افزایش ۶۰ درصدی آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های چهارمحال و بختیاری
کد خبر: 962954
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042VW
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۷
مهم نیست چه چیز یا چه کسی عامل وقوع حریق‌ها می‌شود. مهم این است که در هر آتش سوزی بخشی از جنگل‌های استان‌ها که سال‌ها زمان برده تا به وضعیت برسند در چند دقیقه به خاکستر تبدیل می‌شوند.
محمدرضا هادیلو
سرویس ایران جوان آنلاین: انگار سوختن جنگل‌ها آن‌قدر برای مسئولان عادی شده که رسانه‌ها هم از پرداختن به این موضوع و بی‌توجهی متولیان امر خسته شده‌اند. اما حقیقت امر این است که در کنار جنگل خواری‌ها، حالا جنگل‌سوزی‌ها به شدت افزایش یافته و اگر چاره‌ای برای این مسئله اندیشیده نشود، شرایط تعدادی از استان‌ها بهم خورده و حال و روز خوبی برایشان باقی نمی‌ماند. درست مثل مراتع و جنگل‌های چهارمحال و بختیاری که امسال ۶۰ درصد بیش از سال گذشته دچار حریق شده و در حال ثبت آمار وحشتناکی در پرونده خود است.

مهم نیست چه چیز یا چه کسی عامل وقوع حریق‌ها می‌شود. مهم این است که در هر آتش سوزی بخشی از جنگل‌های استان‌ها که سال‌ها زمان برده تا به وضعیت برسند در چند دقیقه به خاکستر تبدیل می‌شوند. وقوع حریق در مراتع و جنگل‌های چهارمحال و بختیاری در سال‌جاری بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته و این در حالی است که اکثر آتش سوزی‌ها در پی‌بی‌احتیاطی گردشگران رخ می‌دهد.

خاکستر شدن ۴۳ هکتار در یک ماه

در جنوب غرب ایران و آب و هوایی دل‌انگیز استانی قرار دارد که به سرسبزی و درختان مثمرش شهره است. چهارمحال و بختیاری که بخش قابل توجهی از مراتع و جنگل‌های بلوط زاگرس در آن قرار دارد. عرصه‌های ملی استان چهارمحال و بختیاری یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار است که از مجموع کل عرصه‌های ملی این استان ۳۰۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۹۳ هزار هکتار مرتع است. حالا چند سالی است با فرا رسیدن فصل گرما، مهمانان ناخوانده‌ای سفره‌اش را در دل جنگل‌های چهارمحال و بختیاری پهن می‌کند و تا دل آن را نسوزاند، بار سفر نمی‌بندد.

خطر آتش‌سوزی در جنگل‌های چهارمحال و بختیاری هر ساله در فصل تابستان با خشک شدن علف‌ها و گیاهان زیر اشکوب جنگل‌ها افزایش می‌یابد که متأسفانه بسیاری از درختان با ارزش منطقه در پی آتش‌سوزی از بین می‌روند. براساس گزارش‌های موجود، وقوع آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های استان در سال‌جاری حدود ۶۰ درصد افزایش داشته که عامل بسیاری از این آتش سوزی‌ها بی‌احتیاطی گردشگران عنوان شده است. چند روز پیش بود که فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با تأیید این موضوع که آتش سوزی در مراتع و جنگل‌های نزدیک به ۶۰ درصد افزایش داشته، گفته بود: «۴۳ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری در سال‌جاری دچار حریق شده که بیشترین تعداد حریق طی یک ماه گذشته گزارش شده است.» علی‌رضا بیگی ادامه داد: «وسعت حریق در بخش مراتع و جنگل‌های چهارمحال و بختیاری نسبت به سال گذشته پنج برابر افزایش داشته است و در این میان عامل بسیاری از این آتش سوزی‌ها، انسانی گزارش شده است.»

۳۰۷ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس در چهارمحال و بختیاری واقع شده است، که در شهرستان‌های لردگان، اردل، کوهرنگ و کیار قرار دارند و بیشترین گونه‌های جنگلی نیز بلوط و بنه است. به همین خاطر بسیاری از مسافران که ترجیح می‌دهند چند ساعتی در این جنگل‌های زیبا اطراق کرده و از فضای آن لذت ببرند با بی‌احتیاطی در روشن کردن آتش در این اماکن و حتی مراتع، آتش سوزی‌های گسترده‌ای را به وجود می‌آورند که حاصل آن خاکستر شدن چندین هکتار جنگل است. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری معتقد است وزش باد و خشک شدن گیاهان زیر اشکوب درختان خطر افزایش وقوع حریق را در مناطق جنگلی افزایش داده است. اما نکته قابل تأمل اینکه وقتی آتش‌سوزی‌های طبیعی در دل جنگل‌ها اتفاق می‌افتد، اطفای حریق در این مناطق به علت صعب‌العبور بودن بسیار سخت است. به‌هر حال حریق مهم‌ترین خطر برای نابودی جنگل‌ها به شمار می‌رود که باید تلاش شود با فرهنگ‌سازی مناسب و آموزش‌های لازم زمینه برای وقوع آن در تمام جنگل‌های کشور کاهش یابد.
برچسب ها: آتش سوزی ، حادثه حریق
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار