«فردی» ریشه در سنت داشت، اما با تجدّد بیگانه نبود
کد خبر: 965513
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043An
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
یادداشت «محمدرضا کائینی» به‌مناسبت سالروز درگذشت اصغر فردی
فردی آثاری دارد منسجم و پراکنده که امید می‌برم به همت همسر و فرزندان ارجمند و دوستان فاضل اش، بازنشر گردد و قدر او را بر اهالی فرهنگ و هنر و تاریخ باز نمایانده شود. خدایش رحمت کناد

سرویس تاریخ جوان آنلاین: محمدرضا کائینی، دبیر سرویس تاریخ روزنامه جوان، به‌مناسبت سالروز درگذشت اصغر فردی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

وداع با دوست دشوار است، به خصوص که فاضل باشد و صاحبِ دلی مهربان و لطفی مدام، که او این همه بود. سال گذشته در همین روز‌ها بود که دریافتم به درازای شبی و البته در آرامشی تمام، یار روشن ضمیر و دانشورم اصغر فردی، در تبریز روی از جهان برگرفته و رهسپار ابدیت گشته است. او به دلیل ناملایماتی که جان و روحش را سائیده بود، هماره با مرگ انس داشت و آن را انتظار می‌کشید، اما دوستان گمان نمی‌بردند که به این زودی موسم جدایی فرا رسد.
فردی را در دهه هفتاد شناختم، از سربند ویژنامه‌ای که برای یکی از سالگرد‌های آیت الله سید محمود طالقانی در دست تهیه داشتم. مقالی نگاشت در تاریخچه مراودات طالقانی با زنده یاد محمد حسین شهریار و البته مشحون از ناگفته ها. بله، او در واپسین دهه از حیات شهریار، مونس وی بود و می‌توانست از مراودات وی با شخصیت‌ها، مقالات و خاطراتی مطوّل به قلم آورد، همانگونه که از زندگی پرماجرایِ خود او.

فردی در خانواده‌ای مذهبی بالیده و استعداد فراوان، وی را به عرصه‌هایی متفاوت از هم سن و سالان سوق داده بود. تحصیلات علوم قدیمه و جدیده و مهارت در شعر و ادبیات و موسیقی و خط و نقاشی و... الخ، در زمره ممیزات او بودند. با این همه در نوجوانی هنگامی که به محضر شهریار بار یافت و در زمره معاشران و ندیمان او درآمد، مولانا صفت دل در گرو این شمس نویافته نهاد و مفتون وی گشت. علاوه بر خدمات فراوان به استاد در دوره حیاتش، چه کتاب‌ها درباره وی منتشر ساخت و چه محافلی در نکوداشت او برگزار کرد. بر این بیفزائید تحمل طعن و حسادت ابناء روزگار را، که تاب دیدن وی را نداشتند و در طریق ادای دین او سنگ می‌افکندند!

فردی در زمره آنان بود که ریشه در سنت داشت، اما با تجدّد نیز بیگانه نبود. این دوگانه گی را می‌شد در کردار و آثار او نیز دید. دوستانی داشت در همه طیف‌های ادبی و هنری. از هوشنگ ابتهاج و شفیعی کدکنی و جواد آذر و موسوی گرمارودی گرفته تا غلامحسین امیرخانی و محمدرضاشجریان و شمس آل احمد (به یاد آوردم از مویه و گریه سوزناکش در بدرقه شمس از برابر خانه هنرمندان).

فردی آثاری دارد منسجم و پراکنده که امید می‌برم به همت همسر و فرزندان ارجمند و دوستان فاضل اش، بازنشر گردد و قدر او را بر اهالی فرهنگ و هنر و تاریخ باز نمایانده شود. خدایش رحمت کناد.

پ.ن: تصویر آمده، زنده یاد فردی را در کنار استاد شهریار و در منزل وی نشان می‌دهد. فردی خود این عکس را به من هدیه داد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار