طلا و ارز سوار برخودرو در سراشیبی قیمت‌ها
کد خبر: 957037
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040y5
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۰
بازار‌هایی مانند خودرو و ارز و طلا که معمولاً روی روان مردم راه می‌رفتند و نسبت به آن حساس بودند، این روز‌ها روند قیمتی آن‌ها نزولی شده‌است و در مقابل بازار بورس به عنوان بازار موازی روز‌های پر رونقی را تجربه می‌کند.
مهدی فتحی
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: با تداوم روند کاهشی نرخ ارز در بازار آزاد، دیروز ۸ خردادماه قیمت دلار در بازار آزاد با صرافی‌های بانکی به هم نزدیک شد و نرخ هر دلار امریکا در تابلو‌های صرافی‌های بانکی خیابان فردوسی به ترتیب برای خرید ۱۳۳۰۰ تومان و برای فروش ۱۳۴۰۰ تومان نشان می‌داد. همچنین هر یورو برای خرید ۱۵۲۰۰ تومان و برای فروش ۱۵۳۰۰ تومان نرخ‌گذاری شده‌است.
رئیس کل بانک مرکزی هفته گذشته به دفعات مردم را از ورود به بازار ارز و خرید‌های هیجانی منع کرده و با اشاره به کاهش ۲ هزارتومانی قیمت طی هفته‌های اخیر، به مردم توصیه کرده‌بود با توجه به متغیر‌های سیاسی تأثیرگذار در بازار ارز، وارد آن نشوند. البته به غیر از مشاهدات خبرنگار «جوان» در برخی خبرگزاری‌ها مانند خبرگزاری ایرنا نزدیکی دلار به کانال ۱۲ هزار تومان نیز مخابره شد. موج جدید کاهش نرخ دلار که در روز‌های اخیر آغاز شده امروز نیز تداوم یافت و احتمال سقوط قیمت‌ها به کانال ۱۲ هزار تومانی را تقویت کرده‌است درهمین حال سکه نیز با افتی ۱۲۰ هزار تومانی با نرخ ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان عرضه شده‌است.
آیت محمد ولی، رئیس اتحادیه طلاو جواهر با اشاره به آرامش موجود در بازار ارز و سکه گفت: امروز قیمت سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۵۵۵ هزار تومان، قیمت نیم سکه ۲ میلیون و ۵۷۰ هزارتومان، قیمت ربع سکه یک میلیون و ۶۵۰ هزارتومان و قیمت سکه یک گرمی یک میلیون و ۳۰ هزارتومان شده است.
وی گفت: هر مثقال طلا نیز با ۳۳ هزار تومان کاهش به قیمت یک میلیون و ۷۹۸ به فروش رسیده‌است و قیمت طلای ۱۸ عیار نیز به ۴۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان در هر گرم معامله شد.

چرا قیمت دلار در حال کاهش است؟
یک جوان که برای فروش ارزهایش به خیابان فردوسی آمده‌بود به نکته جالبی اشاره کرد وگفت: به نظر می‌رسد اگر دلار ارزان نشود حداقل در همین ارقام تثبیت خواهد شد، بنابراین ترجیح من این است که این مبلغی را که بابت ارز هزینه کرده‌ام به سپرده تبدیل کنم. زیرا بدون ریسک و مطمئن‌تر سود ۲۰ درصد را از بانک خواهم گرفت. وی با محاسبه‌ای دقیق گفت: به عبارت بهتر اگر از همین امروز هم قیمت دلار از ۱۳۵۰۰ تومان تا پایان یکسال آینده به ۱۶۵۰۰ تومان هم برسد باز هم سپرده‌گذاری برای من که دلال نیستم بهتر است. یک فعال در بازار ارز نیز گفت: جَو مثبت سیاسی مهم‌ترین دلیل کاهش قیمت دلار است و این روز‌ها اکثر مردمی که وارد خیابان فردوسی می‌شوند، فروشنده دلار هستند. وی می‌افزاید: خریدار در بازار ارز به آن صورتی که باید داشته باشیم، نداریم.
به علاوه بانک مرکزی با قدرت در بازار حضور دارد آنچنان که قیمت دلار در صرافی‌های بانکی هر روز پایین‌تر می‌آید و همین امر باعث می‌شود تا احساس کمبود دلار دراین بازار وجود نداشته باشد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز درباره دلیل کاهش قیمت دلار معتقد است؛ شکل‌گیری بازار متشکل ارزی تا پایان خرداد میزان تقاضا را کاهش و حجم عرضه ارز را افزایش می‌دهد.
محمدرضا پورابراهیمی داورانی با اشاره به تغییر سیاست‌های ارزی دولت در نیمه دوم سال ۹۷ گفت: با تصمیماتی که در طول نیمه دوم سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ در حوزه ارزی اخذ شد، مسیر حرکت بانک مرکزی در سیاست‌های ارزی نسبت به گذشته بهتر شده‌است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پیگیری‌های کمیسیون اقتصادی درباره تسریع در روند راه‌اندازی بازار متشکل ارزی به سرانجام رسیده است، به خانه ملت افزود: در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی و بانک مرکزی با حضور رئیس کل بانک مرکزی توافق شد تا پایان خرداد ماه امسال، بازار متشکل ارزی راه‌اندازی شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ساماندهی نرخ ارز در اقتصاد کشور را از اهداف مهم تشکیل بازار متشکل ارزی دانست و ادامه داد: به‌خلاف عده‌ای که تصور می‌کردند ایجاد بازار متشکل ارزی شاید پیامد‌های منفی در اقتصاد کشور داشته باشد، ما معتقد هستیم ایجاد بازار متشکل ارزی بازار ارز را ساماندهی و به تعادل بهتر این بازار کمک می‌کند.
پورابراهیمی، نخستین مزیت تشکیل بازار متشکل ارزی را ایجاد انگیزه برای صادرکنندگان برای توزیع منابع ارزی ناشی از صادراتشان به بازار عنوان و تأکید کرد: بر اساس گزارشی که در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی با رئیس کل بانک مرکزی ارائه شد حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد از منابع ارزی کشور از محل صادرات غیرنفتی به کشور بازگشته است. البته بازگشت مابقی این منابع نیز بر اساس برنامه زمان‌بندی توسط دولت و بانک مرکزی در حال پیگیری است، اما نحوه تسویه ارز صادرکنندگان موجب شده‌است که آن‌ها هیچ علاقه‌ای به روشی که در حال حاضر بانک مرکزی اعلام کرده نداشته باشند و نسبت به تسویه ارز خود اقدام نکنند.
وی افزود: به‌جز تعهداتی که برای پتروشیمی‌ها برای بازگرداندن ارز تدوین شده‌است، مابقی صادرکنندگان به‌دلیل تعیین نرخ نامناسب برای تسویه ارز ناشی از صادرات به تکالیف خود عمل نکرده‌اند. نماینده کرمان با اشاره به صدور بخشنامه جدید بانک مرکزی در‌خصوص نحوه بازگشت ارز صادرکنندگان به کشور ادامه داد: این بخشنامه مقدمات ورود به بازار متشکل ارزی است و این امر سبب شد نرخ ارز در بازار غیررسمی و در حوزه اقتصادی تعدیل شود.
به علاوه برخی نیز بر این باورند که کاهش تقاضا برای واردات کالا‌های لوکس نیز بی‌تأثیر نبوده بنابراین فشار قبلی روی این بازار وجود ندارد.

قیمت خودرو در سراشیبی 
اما علاوه بر بازار ارز و طلا این روز‌ها با فشار‌های رسانه‌ها و انتقال نرخ‌گذاری به شورای رقابت، بازار خودرو را نیز تحت‌الشعاع قرار داده است. به علاوه وعده وزیر در اجرای تعهدات خودروسازان برای تحویل خودرو‌ها تقاضا‌های کاذب را نیز سرکوب کرده بنابراین قیمت‌ها در این بازار نیز در سراشیبی قرار گرفته‌است. این روند در خودرو‌های وارداتی نیز به چشم می‌خورد و بازار از ناتعادلی تقاضای زیاد و عرضه محدود به عرضه زیاد و تقاضای کم بدل شده‌است.
خبرگزاری تسنیم نیز در گزارشی نوشت: در خودرو‌های داخلی کاهش قیمت خودرو ۵ تا ۱۵ میلیون تومان و در خودرو‌های مونتاژی ۷۰ میلیون تومان تا ۱۳۵ میلیون تومان به‌وجود آمده‌است به‌عنوان نمونه خودروی پژو ۲۰۰۸ از ۴۸۰ میلیون تومان به ۳۴۵ میلیون تومان، اکسنت از ۳۷۰ میلیون تومان به ۲۹۵ میلیون تومان، هایما اس ۷ از ۴۰۰ میلیون تومان به ۲۹۸ میلیون تومان رسیده‌است.
در بخش خودرو‌های داخلی نیز ساندرو استپ‌وی از ۲۴۰ میلیون تومان به ۲۰۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ اتومات از ۲۰۵ میلیون تومان به ۱۷۹ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ از ۹۳ میلیون تومان به ۸۳ میلیون تومان، سمند ال‌ایکس از ۹۷ میلیون تومان به ۸۶ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ از ۱۱۰ میلیون تومان به ۹۶ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ از ۱۳۰ میلیون تومان به ۱۱۶ میلیون تومان رسیده‌است.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
0
0
عجله نکنید بعد از روز قدس سوار بر فراری در سرازیری صعود قرار میگیرن
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار