رکورد جدید برقی برای ایران
کد خبر: 966767
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043V1
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: در حالی وارد آخرین ماه تابستان شدیم که امسال برخلاف سال گذشته، شاهد خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده نبودیم؛ اتفاقی که در کنار رکورد زدن صادرات برق قرار گرفت و چراغ موفقیت این صنعت را روشن کرد، یعنی امسال با بهره‌برداری از ۳ هزار و ۲۵۰ مگاوات نیروگاه جدید، صرفه‌جویی ۳ هزار و ۸۷۴ مگاواتی در مصرف برق پیک و صادرات ۳/ ۲ میلیارد کیلووات ساعت انرژی به کشور‌های همسایه در فصول گرم، رکورد‌های جدیدی در این بخش به ثبت رسانده شد.

به گزارش ایسنا، با وجود کمبود برقی که وزیر نیرو به آن اشاره کرده بود، میزان خاموشی‌های ناشی از حوادث در تابستان امسال ۶۰ درصد نسبت به سال قبل کمتر بوده است. ۹۸ درصد کل خاموشی‌های امسال نیز نسبت به سال گذشته که عمدتاً خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده بوده، کاهش یافته است. کاهش خاموشی‌ها ناشی از افزایش ظرفیت نیروگاه‌های برقابی در سال‌جاری بود، زیرا نیروگاه‌های برقابی برای تأمین برق پایه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و انرژی پیک را تأمین می‌کنند.

ظرفیت نیروگاه‌های برقابی حدود ۱۲ هزار مگاوات است. این نیروگاه‌ها امسال حدود ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت قابل تولید دارند، زیرا ممکن است همه سد‌ها پر نباشند و شرایط برای تولید برق مناسب نباشد. نیروگاه‌های برقابی به لطف بارش‌های ابتدای سال ۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات تولید بیشتری نسبت به سال قبل داشته‌اند و در نیروگاه‌های حرارتی ۳ هزار و ۳۰۰ مگاوات به ظرفیت جدید افزوده شده یا اینکه توان قابل تولید واحد‌های نیروگاهی موجود افزوده شده است. به عبارت دیگر کشور ۷ هزار مگاوات نسبت به سال قبل توان تولید برق بیشتری داشت. وزیر نیرو اخیراً در مورد اقداماتی که برای جلوگیری از خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده در تابستان سال‌جاری انجام شد، توضیح داد: در ۱۲ استان کشور با بهره‌برداری از ۱۵ نیروگاه جدید توانسته‌ایم به رکورد ۳ هزار و ۲۵۰ مگاواتی افزایش تولید در طول یک سال دست پیدا کنیم که این اتفاق در طی سالیان اخیر بی‌سابقه بوده است. در هر حال طی ۱۰ سال اخیر رشد بار پیک کشور حدود ۲۲ /۵ درصد بوده، اما در تابستان سال جاری بدون اعمال خاموشی و افزایش مصرف برق در بخش صنایع رشد اوج بار تنها حدود یک درصد بوده است. همچنین به سبب امکانات فراهم شده و بارش‌های مناسب سال آبی جاری وزارت نیرو توانسته تعهدات صادرات انرژی به همسایگان خود را نیز انجام دهد.
برچسب ها: صادرات برق
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار