفاف بگویم. من فکر می‌کنم در حال حاضر بخت منطقی برای دستیابی به یک توافق وجود دارد. اما با این حال ما باید خودمان را برای خروج بدون توافق نیز آماده کنیم.»‌روزنامه میل آن ساندی دیروز نوشت که اگر انگلیس بدون توافق تجاری از اتحادیه اروپا خارج شود، وکلا به این نتیجه رسیده‌اند که دولت لندن باید به جای ۳۹ میلیارد پوند هزینه خروج، تنها ۹میلیارد پوند بپردازد، به این دلیل که نباید بابت دوره گذار هزینه‌ای پرداخت کند. ظاهراً به همین دلیل است که جانسون تهدید کرده که اگر توافقی برای برگزیت با اتحادیه اروپا شکل نگیرد، خبری از پرداخت ۳۹ میلیارد پوند به این اتحادیه نخواهد بود. تهدید‌های پی‌درپی جانسون، رئیس‌جمهور امریکا را چنان به وجد آورده که او دیروز جانسون را نخست‌وزیری خطاب کرد که درباره برگزیت نیازی به نصیحت ندارد. ترامپ دیروز در اولین دیدار با نخست‌وزیر بریتانیا در فرانسه در حاشیه نشست سران گروه ۷ گفت که جانسون برای خروج موفقیت‌آمیز از اتحادیه اروپا به نصیحت نیازی ندارد و فرد مناسبی برای محقق کردن این هدف است. ترامپ گفت: «او به نصیحت نیازی ندارد. او فرد مناسبی برای این کار است. من مدت‌ها است که این مسئله را می‌گویم. این حرف من، مقامات پیشین انگلیس را خیلی خوشحال نمی‌کند، اما مدت‌ها است که می‌گویم او فرد مناسبی برای این کار است.» رئیس‌جمهور امریکا گفته است: «گفتگو‌های تجاری بسیار خوبی بین انگلیس و ما در جریان است. ما قصد داریم قرارداد تجاری بسیار بزرگی را با یکدیگر داشته باشیم و این قرارداد بسیار بزرگ‌تر از هرگونه قراردادی است که تاکنون با انگلیس داشته‌ایم». ترامپ ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا را یک مانع خواند و در خصوص خروج این کشور اروپایی از اتحادیه اروپا گفت: «در یک نقطه از زمان، آن‌ها دیگر مانعی نخواهند داشت، آن‌ها مانعی در اطراف خود نخواهند داشت، زیرا هم‌اکنون آن‌ها با چنین مانعی روبه‌رو هستند.»‌دیروز پایگاه تحلیلی نشنال اینترست فاش کرد که جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا هم در سفر اخیرش به لندن، وعده‌ای چشمگیر به انگلیسی‌ها داده و گفته که در صورت ترک اتحادیه اروپا، بریتانیا «به اول صف» تجارت با امریکا می‌آید. بولتون گفته که امریکا نمی‌خواسته بریتانیا را وادار به ترک اتحادیه اروپا (تحت توافقی به اسم برگزیت) کند، اما از این اقدام حمایت می‌کند. مردم بریتانیا در سال ۲۰۱۶، به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند، اما تاکنون، دولت آن موفق نشده توافقی [برای تعیین رویه خروج]به تصویب پارلمان برساند.

اکثریت اسکاتلندی‌ها دنبال جدایی
نتیجه یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که اکثریت رأی‌دهندگان در اسکاتلند در صورت برگزاری مجدد همه‌پرسی استقلال به جدایی از بریتانیا رأی خواهند داد. تحقیق مؤسسه مایکل اشکرافت اولین نظرسنجی از ماه مارس سال ۲۰۱۷ است که از حمایت اکثریت رأی‌دهندگان اسکاتلندی از طرح استقلال از بریتانیا حکایت دارد. بنا به نتیجه این نظرسنجی ۴۶ درصد رأی‌دهندگان در صورت برگزاری همه‌پرسی استقلال از بریتانیا به جدایی از این کشور رأی خواهند داد. در مقابل ۴۳درصد رأی دهندگان اعلام کرده‌اند که با جدایی از بریتانیا مخالفت خواهند کرد. با عدم احتساب افرادی که گزینه‌های «نمی‌دانم» یا «رأی نمی‌دهم» را در این نظرسنجی انتخاب کرده‌اند شمار طرفداران استقلال بریتانیا به ۵۲ درصد در مقابل ۴۸ درصد می‌رسد. رأی‌دهندگان اسکاتلندی در سال ۲۰۱۴ میلادی با ۵۵ درصد آرا در برابر ۴۵درصد با استقلال از بریتانیا مخالفت کردند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار