احتمال معافیت صادرکنندگان خصوصی از ورود ارز به «نیما»
کد خبر: 913503
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003pdv
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۱
رئیس سازمان توسعه تجارت عنوان کرد، در حال حاضر در ستاد اقتصادی دولت موضوع ۲۰‌درصد گروه‌های کالایی که خارج از محصولات پتروشیمی و معدنی بوده و الزامی برای واردکردن ارز حاصل از صادرات این بخش به سامانه نیما وجود ندارد، مطرح است و باید بررسی شود که اگر ارز صادراتی این گروه از کالا‌ها در بازار آزاد عرضه و مبادله شود، چه میزان روی نرخ ارز اثرگذار خواهد بود.
به گزارش «ایسنا»، در سی و نهمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق تهران، معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت، با ارائه گزارشی از تجارت خارجی کشور، عملکرد سامانه نیما را تشریح کرد. رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه طبق دستورالعملی که ابلاغ شده است، صادرکنندگان ۴۶۰قلم کالای نفتی و پتروشیمی باید طی مهلت شش ماه ارز صادراتی خود را در سامانه نیما عرضه کنند، گفت: شاید نیاز به تجدیدنظر برای کاهش این مهلت زمانی وجود داشته باشد، چراکه در حال حاضر در سامانه نیما با انبوه تقاضا برای ارز و عرضه محدود آن مواجه است. مجتبی خسروتاج در این نشست با تشریح تجارت خارجی کشور اظهار کرد: در سه ماهه نخست سال جاری نزدیک به ۵/۱۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی صورت گرفته است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نشان‌دهنده رشد ۲۱درصدی است. وی افزود: ارزش واردات قطعی در سه ماهه نخست سال جاری نیز ۹/۹ میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۶/۵‌درصد کاهش داشته است. خسروتاج همچنین تأکید کرد: تا ۲۸خرداد ماه سال جاری ۲۸میلیارد دلار ثبت‌سفارش صورت گرفته، اما این ثبت‌سفارش‌ها تا زمانی که تبدیل به تخصیص ارز در شبکه بانکی یا سامانه نیما نشود، واردات قطعی به شمار نمی‌آید؛ چراکه اساس واردات، غیر از ثبت‌سفارش تخصیص بانکی نیز هست.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰‌درصد ارز صادراتی کشور در گروه‌های صادراتی مشخص، از طریق سامانه نیما عرضه می‌شود، افزود: براساس بخشنامه وزیر صنعت، معدن‌و‌تجارت، فهرست ۴۶۰ قلم کالا در حوزه محصولات پتروشیمی و معدنی تعیین شده است که ارز حاصل از صادرات این اقلام باید به سامانه نیما وارد شود.
خسروتاج با اشاره به اینکه طبق دستورالعملی که ابلاغ شده است، صادرکنندگان این ۴۶۰ قلم کالا باید طی مهلت شش ماه ارز صادراتی خود را در سامانه نیما عرضه کنند، گفت: شاید نیاز به تجدیدنظر برای کاهش این مهلت زمانی وجود داشته باشد، چراکه در حال حاضر در سامانه نیما با انبوه تقاضا برای ارز و عرضه محدود آن مواجه است.
معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن‌و‌تجارت به آخرین آمار ارز مبادله شده در سامانه نیما اشاره کرد و افزود: در سامانه نیما تا تاریخ ۲۲ خرداد سال جاری، معادل حدود ۷۵۰میلیون یورو، درهم از صادرکنندگان خریداری شده، در حالی که میزان مبادله یورو و دلار نیز در این سامانه به ترتیب معادل ۴۲۴‌میلیون یورو و ۲۵۰‌میلیون یورو بوده که در مجموع حدود ۵/۱ میلیارد یورو طی ۵/۱ ماه اخیر در سامانه نیما ارز مبادله شده است. خسروتاج از فعالان اقتصادی خواست تا از قضاوت‌های یک‌جانبه بپرهیزند و گفت: برخی توصیه کرده‌اند که دولت، مکانیسم بازار را برای ارز به رسمیت بشناسد و البته این انتقاد هم شنیده شد که چرا نرخ ارز از ۳ هزار تومان به ۷ هزار تومان رسید. ما راه میانه را برگزیدیم و اعلام کردیم که ۸۰‌درصد فرآیند‌ها از طریق سامانه نیما انجام شود و ۲۰‌درصد را به بازار آزاد بسپاریم. همچنین از سویی گفته می‌شود که دولت نیاز‌های ارزی را نادیده گرفته و از دیگر سو این پیشنهاد مطرح می‌شود که ارز مسافری حذف شود. در شرایط فعلی، بسیاری از اقتصاددانان قائل به دخالت دولت در بازار ارز هستند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار