کد خبر: 1226932
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
تهیه‌کننده سریال «نون. خ» در نشست خبری مطرح کرد
پرداختن به قومیت‌ها حساسیت‌های فراوانی دارد که باید با مراقبت باشد. هر برنامه‌ای و هر کسی به راحتی نمی‌تواند به قومیت‌ها بپردازد
 مصطفی شاه‌کرمی
جوان آنلاین: تهیه‌کننده سریال «نون. خ» با اشاره به اینکه فعلاً صحبت کردن درباره سری ششم زود است و تصمیمی برای ساخت ورژن سینمایی این سریال نداریم، گفت: در این فصل از سریال، هفت نفر دست و پای‌شان شکست. آقای آقاخانی هم از ارتفاع سقوطی داشت که ۱۰ روز بستری بود و او را در ادامه فیلمبرداری با عصا دیدیم که باعث شد نقشش تغییر کند. 
به گزارش «جوان»، نشست خبری سریال «نون. خ» روز گذشته در حالی با حضور مهدی فرجی تهیه‌کننده سریال، صهبا شرافتی بازیگر نقش «روناک»، کاظم نوربخش بازیگر نقش «سلمان» و ماشاءالله وروایی بازیگر نقش «عمو کاووس» برگزار شد که سعید آقاخانی، کارگردان و چند تن دیگر از عوامل این سریال که قبلاً نامشان برای حضور در این نشست اعلام شده بود، حضور نداشتند. 
مهدی فرجی در ابتدای این برنامه با اشاره به اینکه امسال این سریال درصد قابل توجهی نسبت به فصل پیش بیننده داشت، گفت: این مسئله دلایل مختلفی داشت از جمله اینکه توانستیم سراغ یک قومیت دیگر هم برویم. من امروز در سامانه ۱۶۲ پذیرای بسیاری از مخاطبینی بودم که برایم جالب بود از پسربچه هشت ساله تا خانم ۸۰ ساله درباره «نون. خ» صحبت می‌کردند. اجازه بدهید اینجا از شخص رئیس صداوسیما و رئیس مرکز سیمافیلم تشکر کنم که میدان را هموار کردند تا بتوانیم به قومیت بلوچ هم بپردازیم. 
 
 حساسیت پرداختن به قومیت‌ها
فرجی در ادامه افزود: پرداختن به قومیت‌ها حساسیت‌های فراوانی دارد که باید با مراقبت باشد. هر برنامه‌ای و هر کسی به راحتی نمی‌تواند به قومیت‌ها بپردازد، چراکه اصطلاحاً این کار به نوعی بندبازی است که خدایی ناکرده به کسی اهانت نشود و هر کار و هر کسی به راحتی به این موضوعات بپردازد. 
این اظهارات فرجی باعث طرح شبهاتی از سوی خبرنگاران پیرامون خطوط قرمز سازمان صداوسیما در پرداختن به قومیت‌ها شد. تهیه‌کننده سریال «نون. خ» برای تبیین بهتر این مسئله تصریح کرد: شاید من نتوانستم صحبت خودم را درست جا بیندازم، وگرنه اصلاً منظورم خط قرمز نبود. می‌خواستم بگویم پرداختن به قومیت‌ها آنقدر حساسیت دارد که برنامه‌سازان سراغش نمی‌روند، چون باید به زوایای مختلف لهجه، فرهنگ و پوشش بپردازند. خط قرمز‌ها در این زمینه زیاد است و به اصطلاح گفته می‌شود «سری که درد نمی‌کند چرا دستمال ببندند»، از این‌رو همکاران کمتر سراغ قومیت می‌روند و به خود تهران می‌پردازند، چون با جا‌های دیگر نمی‌شود شوخی یا نقد کرد و پرداختن به آن‌ها خیلی سخت است. از طرفی هم حیف است و اتفاقاً پرداختن به این‌ها به جذابیت سریال کمک می‌کند. مناظر شگفت‌انگیز یا صنایع‌دستی درجه یک در شهر‌های مختلف ما وجود دارد پس چرا نباید از این‌ها برای سریال استفاده کرد. 
 
 نقد در کنار کمدی
تهیه‌کننده سریال «نون. خ» در بخش دیگری از این نشست خبری به موضوع کولبر‌ها و پرداختن به آن‌ها اشاره کرد و افزود: باید تشکر کنم از اینکه اجازه دادند به قصه کولبر‌ها بپردازیم. امروز خانمی با بغض و گریه به من گفت که این سریال ما را با قصه این افراد آشنا کرد. خودمان شاید فکر می‌کردیم پرداختن به این مسائل سخت است، اما تشکر می‌کنم که گذاشتند در کنار لحظات کمدی و شاد نقد هم داشته باشیم. مردم هم امروز می‌گفتند از دلایل علاقه‌شان به کار همین است که در کنار لحظات مفرح از درد مردم هم گفته شود. 
فرجی درباره این نکته که سازمان صداوسیما از آن‌ها خواسته به سمت بلوچستان بروند، تصریح کرد: اگر به تاریخچه «نون. خ» از فصل اول تاکنون نگاهی بیندازیم، اینکه به قومیت کرد بپردازیم کاملاً پیشنهاد خود آقاخانی بود. من متنی را به او دادم و گفت که خیلی متن خوبی است، اما انگیزه‌ای ندارد، مگر اینکه به سمت یکی از قومیت‌ها برویم. ریاست سازمان صداوسیما در دیدار اخیری که با عوامل داشت، گفت با محوریت قوم کرد هر بار به یک قوم دیگر هم پرداخته شود و خود آقاخانی هم دغدغه همه ایران را داشت. اما این نکته را هم بدانید کسانی که در تلویزیون کار می‌کنند شاید سفارشی کار می‌کنند، چون کارفرمای ما تلویزیون است، ولی مذاکره می‌کنیم و سعید آقاخانی هم خیلی ظریف سراغ موضوعات می‌رود. خود ما ممیزی‌های اولیه را انجام می‌دهیم و می‌دانیم کجا ممکن است به کسی بربخورد. 
 
 شکایت از «نون. خ»
وی در خصوص حذفیات و سانسور‌های سریال خاطرنشان کرد: سعید آقاخانی علاقه‌مند بود منطقه‌ای انتخاب شود که لنج، دریا و جذابیت‌های بصری داشته باشد که بعد از جمع‌بندی قومیت بلوچ انتخاب شد. به‌طور طبیعی حذفیاتی داشتیم، اما آنقدر نبود که به کار ما آسیب بزند. شاید از بسیاری از سریال‌های معمولی ممیزی ما کمتر بود. 
یکی از حواشی این فصل سریال «نون. خ» موضوع شکایت حسین صفامنش، خواننده فصل‌های قبلی سریال از سعید آقاخانی به دلیل استفاده از موسیقی او در فصل پنجم سریال بود که فرجی در توضیح این مسئله هم اظهار داشت: این موضوع ربطی به آقای آقاخانی ندارد و به من به عنوان تهیه‌کننده مربوط می‌شود. ما در یکی از فصل‌ها هم از «شیرین‌شیرین» آقای محمدیان استفاده کردیم که او تماس گرفت و بسیار هم تشکر کرد و گفت این موسیقی موجب شعف و تحسین شده است. ما در بخش کولبر‌ها از موسیقی آقای صفامنش استفاده کردیم. البته نافی موضوع مالکیت معنوی نیستم، اما تصورم بر این نبود که شکایت کنند. فکر می‌کردم او زنگ می‌زند و می‌گوید دمت گرم، وقتی به کولبر‌ها پرداختی از این قطعه استفاده کردی. البته درباره حقوق مادی و معنوی این حق با آقای صفامنش است و حتماً برای جبران ماجرا در خدمت هستم. در این فصل و فصل قبلی تلاشی هم صورت گرفت که بتوانیم با او مذاکره کنیم، اما سعید آقاخانی به دنبال یک صدای بکر بود، به همین علت نتوانستیم از ایشان استفاده کنیم. 
تهیه‌کننده سریال همچنین درباره آخرین وضعیت سعید آقاخانی و مصدومان «نون. خ» چنین توضیح داد: هفت نفر دست و پای‌شان شکست. آقای آقاخانی هم از ارتفاع سقوطی داشت که ۱۰ روز بستری بود و او را در ادامه فیلمبرداری با عصا دیدیم و این باعث شد کمی نقشش تغییر کند. خوشبختانه الان ایشان سلامت هستند و مشکلی ندارند. 
فرجی درباره ساخت فصل ششم «نون‌خ» نیز تأکید کرد: درباره سری ششم صحبت کردن زود است. آقای آقاخانی پستی گذاشت و گفت این فصل پایانی بر مجموعه «نون. خ» است. ضمن اینکه تصمیمی هم برای ادامه ساخت این سریال در ورژن سینمایی گرفته نشده است.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
میرعلایی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۲
0
0
کمال تشکرازعوامل بازیگر،باصداقت تما بازی کردندخیلی ناراحتشدم برای اتفاق افتاده خداروشکربه خیرگذشت انشاالله هرچه زودخوب شوندباسپاس ازبازیگرتهیه کننده اقای سعیداقاخانی،،،
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار