کد خبر: 945427
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۶
ملت ايران چهلمين سالروز استقلال و آزادي خود را جشن گرفتند
۳۹ بار خیابان‌های شهر‌های ایران قدمگاه زنان و مردان و کودکانی شده بود که جشن آغاز سالی جدید از استقلال و آزادی‌شان را به شور و شعاری آمیخته، گرامی داشتند؛ اینک شکوه چهلم را به نظاره نشسته‌ایم.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: هر سال، هر راهپیمایی مهر تأییدی بر اتفاقی است که بهمن ۵۷ با خون مردم ایران در دهه‌های متمادی رقم خورد و قدمت کذایی دربار ۲۵۰۰ ساله را به هم ریخت. هر سالگرد، از بهمن ۵۸ تا بهمن ۹۷ به مثابه یک انقلاب دوباره، از سویی وحدت و پیوستگی ملت ایران در گستره زمانی ۵۷ تاکنون و در گستره جغرافیایی شمال و جنوب و شرق و غرب کشور را به نمایش کشیده، و از سویی پاسخی است صریح و مقتدرانه به آن امریکایی متأثر از توهم دارودسته رجوی که در جمع منافقین خلق گفته بود «ما حاضران در این جمع پیش از سال ۲۰۱۹ در تهران جشن خواهیم گرفت.» و اینک این سالگرد چهلم انقلاب اسلامی گویی انقلاب چهلم ما بود. ۴۰ سالی که همه در جنگ نظامی و جنگ اقتصادی و جنگ سیاسی و جنگ روانی و فتنه‌های سیاسی و قومیتی و تجزیه‌طلبی و ... گذشت تا جمهوری اسلامی نباشد، تا ایران، ایران نباشد؛ و وقتی همه دست به دست هم می‌دهند که ما نباشیم، همین «بودن ما» بزرگ‌ترین پیروزی ماست. ۴۰ سال مانده‌ایم، خود به مثابه ۴۰ انقلاب؛ فردا‌های نزدیک و دور از ماست، وقتی نسل به نسل و شهر به شهر پای انقلاب اسلامی ۵۷ ایستاده‌ایم.
۴۰ سال از انقلاب اسلامی ایران و صدای ماندگار حجت‌الاسلام شهید محلاتی که ۲۲ بهمن ۵۷ چندبار تکرار کرد «این صدای انقلاب اسلامی ایران است» می‌گذرد و اکنون در سال چهلم انقلاب این سیمای انقلاب اسلامی ایران است که مانند همه ۳۹ سال گذشته در سراسر کشور تکثیر شده است.
 
۴۰ سالگی، زیر باران، در برف، ظل آفتاب!
ایران دیروز گرچه آب و هوایی یکسان نداشت، اما خیابان‌هایش مهمانانی یکسان داشت. شهری زیر باران میزبان راهپیمایان ۲۲ بهمن شده و شهری دیگر ذیل آفتاب. در شهری برف می‌بارید و تصاویر، مردمی را نشان می‌داد آدم برفی شده و در شهر دیگر از همه راهپیمایان فقط چتر‌های به هم پیوسته پیدا بود پناهی مقابل باران بی امان. شهری دیگر هوا آن‌قدر آفتابی که گویی تابستان است. این سرزمین ماست، چهارفصل و پرشکوه، با مردمانی ایستاده، سرافراز و به هم پیوسته؛ گرچه رنجیده از برخی کم کاری‌های مشکل‌آفرین و دور شده‌های از آرمان‌های انقلاب. مردم دیروز نشان دادند برای کارآمدی انقلاب حسابی جدا از ناتوانی برخی مسئولان باز کرده‌اند و حضورشان هم به حساب انقلاب اسلامی ریخته خواهد شد و نه به حساب مسئولانی که مواضع و عملکردشان مشکلات امروز ملت ایران را رقم زده است. این است که در عین وجود برخی گلایه‌ها باز هم همگی برای نشان دادن وحدت، نشان دادن حمایت از انقلاب و نشان دادن ولایتمداری حاضر بودیم. این حضور به حساب هیچ مقامی نیست؛ به حساب دهه‌های متمادی فداکاری مردان و زنان این سرزمین است؛ چه در جبهه نظامی و چه پشت میز مسئولیت یا هر جایی که منفعتی از منافع ملی این سرزمین حفظ شده است.
 
رئیس جمهور: دنیا بداند قدرت ایران به مراتب از روز‌های جنگ بیشتر است
در تهران، پایتخت جمهوری اسلامی ایران سخنران به روال همه ۳۹ سال گذشته رئیس جمهور بود. حسن روحانی حدود ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه صبح سخنانش را در میدان آزادی آغاز کرد. او گفت: امسال در شرایطی جشن ۲۲ بهمن را برگزار می‌کنیم که امریکای جنایتکار، صهیونیسم و ارتجاع منطقه، مردم ما را تحت فشار تحریم قرار داده‌اند. روحانی با اشاره به تاریخ پر خیانت شاهان ایران گفت: در این چند دهه و در دوران شاهان سست عنصر قاجار و پهلوی، دو سوم این سرزمین را از ایران جدا کردند و این بدان معناست که رژیم‌های گذشته علاوه بر اینکه بر دین، فرهنگ، رفاه و زندگی مردم خیانت کردند، بر تمامیت ارضی ایران هم خیانت کردند.
رئیس جمهور سپس به مقاومت کم نظیر مردم ایران در دفاع از کشور مقابل تجاوز صدام اشاره کرد و گفت: یک میلی‌متر از خاک و آب‌های این سرزمین به دشمن واگذار نشد. امروز همه دنیا بداند قدرت جمهوری اسلامی ایران به مراتب از روز‌های رزم و جنگ و دفاع، بیشتر است و نیرو‌های مسلح ما در تهیه انواع سلاح و مهمات آماده‌تر است. برای تقویت قدرت دفاعی و ساختن انواع موشک‌ها از کسی اجازه نگرفته و نخواهیم گرفت، راه‌مان را و قدرت‌نظامی‌مان را ادامه می‌دهیم و نزد ملت ایران به صراحت می‌گویم که قدرت نظامی ایران در طول این ۴۰ سال و به‌ویژه در پنج سال اخیر برای همه جهانیان شگفت‌آور است.
او اظهار داشت: وقتی ایران اراده کرد، به ملت‌های عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و یمن کمک کند، جهانیان دیدند که دشمنان در برابر قدرت ملت‌های منطقه و حمایت‌های ایران به پیروزی دست نیافتند و امروز ناچارند با اعتراف به شکست‌های ۲۰ ساله مداخلات خودشان در ایران، کم‌کم از منطقه خارج شوند و ملت‌های منطقه بتوانند با آزادی راه خود را ادامه دهند.
روحانی با بیان اینکه دومین دستاورد بزرگ این انقلاب که به آن می‌بالیم و افتخار می‌کنیم، تغییر نظام مشروعیت در این کشور بود، گفت: نظام مشروعیت در گذشته بر این مبنا بود که فردی بر اساس اینکه فرزند کدام پدر و از کدام طایفه و قبیله است، می‌توانست شاه باشد و بعد او هم فرزند او بود، که این نظام بر هیچ مبنای عقلی، شرعی و دموکراسی منطبق نبود. دستاورد جمهوری اسلامی ایران این بود که نظام مشروعیت را بر مبنای اسلام و جمهوریت قرار داد و امروز تمام مسئولان جمهوری اسلامی ایران از مقام معظم رهبری گرفته تا رئیس جمهور، اعضای مجلس شورای اسلامی، خبرگان و شورا‌ها همه و همه با رأی مردم و با صندوق آرا مسند مسئولیت را به عهده می‌گیرند. همه باید حواس‌مان جمع باشد که اگر در این ۴۰ سال در برابر انواع توطئه‌ها پیروز شدیم، به خاطر اسلام و جمهوریت بود؛ اسلامیت و جمهوریت ما را حراست و حفاظت کرد. رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز در جامعه یک دموکراسی و مردم‌سالاری به معنای واقعی کلمه وجود دارد. نظام جمهوری اسلامی آن نظام و رژیمی نیست که بگوید یک حزب و آن رستاخیز و هر کس خواهان آن نیست گذرنامه بگیرد و از ایران خارج شود. احزاب، روزنامه‌ها، مجلات، رسانه‌ها، در این کشور آزاد هستند.
او پیشرفت ملت ایران در مسیر‌های مختلف و شکوفایی بخش‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی و رفاه اجتماعی را سومین نکته مهم اظهارات خود عنوان کرد و در مقام تبیین جزییات آن توضیحاتی به ملت ایران ارائه داد.
روحانی در ادامه اظهار داشت: تنها کشوری هستیم که بدون آنکه در برابر دشمن سر فرود بیاوریم، از فصل ۷ منشور سازمان ملل متحد خارج شدیم. تنها کشوری هستیم که حق هسته‌ای‌مان در سازمان ملل و در شورای امنیت تصویب شده است.
او با بیان اینکه امروز نقش ایران در منطقه از همیشه تاریخ بیشتر است، گفت: هر کشور و ابرقدرتی هر سخنی می‌خواهد بگوید؛ اگر امنیت می‌خواهند، ایران تنها کشوری است که می‌تواند به کمک ملت‌های منطقه بشتابد. بدون ایران هیچ‌گونه طرحی در این منطقه قابل اجرا نخواهد بود؛ این را استکبار جهانی، امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بدانند که این پیروزی از آن ملت ایران خواهد بود.
روحانی تأکید کرد: نخواهیم گذاشت امریکا پیروز شود. امریکا دی ماه پارسال اعلام کرد که ایران را به زمین می‌زنم که نشد. در اردیبهشت، مرداد و ۱۳ آبان و در کریسمس و عید سال مسیحی امسال اعلام کرد که ایران را به زانو در می‌آورد که نشد. قول داده بود ۲۲ بهمن همه سران فاسد رژیم امریکا در تهران باشند که آن هم نشد. هر چه گفتند نشد و نخواهد شد.
رئیس جمهور با اشاره به وجود برخی مشکلات در زندگی روزمره مردم، خاطرنشان کرد: هرچند که مردم ما امروز با مشکلاتی مواجه هستند، اما با کمک هم این مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت.
رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر اینکه جایگاه ایران روز به روز والاتر و بالاتر خواهد بود و ما از مشکلات عبور خواهیم کرد، گفت: آرمان امروز ما همان آرمان ۴۰ سال پیش است.
 
در مسیر انقلاب
در مسیر‌های راهپیمایی پایتخت هم این مردم بودند که با شور و شعور، حضور یافته بودند. در کنار مقامات کشوری و لشکری؛ از سران سه قوه تا رئیس مجلس خبرگان و اعضای دو مجلس خبرگان و شورای اسلامی و دولتمردان و اعضای شورا و فعالان سیاسی و مقامات قضایی و نظامی ارتش و سپاه و ناجا و... از هر جناحی و با هر سلیقه و پوششی. ایران یکپارچه راهپیمایی شده بود. گروه سرود ۱۳۵۷ نفری از دانش آموزان سرود خود را اجرا کردند با بیت زیبایی که می‌گوید: «در هجوم دائم شب، آفتابی مانده‌ایم / انقلابی بوده‌ایم و انقلابی مانده‌ایم».
۲۰۰ شخصیت فرهنگی و سیاسی از کشور‌های دیگر هم مهمان جشن چهلم مردم ایران بودند. یک سو کلیپی از توانمندی‌های ایران پخش می‌شود، سویی دیگر عملیات راپل و چتربازی نیرو‌های بسیج و ارتش. یک سو پرچم اسرائیل آتش زده می‌شود، یک سو مردم با هم مرگ بر امریکا می‌گویند. یک سو صدای مداحی یاد امام و شهدا می‌آید و سوی دیگر ترانه ایران شنیده می‌شود. پرواز بادکنک‌ها و بارش کاغذ‌های رنگی به همراه پرچم‌هایی که در نقاط مختلف میدان آزادی به اهتزاز درآمد، رنگ و بوی خاصی را به راهپیمایی بخشید. یک سو موشک‌های قدر۳، زلزال و قدر به نمایش درآمد و سویی دیگر دست نوشته‌های مردمی که «نظام آری، فساد نه»، «اجازه نمی‌دهیم مسئول لیبرال انقلاب ما را زمین بزند»، «ما زیر فشار اقتصادی نمی‌رویم، هم پای عهدمان با امام و رهبری می‌مانیم، مسئولین بروند فکری به حال خود و آخرت‌شان کنند». در میدان انقلاب اسلامی به صورت نمادین کوچه‌هایی با عناوین «استقلال»، «حرمین» و «آزادی» ایجاد شد.
 
قطعنامه پایانی؛ هرگز تسلیم نخواهیم شد
در قطعنامه پایانی هم وفاداری و وحدت در کنار مطالبات مردمی نشان داده شد. در این قطعنامه با تأکید به اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه و تقویت روحیه مقاومت، انقلابی‌گری و بسط ارزش‌های معنوی نظام جمهوری اسلامی تأکید شد که ملت مقتدر و سلحشور ایران اسلامی همچنان رژیم سفاک امریکا را طاغوت اعظم و تجسّم عینی شرارت، خشونت، رذالت، بحران‌سازی و جنگ‌آفرینی در دنیا دانسته و به‌عنوان یک مطالبه جدّی از مسئولین و مقامات اجرایی کشور، عبرت‌آموزی از مذاکرات موسوم به برجام و بدعهدی‌های شیطان بزرگ در طول چهار دهه گذشته، بی‌اعتمادی به وعده‌ها و برخورد قاطع با مطالبات وقیحانه کشور‌های اروپایی را خواستاریم.
در ادامه قطعنامه تأکید شد: تقویت روزافزون بنیه دفاعی - موشکی و راهبرد‌های بازدارندگی ایران اسلامی و ضرورت توسعه فزاینده فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را یک اصل اساسی دانسته و از مقامات گرانقدر کشوری تبعیت بی‌چون و چرا از منویات مقام عظمای ولایت، مقاومت مقتدرانه و ایستادگی با صلابت در برابر زیاده‌خواهی شیطان بزرگ امریکا، تیم ضد بشری ترامپ ابله و اذنابش را خواهانیم. مطالبه حمایت از محور مقاومت در منطقه بند دیگر بیانیه بود: دفاع همه‌جانبه از ستمدیدگان جهان خاصه جبهه مقاومت و مردم متدین عراق، سوریه، یمن، بحرین و فلسطین در مقابل مثلث شوم شرارت، تروریسم، جنگ‌افروزی و دهشت‌افکنی امریکا، رژیم کودک‌کش صهیونیستی و آل‌سعود و اهتمام برای آزادی قبله اول مسلمین، قدس شریف را عمل به وظیفه دینی، انقلابی و انسانی خود می‌دانیم.
بند بعدی بیانیه در مورد اقتصاد مقاومتی بود: تحقق اقتصاد مقاومتی را تنها راهکار اساسی حل مشکلات اقتصادی کشور دانسته و ضمن مطالبه جدی و تأکید بر ضرورت چاره‌اندیشی عاجل توأم با تلاش مضاعف و عملی دولتمردان محترم در جهت رونق کسب و کار، برخورد قاطع با پدیده شوم گرانی، تورم، کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی و رفع مشکلات معیشتی مردم در سایه وحدت و انسجام؛ به سردمداران جنایت‌پیشه نظام سلطه خاصه مصداق اتم استکبار و شرارت، امریکای خبیث هشدار می‌دهیم که جنگ ترکیبی و مزوّرانه رسانه‌ای - روانی و ظالمانه‌ترین تحریم‌های اقتصادی آن‌ها با هدف ناامید کردن مردم به آینده و سلب اعتماد آن‌ها از نظام اسلامی محکوم به شکست بوده و با پایبندی به پیوند ناگسستنی خود با آرمان‌های انقلاب اسلامی و الهام از فرهنگ غدیر و عاشورا، دشمن زبون را به خاک مذلت کشانده و هرگز در برابر ظلم و توطئه ضد بشری جنایتکاران تسلیم نخواهیم شد. وحدت داخلی و ایستادگی برابر دشمن خارجی از بند‌های دیگر قطعنامه بود.
راهپیمایی ۲۲ بهمن تأکیدی است بر پیمودن راهی که از دهه‌های دور زنان و مردان ایران برای رسیدن به آزادی با خون خود پیموده‌اند. روح انقلابی‌مان را قدم قدم همپای هموطنان‌مان جلا دادیم و حالا پر امیدتر چشم به آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی‌مان دوخته‌ایم...
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار