جوانان عراقی کنسولگری ایران در بصره را آب و جارو کردند
کد خبر: 926735
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003t5L
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۵
آتش ناآرامی‌های بصره آخرین شانس حیدر العبادی را سوزاند و همانطور که انتظار می‌رفت وی از نامزدی پست نخست‌وزیری منصرف شد و گزارش‌ها حاکی از آن است که گروه‌های رقیب شیعی درباره تشکیل دولت آتی به توافق‌های اولیه مهمی دست یافته‌اند. در عین حال شماری از جوانان عراقی با حضور در محل کنسولگری ایران در بصره، این محل را که به دست عوامل وهابی و اسرائیلی به آتش کشیده شده بود، آب و جارو کردند.
آتش ناآرامی‌های بصره آخرین شانس حیدر العبادی را سوزاند و همانطور که انتظار می‌رفت وی از نامزدی پست نخست‌وزیری منصرف شد و گزارش‌ها حاکی از آن است که گروه‌های رقیب شیعی درباره تشکیل دولت آتی به توافق‌های اولیه مهمی دست یافته‌اند. در عین حال شماری از جوانان عراقی با حضور در محل کنسولگری ایران در بصره، این محل را که به دست عوامل وهابی و اسرائیلی به آتش کشیده شده بود، آب و جارو کردند.
حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق با تأکید بر پایبندی به توصیه‌های مرجعیت عالی دینی اعلام کرد قصد ندارد برای بار دوم نامزد کسب مقام نخست‌وزیری عراق شود. این موضع حیدر العبادی پس از آن مطرح می‌شود که در پی ناآرامی‌های اخیر مراجع اعظم نجف از جمله آیت‌الله سیستانی اعلام کردند با نخست‌وزیری کسانی که قبلاً در این مقام بوده‌اند، مخالف هستند. العبادی در مورد درخواست مرجعیت عالی دینی مبنی بر نامزد نشدن چهره‌های شناخته شده برای کسب مقام نخست‌وزیری عراق گفت: «مرجعیت دینی درخواست کرده است چهره‌هایی که پیش‌تر نخست‌وزیر بوده‌اند دوباره خود را نامزد نکنند و من احترام و پایبندی خود را به توصیه‌های مرجعیت اعلام می‌کنم. من از ابتدا به شما گفتم قصد ندارم بار دیگر به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شوم و در همان زمان نامزد شدن برای انتخابات پارلمانی نیز چنین قصدی نداشتم و شما شاهد بودید فهرست النصر آخرین فهرستی بود که تصمیم خود را برای شرکت در انتخابات اعلام کرد چرا که من تا آخرین لحظات قصد نامزد شدن نداشتم.» این در حالی است که حیدر العبادی گزینه مطلوب امریکا برای نخست‌وزیری عراق بود و «روبرت مک گورک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور امریکا با سفر‌های متعدد به شهر‌های مختلف تلاش زیادی کرد تا جریان‌های عراقی را برای موافقت با نخست‌وزیری مجدد حیدر العبادی متقاعد کند. حتی اسناد و شواهدی که پس از ناآرامی‌های بصره بیرون آمد حاکی از آن بود که اغتشاشات این شهر جنوبی عراق توسط عوامل امریکایی و سعودی صورت گرفته تا با منحرف کردن اعتراضات علیه ایران زمینه نخست‌وزیری حیدر العبادی را فراهم آورند. اما نتایج عکس درآمد و همانطور که ابومهندس از فرماندهان ارشد حشدالعشبی گفت: «جادو علیه خود جادوگر تبدیل شد». در پی این تحولات مراجع اعظم نجف به‌ویژه آیت‌الله سیستانی به صورت ضمنی با نخست‌وزیری مجدداً مخالفت کردند و همچنین مهم‌ترین متحدان العبادی برای تشکیل دولت یعنی، مقتدی صدر و عمار حکیم نیز از همراهی العبادی منصرف شدند. با منتفی شدن نخست‌وزیری العبادی خبر‌هایی که از عراق منتشر می‌شود حاکی از آن است که مقتدی صدر و هادی عامری درباره تشکیل دولت به توافق مهمی دست یافته‌اند. صدر و عامری در حالی برای تشکیل دولت به توافق رسیده‌اند که در جریان انتخابات و تا قبل از تحولات بصره رقیب یکدیگر محسوب می‌شدند. وب سایت خبری «عرب نیوز» به نقل از منابع آگاه نوشت: «هفته گذشته در محل اقامت صدر در شهر نجف چند دور مذاکره بین عامری و صدر صورت گرفته است.» این پایگاه خبری به نقل از یکی از مذاکره‌کنندگان کلیدی ائتلاف فتح آورده است: «ما به تفاهمات اولیه با صدر رسیده‌ایم و تلاش می‌کنیم این تفاهمات را تحت چتر مرجعیت به توافق تبدیل کنیم.» تا عصر دیروز جزئیات بیشتری از این توافق منتشر نشد، اما مقتدی صدر روز گذشته در صفحه توئیتر خود نوشت: «با شخصیت‌های بزرگ عراق در مورد کاندیداتوری چند شخصیت تکنوکرات و مستقل برای پست نخست‌وزیری به توافق رسیدیم و این تصمیم یک تصمیم کاملاً عراقی است.» صدر در ادامه تهدید کرده در صورتی که مخالفت گروه‌های سیاسی با پیشنهاد‌های او برای کاندیداتوری شخصیت‌های مستقل جهت تصدی پست نخست‌وزیری این کشور ادامه داشته باشد، وی به اپوزیسیون ملحق خواهد شد.
عراقی‌ها کنسولگری را آب و جارو کردند
تلاش محور سعودی و امریکایی برای نشان دادن چهره‌ای منفور از ایرانی‌ها در میان مردم عراق به‌ویژه ساکنین بصره نه تنها دوام نیاورد بلکه جمعی از مردم این شهر بندری و جنوبی برای نشان دادن عمق روابط برادری دو ملت ایران و عراق، محل هجوم آشوبگران در ساختمان قبلی کنسولگری ایران را آب و جارو کردند تا نشان دهند اغتشاشات هفته گذشته تأثیری در روابط دو کشور ندارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار