معرفی کتاب «زندگی سیاسی حسین مکی»
کد خبر: 950363
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003zER
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
یادداشت «محمدرضا کائینی» پیرامون زندگی حسین مکی
از آغاز دوستی با امیر مکی عزیز، هماره از او می‌خواستم که یافته‌های خویش درباره عموی نامدار خود را به نگارش درآورد و به عنوان اولین اثر در موضوع خویش، به زیور طبع بیاراید. این تمنای دیرین، سرانجام عملی گشت و در واپسین روز‌های سال گذشته، اثر «زندگی سیاسی حسین مکی» منتشر گشت
سرویس تاریخ جوان آنلاین: محمد رضا کائینی، دبیر سرویس تاریخ روزنامه جوان، در صفحه اینستاگرام خود به معرفی کتاب «زندگی سیاسی حسین مکی» پرداخت و نوشت:

هماره در معرض بسیاری پرسش‌ها از سوی مخاطبان در فضای حقیقی و مجازی بوده‌ام که در حوزه تاریخ، چه بخوانیم؟ یا مطالعات خود در این باره را از چه نقطه‌ای آغاز کنیم؟ اکنون بختیارم که فرصتی برای معرفی برخی آثار در این حوزه فراهم آمده است، و، اما آغازین کتاب:
"امیر مکی"برادر زاده متواضع و محجوب مرحوم حسین مکی را سالیانی است میشناسم، از سربند پی جویی تاریخ نهضت ملی و زندگی یکی از:"مردان طلایی نفت"
 
حسین مکی از جنبه‌های گوناگون در تاریخ نهضت ملی ایران، شخصیتی در خور توجه است. صرف نظر از تلاش عبث مصدق زدگان در ختم کردن همه چیز به وی، بازخوانی زندگی"سرباز فداکار وطن"در زمره سرفصل‌های شاخص تاریخ این رویداد قلمداد می‌شود. مکی از دوران عضویت در حزب دموکرات احمد قوام، رفته رفته به سوی جریان مبارزی سوق یافت که نهضت ملی را شکل داد. او در عداد یکی از موثرترین اعضای اقلیت مجلس پانزدهم بود که مانع از تصویب قرارداد الحاقی نفت گشت، او اصلی‌ترین چهره در بازگرداندن مصدق به عرصه سیاسی کشور بود-که از همین سربند مورد انتقاد بسا کَسان است-او در رویداد خلع ید از شرکت نفت ایران وانگلیس، چهره نمادین این واقعه بود، او در مجلس هفدهم اولین نماینده مردم تهران شد، او پس از سی تیر و مشاهده برخی رویکرد‌های دکترمصدق، به کسوت منتقد وی درآمد، او پس از ۲۸ مرداد به رغم اختلاف با مصدق در دوره دوم نخست وزیری او، به حمله به خانه وی و تخریب آن اعتراض کرد، او در سال سی وچهار همراه با سایر اعضای جبهه ملی دستگیر شد. او در مبارزات منتهی به انتخابات مجلس بیستم و تشکیل جمعیت نگهبانان آزادی مجددا فعال شد، او از آغازین سالیان دهه چهل تا پایان حیات، عزلت گزید و به نگارش آثار خویش اشتغال یافت. او در عداد سیاستمداران مورخ به شمار می‌رود که آثار زیادی در تبیین تحولات یک قرن اخیر به نگارش در آورده است و...
تمامی این موارد ایجاب می‌کرد که در چند دهه اخیر، پژوهش‌های فراوانی در باب زندگی مکی صورت گیرد، امری که سوگمندانه تحقق نیافته است.
 
القصه، از آغاز دوستی با امیر مکی عزیز، هماره از او می‌خواستم که یافته‌های خویش درباره عموی نامدار خود را به نگارش درآورد و به عنوان اولین اثر در موضوع خویش، به زیور طبع بیاراید. این تمنای دیرین، سرانجام عملی گشت و در واپسین روز‌های سال گذشته، اثر «زندگی سیاسی حسین مکی» با محتوایی درخور و شمایلی نفیس از سوی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر گشت. با قدر شناسی از زحمات مولف ارجمند، تمامی دوستان را به مطالعه این پژوهش تاریخی دعوت می‌کنم.
 
معرفی کتاب «زندگی سیاسی حسین مکی»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار