هيأت هاي مذهبي از تفکرات عوام گونه فاصله بگيرند
کد خبر: 899244
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003lvw
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
امام جمعه اصفهان:
امام جمعه اصفهان گفت: تشکيل گردهمايي هيأت هاي مذهبي، حرکتي نوراني و قابل تقدير است که بابت برگزاري آن از شهردار و شوراي شهر تشکر مي کنم.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان،آيت ا... سيديوسف طباطبايي نژاد، در گردهمايي هیأت‌های مذهبی که از سوي شهرداري اصفهان در قالب سلسله نشست هاي اصفهان اظهار داشت: يکي از افتخارات هيأت هاي مذهبي در گذشته بلندتر بودن طول پرچم يا علم ها بود اما اين تفکر عوام گونه اي است؛ اکنون بايد از اين مسايل فاصله گرفته و جلسات خود را به روش ساده و حسيني وار برگزار کنيم.

سيديوسف طباطبايي نژاد، گفت: شهردار اصفهان اعلام کرده در پي ايجاد و احداث محلي به عنوان مرکز تجمع سران هيأت هاي مذهبي هستيم تا بتوانند با هم در ارتباط بوده و بيش از گذشته وحدت و همدلی داشته باشند که اين پيشنهاد بسيار ارزشمندي است.

وي با بيان اينکه بر خلاف لذات مادي که زودگذر و لحظه اي است، لذت و عشق موجود در معنويات ماندگار و هميشگي است، تصريح کرد: اميدوارم جلساتي که دور از فرهنگ ايراني- اسلامي ما است هيچ گاه برگزار نشود.   

امام جمعه اصفهان با اشاره به دعاي تحويل سال آن را يکي از زيباترين دعاها خواند و افزود: در بهار، زمين و درخت مرده زنده شده و به طبيعت خود باز مي گردند، انسان ها نيز بايد به طبيعت خود که همان خداشناسي است بازگردند. در دعاي تحويل سال از خداوند بزرگ مي خواهيم که ما را به طبيعت خود بازگرداند. 

وي با بيان اينکه دعاي صرف هيچ گاه کافي نيست، تأکيد کرد: حضرت علي (ع) مي فرمايد کسي که دعا مي کند اما تصميم به ترک گناه خود ندارد مانند تيراندازي است که تير در تفنگ خود ندارد.   

آيت الله طباطبايي نژاد افزود: طبق روايت يک رکعت نماز در مساجد مانند به جاي آوردن 25 رکعت در خانه است. با اين وجود چرا نباید به همراه فرزندان خود به مسجد برویم؟ بايد بدانيم فرزندان رفتار و عمل والدين خود را به عنوان الگو قرار مي دهند. 

اما جمعه اصفهان بيان داشت: پیشنهاد می ‌کنم هيأت هاي مذهبي رونق مساجد را در اولويت قرار دهند. همچنين مبلغی را به صورت ماهانه از اعضای خود به عنوان حق عضويت و در قالب انفاق دريافت کنند تا به نیازمندان و افراد بي بضاعت پرداخت شود.

شهردارنیزدر این نشست اظهار داشت: هيأت هاي مذهبي نقش بسيار مهمي در هدايت جامعه دارند؛ از اين رو بايد بتوانند فارغ از هر گونه خرافه و با بيان حقيقت نقش اجتماعي خود را بيش از هميشه ايفا کنند.

قدرت الله نوروزي در گردهمايي گفت: هيأت هاي مذهبي و مداحان اهل بيت (ع) به عنوان کساني که داراي مخاطبين مذهبي و متدين هستند، مي توانند نقش مهمي در اصلاح جامعه بر عهده داشته باشند. 

وي ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س) ابراز نمود : آنچه که اين بانوي بزرگوار را به عنوان بانوي هميشه تاريخ براي تمام عصرها الگو قرار داده سخنان ارزنده، نقش اجتماعي، نقش رهبري در هدايت جامعه، خطبه ها و سخنان ايشان است.

وي با بيان اين که اميدوارم برگزاري نخستين گردهمايي هيأت هاي مذهبي بتواند پايه اي براي برگزاري جلسات منسجم و متحد در آينده باشد، افزود: انسجام بيشتر تشکل هاي مذهبي راه را براي بيان شعائر مذهبي هموار مي کند و ما نيز اميدواريم بتوانيم اين مسير را با حمايت بيشتر براي بيان حقايق و شعائر واقعي اسلام اصلاح کنيم. 

شهردار اصفهان با بيان اينکه اميدوارم هر هيأتي بتواند با نگاه به دور از خرافه و با حقيقت بيني حرکت کند، گفت: ممکن است جريان هايي بخواهند از موقعيت معنوي هيأت ها سوء استفاده کنند اما هيأت ها بايد بتوانند هدايت گر خوبي براي جوانان که بيش از همه محتاج معنويت و اصلاح در امور جامعه هستند، باشند.

وي اضافه کرد: در صورتي که انسان بتواند در مسير هدايت جامعه گام بردارد، از هر حرکت ديگري نزد خداوند محبوب تر است.

نوروزي به پيشنهاد تشکيل خانه هيأت هاي مذهبي اشاره و تأکيد کرد: اميدوارم با مکاني که پيش بيني شده و اداره آن بر عهده هيأت هاي مذهبي است بتوانيم شاهد ارتقاي سطح فعاليت هيأت ها باشيم.

لزوم برگزاري سالانه اين گردهمايي هيأت هاي مذهبي

سپس ريیس شورای اسلامی شهر اصفهان نيز گفت: اصفهان شهر علم، فضیلت، دانش و شهر دوستداران ائمه است.

فتح الله معین در گردهمایی هیأت های مذهبی اصفهان اظهار کرد: وظیفه ما برگزاری همه ساله این گردهمایی است تا از هیأت های مذهبی تقدیر و تشکر به عمل آورده باشیم.

وی تصریح کرد: امید داریم برگزاري این گردهمایی به صورت سالانه ادامه يابد تا از فیض حضور هیئات مذهبی بهره مند شده و این موضوع نقطه شروعی برای بهره مندی از برکات خداوند باشد.

ريیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: هیأت های مذهبی اصفهان بیش از همه مقید به رعایت مسايل شرعی و اصول و قواعدی هستند که در دین اسلام به آن تأکید شده است.

وی اضافه کرد: این باعث خوشحالی نیست که در هیأت های مذهبی شهرهای دیگر تغییراتی صورت گرفته که مطلوب بزرگان هیأت ها نیست؛ اما خوشبختانه در شهر اصفهان سنت های حسنه هیأت ها همچنان وجود دارد.

شایان ذکر است در اين جلسه نشان جوان نخبه خادم الحسين(ع) از سوي شهردار و رييس شوراي اسلامي شهر اصفهان به چند جوان نخبه اصفهاني اهدا شد. همچنين شهردار اصفهان و رييس شوراي شهر، کليد خانه هيأت هاي مذهبي را به صورت نمادين به نمايندگان هيأت ها تحويل دادند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار