کد خبر: 1222394
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۳
رژیم جنایتکار صهیونیستی که در آستانه هفتمین ماه جنگ با مردم غزه در اوج استیصال و درماندگی قرار گرفته، در اقدامی دیوانه‌بار و خلاف حقوق بین الملل و معاهدات ناظر بر امور دیپلماتیک، بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق را هدف قرار داده و تنی چند از فرماندهان بلندپایه محور مقاومت را به شهادت رساند.

جوان آنلاین: رژیم صهیونیستی در عصر روز دوشنبه ۱۳ فروردین در حمله‌ای هوایی از ناحیه جولان، بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در منطقه المزا را هدف قرار داد که این اقدام تروریستی و جنایتکارانه منجر به شهادت ۱۳ نفر از جمله سردار محمدرضا زاهدی از فرماندهان ارشد محور مقاومت، سردار حاجی رحیمی معاون ایشان، حسین امان اللهی، سید مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقا بابایی و سید علی صالحی روزبهانی و ۶ نفر از نیرو‌های سوری منجر گشت.

وظیفه نهاد‌های بین المللی در تنبیه رژیم صهیونیستی

به گزارش ایرنا، این اقدام علاوه بر این که برخلاف نص صریح و متن قرارداد و معاهده وین درباره‌ی روابط سیاسی (کنوانسیون وین راجع به روابط دیپلماتیک) درباره مصونیت اماکن دیپلماتیک از تعرض، کنوانسیون راجع به پیشگیری و مجازات جرائم علیه اشخاص مورد حمایت بین المللی از جمله ماموران دیپلماتیک ۱۹۷۳ و منشور ملل متحد بوده، بر خلاف قواعد آمره و عرف حقوق بین الملل نیز می‌باشد.

از این دید اقدام جنایتکارانه روز دوشنبه این رژیم نشانگر این است که صهیونیست‌ها هیچ خط قرمز و حد یقفی را در جنایتکاری برای خود قائل نیستند و در این راه هر اقدام شنیعی را اتخاذ می‌کنند.

مهم‌ترین موضوع در علم حقوق و مهم‌ترین پشتوانه حیات قانون لزوم اتخاذ تنبیه برای قانون شکنان و مجرمین است و بدون وجود اقدامات تنبیهی هیچ قانونی نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد، به همین جهت سازمان‌های بین‌المللی و نهاد‌های بین‌المللی برای ادامه پایبندی تمامی بازیگران بین المللی به قواعد حقوقی بین الملل و جلوگیری از تخطی دیگران از این قانون که به واسطه حمله هوایی اسرائیل به اماکن دیپلماتیک ایران در سوریه خدشه دار شده، ملزم به تنبیه و مجازات رژیم صهیونیستی است.

چرا اسرائیل به این مرز از دیوانگی رسیده است؟

دیوانگی رو به افزایش رژیم صهیونیستی در طی ماه‌های اخیر مهم‌ترین سوالی است که تحلیلگران حوزه سیاست خارجی در جهان را به خود مشغول ساخته است. در جواب به این سوال، بحران موجودیت این رژیم پس از عملیات طوفان الاقصی و استیصال و سردرگمی این رژیم در طی ۶ ماهی که از جنگ غزه گذشته است دقیق‌ترین و مهم‌ترین دلیل اقدامات دیوانه‌وار اخیر اسرائیل است.

این رژیم که در آستانه هفتمین ماه از شروع جنگ با مردم مظلوم غزه، نتوانسته به هدف اصلی و اعلامی خود یعنی نابودی کامل مقاومت اسلامی فلسطین در غزه برسد و در سطح بین المللی و حتی در جهان غرب نیز منفور گشته، با اقداماتی همچون حمله به مواضع نیرو‌های مقاومت در سوریه و همچنین ترور فرماندهان ارشد محور مقاومت سعی در سرپوش گذاشتن بر شکست تاکتیکی خود در صحنه نبرد و همچنین جلب حمایت بیشتر از سوی حامیان خود در دولت‌های غربی دارد.

رژیم صهیونیستی که در آستانه هفتمین ماه از شروع جنگ با مردم مظلوم غزه، نتوانسته به هدف اصلی و اعلامی خود یعنی نابودی کامل مقاومت اسلامی فلسطین در غزه برسد و در سطح بین المللی و حتی در جهان غرب نیز منفور گشته، با اقداماتی همچون حمله به مواضع نیرو‌های مقاومت در سوریه و همچنین ترور فرماندهان ارشد محور مقاومت سعی در سرپوش گذاشتن بر شکست تاکتیکی خود در صحنه نبرد و همچنین جلب حمایت بیشتر از سوی حامیان خود در دولت‌های غربی دارد.

از سویی دیگر نتانیاهو و کابینه افراطی وی که حیات خود را در ادامه بحران و گسترش بحران می‌داند و از سوی دیگر به واسطه شدت جنایت‌گری خود با مخالفت‌های شدید حتی در سطح اتحادیه اروپا و آمریکا روبرو است، با چنین اقداماتی بر علیه محور مقاومت سعی در ادامه حیات سیاسی ننگین خود دارد.

از سویی دیگر فعالیت‌های اخیر جمهوری اسلامی ایران و دیدار‌های سران حماس و جهاد اسلامی با رهبر معظم انقلاب و مسئولین سیاسی، نظامی و امنیتی ایران و همچنین حملات هدفمند محور مقاومت به مواضع حیاتی رژیم صهیونیستی از دلایل عصبانیت این رژیم و اقدامات دیوانه‌وار آن است.

پاسخ بازدارنده و هوشمندانه

پس از حملات اخیر رژیم صهیونیستی به نیرو‌های مستشاری ایران و دیگر نیرو‌های محور مقاومت در سوریه، لزوم پاسخ به این حملات مهم‌ترین مطالبه عمومی مردم شده است.

چگونگی پاسخ ایران و محور مقاومت به این اقدامات مهم‌ترین سوالی است که در این زمینه مطرح است. اساسی‌ترین هدف رژیم صهیونیستی از این حملات ایجاد بحران برای محور مقاومت و همچنین گسترش بحران و منازعه در منطقه است.

مایکل برچر دانشمند و نظریه پرداز روابط بین الملل که به دلیل پژوهش در حوزه بحران‌های بین المللی معروف گشته یکی از مهم‌ترین معما‌های روابط بین‌الملل را بحث بحران و پاسخ به شرایط بحرانی از سوی دولت‌ها می‌داند.

در تعریف وی از بحران تهدید ارزش‌های اساسی به واسطه اقدام نظامی و خشونت بار، وجود فشار زمانی و سیاسی برای تصمیم‌گیران و ایجاد بی‌ثباتی، اصلی‌ترین دلایل ایجاد بحران است. در همین ارتباط مدیریت بحران و لزوم پاسخ هوشمندانه به اقدام بحران آفرین مسئله‌ای اساسی در سطح بین‌الملل به شمار می‌آید.

بر همین اساس رژیم صهیونیستی نیز با حمله اخیر به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق سعی در ایجاد وضعیت بحرانی برای تصمیم گیران در کشورمان دارد و در مقابل پاسخ ایران به این اقدام باید بازدارنده و به طبع هوشمندانه، هدفمند و دندان شکن باشد.

مایکل برچر دانشمند روابط بین الملل در تعریف بحران تهدید ارزش‌های اساسی به واسطه اقدام نظامی و خشونت بار، وجود فشار زمانی و سیاسی برای تصمیم گیران و ایجاد بی ثباتی را اصلی‌ترین دلایل وجود بحران می‌داند. بر همین اساس رژیم صهیونیستی نیز با حمله اخیر به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق سعی در ایجاد وضعیت بحرانی برای تصمیم گیران در کشورمان دارد و در مقابل پاسخ ایران به این اقدام باید بازدارنده و به طبع هوشمندانه، هدفمند و دندان شکن باشد.
در شرایطی که فشار زمانی و سیاسی برای پاسخ به این حملات وجود دارد و از سوی دیگر افکار عمومی نیز خواهان پاسخی هستند که این رژیم دیوانه را از این قبیل حملات باز دارد، هیجانی کردن فضا برای تصمیم گیران هیچ دستاورد ملموسی نخواهد داشت.

از طرف دیگر اقدام روز دوشنبه رژیم صهیونیستی در حمله به اماکن دیپلماتیک، جای هرگونه بهانه گیری احتمالی از سوی حامیان غربی اسرائیل در صورت پاسخ احتمالی ایران به این اقدام را پیشاپیش گرفته و پاسخ کشورمان به این حمله باید با شدت بیشتر از قبل و بازدارنده‌تر از گذشته بوده و مسیر تکرار این چنین حملاتی را مسدود نماید.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
United States of America
|
۰۰:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۵
0
0
حالا شما بزرگواری کن خویشتن داری کن و جوابشونو ندین
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار