لزوم تغییر در تیم اقتصادی دولت
کد خبر: 912336
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003pL6
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰
خلیلیان: گرانی‌های اخیر ناشی از نداشتن راهبرد صحیح اقتصادی است
یکی از دلایل گرانی‌های اخیر، نداشتن راهبرد صحیح اقتصادی توسط دولت است؛ راهبردی که مبتنی بر راه‌حل‌های بومی و بر اساس توانمندی‌های داخلی کشور باشد.
صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی در دولت دهم در گفت‌وگو با فارس گرانی‌های اخیر را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: یکی از دلایل ایجاد این گرانی‌ها، نداشتن راهبرد صحیح اقتصادی توسط دولت است؛ راهبردی که مبتنی بر راه‌حل‌های بومی و بر اساس توانمندی‌های داخلی کشور باشد.
وی تمرکز بیش از حد بر سیاست خارجی و اعتماد به حضور شرکت‌های چند ملیتی مانند توتال، پژو سیتروئن و بوئینگ را یکی از دلایل گرانی‌های اخیر دانست و افزود: متأسفانه این شرکت‌ها به تعهدات خود پایبند نماندند.
خلیلیان ادامه داد: وجود وزرای ضعیف، غیر متخصص و بعضاً پیر و از کار افتاده به‌خصوص وزرای اقتصادی که بسیار ناکارآمد هستند، مزید بر علّت شده تا متأسفانه شاهد وضعیت رکود تولید و نرخ بالای بیکاری، به همراه تورم شدید در کشور باشیم.
وی افزود: این موضوع، این ذهنیت را به وجود می‌آورد که دولت به دلیل ضعف و ناتوانی در سازماندهی اقتصاد کشور، شاید به دنبال اهداف سیاسی با نگاه به خارج، برای تکمیل قرارداد‌هایی مشابه برجام باشد.
وی با بیان اینکه این راهکار احتمالی، تجربه شکست خورده‌ای را در برجام به همراه داشت، تصریح کرد: درس نگرفتن از تجربه برجام، انفعال و نداشتن ارزیابی درست از سیاست‌های اقتصادی و سیاست خارجی، عملاً دولت را در مسیر تشدید وضع موجود قرار داده است.
استاد دانشگاه تربیت مدرس، راهکار‌های خود برای برون‌رفت از وضعیت موجود را اینطور توضیح داد: اولاً مجلس باید با قاطعیت ورود کند و از دولت بخواهد که به وظایف ذاتی خود در این مرحله حساس عمل کند و با خارج شدن از انفعال، به دنبال یک ابتکار عمل همه‌جانبه در بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشد.
خلیلیان ادامه داد: از طرفی دیگر، باید کابینه اصلاح شود و دولت، با تغییر چند تن از وزرای اقتصادی و تولیدی و جایگزین‌کردن وزرای توانمند و با تجربه که امتحان‌پس‌داده نیز باشند، به سازماندهی وضع موجود بپردازد.
وی با بیان اینکه دولت باید با اصلاح سیاست خارجی و اتخاذ ابتکار عمل ملّی، از انفعال در مقابل اروپا و امریکا خارج شود، تصریح کرد: با تداوم این انفعال و اوضاع اقتصادی نابسامان، اروپا و امریکا اقدامات خود را علیه ایران تشدید خواهند کرد.
وزیر سابق جهاد کشاورزی ادامه داد: دولت باید در مسائل داخلی، رویکرد اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدکنندگان را به عنوان یک راهبرد اساسی دنبال کند و در این راستا لازم است به تأمین تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین برای واحد‌های تولیدی اقدام کند.
خلیلیان، سایر اقدامات مورد نیاز برای عبور از وضعیت فعلی را اینطور برشمرد: جلوگیری از قاچاق کالا و کنترل واردات، اتخاذ انضباط مالی و کنترل نقدینگی با جلوگیری از چاپ بی‌رویه پول و رعایت استاندارد تولید برای حفظ حقوق مصرف کنندگان.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار