اتلاف انرژی در وزارت نیرو ۸ برابر مصرف یک‌سال نان ایرانیان
کد خبر: 958277
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041I5
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
رضا اردکانیان، وزیر نیرو در اظهاراتی که خبرساز شد، گفته است: «چینی‌ها با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند. ما بیشتر از متوسط کشور‌های صنعتی و توسعه‌یافته غذا می‌خوریم.» این در حالی است که نگاهی به عملکرد زیر مجموعه ایشان نشان می‌دهد، وزارتخانه تحت امرش سالانه ۱۶ میلیارد دلار اتلاف انرژی دارد که معادل هشت برابر مصرف یک‌سال نان در کشور است!
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس که اردیبهشت ۹۸ منتشر شد، سرانه مصرف گوشت دهک اول جامعه در سال ۱۳۹۶ حدود ۴۸۰گرم بوده است. اکنون نگاهی بیندازیم به میزان اتلاف انرژی در بخش نیروگاه‌های برقی و شبکه توزیع آن که آقای اردکانیان هدایت این مجموعه را در دست دارد. بنابر آمار‌های رسمی وزارت نیرو، راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور ۵/۳۶ درصد است که این رقم کمتر از نصف راندمان نیروگاه‌های پیشرفته حرارتی در جهان است. بدین ترتیب نیمی از سوخت مصرفی این نیروگاه‌ها عملاً به هدر می‌رود. طی سال گذشته نیروگاه‌های حرارتی کشور بیش از ۶۷میلیارد متر مکعب گاز، نزدیک شش میلیارد لیتر گازوییل و ۵/۳ میلیارد لیتر نفت کوره مصرف کرده است.
در واقع نیمی از این میزان سوخت‌ها در مرحله تولید برق به‌خاطر راندمان پایین نیروگاه‌های ما هدر شده است. با توجه به قیمت منطقه‌ای این سوخت‌ها، در واقع طی سال ۹۷ بیش از ۱۲میلیارد دلار گاز و سوخت مایع در نیروگاه‌های برق تلف شده است که اگر این میزان پول میان مردم تقسیم می‌شد، سرانه دریافتی هر شهروند ایرانی ماهانه حدود ۱۳ دلار بود و هر خانواده معمولی چهار نفره ایرانی با همین پول می‌توانست ماهی تقریباً هشت کیلو گوشت قرمز یا چندین برابر این میزان گوشت مرغ بخرد. به عبارتی تنها ارزش سوختی که در نیروگاه‌های کشور به هدر داده می‌شود، سالانه معادل ۲میلیارد کیلو گوشت قرمز است.
البته این تمام ماجرا نیست؛ میزان اتلاف برق در شبکه توزیع کشور نیز بالای ۱۱درصد است.
ایران سالانه ۳۱۱ تراوات (هزار گیگاوات) ساعت برق تولید می‌کند و میزان هدر روی برق در شبکه بیش از ۳۴ تراوات ساعت است که ارزش آن در بازار‌های منطقه‌ای حدود ۴میلیارد دلار است. با همین چهار میلیارد دلار نیز هر خانوار ایرانی می‌تواند ماهانه بیش از دو کیلو گوشت قرمز خریده و مصرف کند.
بنابراین از جمع هزینه تلفات «انرژی نیروگاه‌های کشور» و «اتلاف برق در شبکه توزیع» مبلغ ۱۶ میلیارد دلار ثروت ملی به هدر می‌رود. جالب اینکه مصرف سرانه نان در کشور معادل ۱۱۵ کیلوگرم در سال و مصرف سرانه شیر در کشور هم به طور میانگین ۷۰ کیلوگرم در سال است؛ یعنی این مبلغ معادل هشت برابر مصرف یک‌سال نان و معادل حدود ۱۰ برابر مصرف سالانه شیر در کشور است.
این در حالی است که براساس آمار‌های سازمان جهانی خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) چینی‌ها با سرانه مصرف سالانه ۶۰ کیلوگرم گوشت، تقریباً شش برابر ایرانی‌ها مصرف دارند و چین سهمی ۲۸درصدی در کل گوشت مصرفی جهان دارد.
از سوی دیگر هیئت وزیران در پاییز ۹۶ آیین‌نامه اجرایی صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها را تصویب کرد.
براساس این آیین‌نامه وزارت نیرو موظف بود تعرفه حامل‌های انرژی دستگاه‌هایی را که موفق به اجرای این ماده در زمان مقرر نشوند براساس تبصره ماده (۱۸) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی محاسبه و اخذ نمایند. اتفاقی که به گفته مرکز پژوهش‌های مجلس رخ نداده است. ضمن اینکه وزارت نیرو درمورد ساختمان‌های تحت مالکیت اشخاص حقیقی هم موظف بود، بسته اجرایی لازم به منظور تشویق قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی را ظرف سه ماه پس از ابلاغ مقررات ملی تهیه و به تصویب هیئت وزیران برساند. اتفاقی که هنوز پس از گذشت یک‌سال رخ نداده است. به طور کلی ساختار وزارت نیرو به گونه‌ای است که با مدیریت هوشمندانه در این نهاد می‌توان میلیارد‌ها دلار از سرمایه کشور را صرفه جویی کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار