اکشن، ژانری مناسب برای جذب مخاطب برون مرزی
کد خبر: 925894
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003srm
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۶
گفت و گو با علیرام نورایی:
عليرام نورايي بازيگر سينما و تلويزيون معتقد است:اگر بخواهیم مخاطبان برون مرزی را حفظ کنیم باید ژانر اكشن را در ر سريال سازي و فيلم هاي سينمايي تقويت كنيم
یگانه بیرق

سرويس فرهنگي جوان آنلاين:علیرام نورایی در ارتباط با فعالیت شبکه آی فیلم گفت: بازخوردهای مخاطبان داخلی و برون مرزی نشان از آن دارد که مردم این شبکه را می بینند اما اگر بخواهیم مخاطبان برون مرزی را حفظ کنیم باید به عواملی توجه داشته باشیم.این بازیگر سینما و تلویزیون در این باره توضیح داد: یکی از معیارها و فاکتورهایی که نیاز است به آن توجه داشته باشیم برای آنکه بتوانیم به خوبی سبک زندگی و فرهنگ ایرانی را به نمایش بگذاریم و به نوعی تبلیغات غیرمستقیم هم با خود به همراه بیاورد، توجه به رنگ و لعاب ها است. منظور من از این رنگ و لعاب ها، به تصویر کشیدن جذابیت های گردشگری کشورمان است که به خوبی می تواند در نگاه مخاطب تاثیر داشته باشد.

وی افزود: من تصور می کنم خود شبکه آی فیلم تاکنون بازخوردهای خیلی خوبی از مخاطبانش گرفته باشد چرا که بسیاری از فیلم ها و سریال هایی که این شبکه بازپخش می کند به نوعی آثاری بوده اند که در زمان خودشان به اصطلاح خیابان خلوت کن بوده اند و بازپخش شان، برای گروهی از مخاطبان خاطرات را زنده می کند و برای گروهی دیگر مثل نوجوانان و جوانان این امکان فراهم می شود آن چه را که ندیده اند ببینند و در واقع با این حساب، روز به روز به مخاطبان آی فیلم اضافه می شود. از طرفی دیگر این شبکه برای من بازیگر هم فرصت مناسبی را فراهم می آورد تا کارهایی را که ندیده ام ببینم یا حتی گاهی اتفاق افتاده فیلم ها و سریال هایی را که خودم در آن به ایفای نقش پرداخته ام اما به دلیل مشغله کاری ندیده ام از طریق آی فیلم دنبال کرده ام. به علاوه من در زمان بازپخش این سریال ها در شبکه آی فیلم، هم از مخاطبان داخلی و هم مخاطبان برون مرزی و بیشتر عرب زبان ها در شبکه های مجازی بازخورد گرفته ام و حتی مخاطبان زمان ساعات بازپخش را به من اعلام می کنند که این ها همگی برایم جذاب و جالب اند.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که چه ژانرهایی می تواند مخاطبان بیشتری هم در داخل و هم در خارج به خود جذب کند، گفت: به نظر من عموما به ژانر اکشن خیلی بها داده نمی شود، در حالی که این سال ها کارهای نسبتا قابل قبولی در این ژانر ساخته شده است. بنابراین تصور می کنم این نوع فیلم ها و سریال ها بتوانند برای مخاطبان برون مرزی جذاب تر باشد چرا که مثلا ژانر کمدی شاید خیلی نتواند آن گونه که باید و شاید به همان اندازه ای که در داخل جذب مخاطب کرده است در بیرون مرزها هم مخاطب پیدا کند و این به دلیل تفاوت های فرهنگی است. بسیاری از نکاتی که برای ما معنا دارد و مخاطبان داخلی به آن می خندند ممکن است برای مردم کشورهای دیگری همچون عرب زبانان نامفهوم باشد. بنابراین با درک این تفاوت ها می توان گفت که ژانرهای اکشن و اجتماعی بتوانند اتفاقات بهتری را رقم بزنند و مخاطبان بیشتری را با خود همراه سازند.

این بازیگر سینما و تلویزیون در خصوص توان سریال ها و فیلم های ایرانی در به نمایش گذاشتن فرهنگ ایرانی بیان کرد: از نظر من سریال ها و فیلم هایی که در درجه کیفی الف و ب هستند این قابلیت و توان را دارند که به خوبی فرهنگ ایرانی را به نمایش بگذارند اما در هر صورت نباید فراموش کنیم که ما مخاطبان برون مرزی داریم و بر همین اساس باید، وسواس و دقت بیشتری را در نمایش آثار داشته باشیم و هر کاری را پخش نکنیم.

وی در ادامه در همین خصوص افزود: معتقدم برای موفقیت هر چه بیشتر در حوزه برون مرزی باید پرهیز کنیم از نشان دادن آثاری که در آن سیاه نمایی در مورد جامعه ایرانی صورت پذیرفته است.

نورایی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد که برنامه های تولیدی نقد فیلم یا گفتگو با بازیگر هم بسیار می تواند در جذب مخاطب موثر باشد. مخصوصا در مورد مخاطبان برون مرزی که اگر سوالاتی در ذهن شان به وجود بیاید با این برنامه ها به آن سوالات پاسخ داده می شود.

وی افزود: چنین برنامه هایی از نظر من قطعا مخاطبان بیشتری را با خود همراه می کند، به شرطی که تبلیغات مناسب برای آن انجام پذیرد. بنابراین باید اطلاع رسانی ها و تبلیغات خود را به خصوص از طریق شبکه های مجازی که امروزه در دسترس همگان است بیش از پیش افزایش دهیم.

وی در ادامه در ارتباط با ارائه پیشنهاداتی برای بهتر شدن آی فیلم عنوان کرد: از نظر من شبکه ای همچون آی فیلم که به صورت تخصصی به ارائه فیلم و سریال می پردازد لازم است وارد بخش تولید بشود. بنابراین جای تولید سریال هایی که رویکرد برون مرزی دارند در این شبکه بسیار خالی است. من امیدارم گروه فیلم و سریالی که می خواهند تولید برون مرزی داشته باشند با رویکردی مناسب تر و سیاست گذاری بازتر در قالب تلویزیون بتوانند کار کنند تا اتفاقات جذاب تری رقم بخورد.

نورایی در انتهای سخنان خود به علاقه ی بیش از حدش به سریال «جابر بن حیان» که در آن نقش زبیر را داشته است اشاره کرد و گفت: اگر بخواهم سریالی را نام ببرم که دوباره از شبکه آی فیلم پخش شود قطعا «جابر بن حیان» را پیشنهاد می کنم چرا که برای من این اثر یکی از خاطره انگیزترین و سخت ترین کارها بوده است و هر زمان مرا به اسم زبیر صدا می کنند بسیار برایم خاطره انگیز و خوشایند است. به علاوه الان که ما دیگر حسن جوهرچی نازنین را در کنار خودمان نداریم، بازپخش این سریال می تواند یاد وی را همچنان زنده نگه دارد.

این بازیگر افزود: به علاوه این سریال، مجموعه دیگری به نام «سارق روح» چندی پیش از شبکه پنج روی آنتن رفت که به دلیل انتخاب زمان پخش نامناسب به خوبی نتوانست مخاطبان خود را پیدا کند که پیشنهاد می کنم با یک اطلاع رسانی مناسب این سریال بار دیگر از شبکه آی فیلم پخش شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار