کد خبر: 1218048
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
در نشست رسانه‌ای سیزدهمین جشنواره بین‌المللی «پویانمایی تهران» عنوان شد 
پویانمایی و انیمیشن باید کمک کند مخاطب، مسئول و متعهد باشد و کانون پرورش فکری سابقه بسیار خوبی در این حوزه دارد و انیمیشن «بچه‌زرنگ» با بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار مخاطب و شکستن رکورد فروش فیلم کودک و نوجوان در رتبه سوم نمایش فیلم‌های جمهوری اسلامی و در رتبه اول فیلم‌های کودک گواهی بر این مسئله است
سیدمرتضی ذاکر

جوان آنلاین: مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ضمن اشاره به حضور ۷۲ کشور خارجی در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران گفت: این کشور‌ها به علم و هنر پویانمایی جمهوری اسلامی ایران اعتماد می‌کنند و ما میزبان آن‌ها هستیم. 
به گزارش «جوان»، حامد علامتی، مدیرعامل کانون در نشست رسانه‌ای سیزدهمین جشنواره بین‌المللی «پویانمایی تهران» گفت: پویانمایی یکی از بستر‌ها و قالب‌های تنظیم محتوا به منظور انتقال پیام است و این قالب برای مخاطب جذاب است. پویانمایی دنیایی است که بچه‌ها آن را می‌بینند و با پویانمایی سعی می‌کنیم واقعیت‌ها را برای بچه‌ها و مخاطبان‌مان قابل فهم کنیم و با توجه به اینکه کشور‌ها و کمپانی‌های مختلف درگیر تکنیک و تولید هستند، در تلاش هستیم از موضوع محتوا در کنار مسائل فنی و تکنیک غافل نشویم. 

 میزبانی از ۷۲ کشور 
علامتی با اشاره به این جمله امام خمینی (ره) که «هنر باعث دمیدن روح تعهد به کالبد انسان‌ها می‌شود»، افزود: پویانمایی و انیمیشن باید کمک کند مخاطب، مسئول و متعهد باشد و کانون پرورش فکری سابقه بسیار خوبی در این حوزه دارد و انیمیشن «بچه‌زرنگ» با بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار مخاطب و شکستن رکورد فروش فیلم کودک و نوجوان در رتبه سوم نمایش فیلم‌های جمهوری اسلامی و در رتبه اول فیلم‌های کودک گواهی بر این مسئله است. 
مدیر کانون پرورش فکری اظهار داشت: ۷۲ کشور جهان در این جشنواره حاضر هستند و در بین این کشور‌ها از ۴۲کشور آثار برگزیده در بخش مسابقه حضور دارند. حدود یکهزار و ۵۸۳ اثر در قالب چندثانیه، فیلم بلند و کوتاه دریافت کرده‌ایم و این عدد بسیار قابل توجهی برای یک جشنواره بین‌المللی است. امروز ۷۲ کشور به علم و هنر پویانمایی جمهوری اسلامی ایران اعتماد می‌کنند و ما میزبان آن‌ها هستیم. 

 ایران قطب انیمیشن
در ادامه این نشست، محمدرضا کریمی‌صارمی، دبیر جشنواره بین‌المللی «پویانمایی تهران» نیز با اشاره به اینکه جشنواره ۱۳ تا ۱۷ بهمن برگزار می‌شود، عنوان کرد: امروز ایران در حال تبدیل شدن به یک قطب انیمیشن است و ۲۵ اثر سینمایی به صورت رسمی به جشنواره ارسال شده، اما به صورت غیررسمی ۴۵ اثر ارسال شده است و نشان از این دارد که انیمیشن فرصت بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری است و این جشنواره پایگاه خوبی برای عرضه این آثار محسوب می‌شود. 
دبیر جشنواره با اشاره به دو بخش مسابقه ایران و بین‌الملل در جشنواره گفت: این جشنواره از دوره سوم به عنوان یک جشنواره بین‌المللی ثبت شده است و مواردی نظیر در زمان مشخص برگزار شدن، محل برگزاری ویژه، سازمان حمایتگر، مخاطب گسترده، دانشکده‌ها و بخش علمی، تعداد فیلم شرکت‌کننده و داور‌های بین‌المللی جذب شده به اعتبار بین‌المللی این جشنواره منجر شده است. 
وی در ادامه آثار ارسالی به جشنواره را برشمرد و گفت: ۵۲۴ فیلم از کشور خودمان به جشنواره ارسال شده که ۴۵۲ اثر ثبت شده و ۱۳۹ اثر به بخش مسابقه راه یافته است. در بخش بین‌الملل ۱۰۳۴ اثر جذب شده است که ۸۷۶ اثر در دبیرخانه ثبت شد و در مجموع از این میان ۳۳اثر در بخش مسابقه و ۱۶۲ اثر در بخش بین‌الملل به رقابت می‌پردازند. همچنین آثار در قالب هفت بسته نمایش ایران، یک بسته دانشجویی ایران، سه بسته فیلم بلند ایران، ۱۳بسته نمایش بین‌الملل، پنج بسته دانشجویی بین‌الملل، دو بسته فیلم بلند بین‌الملل، ۱۱بسته نمایش ویژه و چشم‌انداز ارائه می‌شود و سالن موزه کانون پرورش فکری تحت عنوان جاماندگان به افرادی که نمی‌توانند صبح‌ها فیلم ببینند، اختصاص پیدا کرده و سالن باغ کتاب نیز با محوریت آثار اقتباسی ارسالی به همراه عرضه کتاب اقتباس شده فراهم شده است. 
کریمی‌صارمی با اشاره به اینکه چندین دوره است که بخش پایان‌نامه‌ها به جشنواره اضافه شده است، گفت: از میان ۵۳پایان‌نامه ارسالی به جشنواره، ۲۸ پایان‌نامه توسط استادان انتخاب شده و به نمایشگاه راه پیدا کرده است و برندگان در جشنواره اعلام می‌شوند و پایان‌نامه نفر اول توسط کانون چاپ می‌شود. همچنین پایان‌نامه نفرات دوم و سوم با مشارکت کانون و دانشگاه مقصد چاپ می‌شوند تا در زمینه تقویت کتاب‌های این حوزه گام برداریم. 

 فاجعه کشتار هزاران کودک فلسطینی
دبیر سیزدهمین جشنواره «پویانمایی تهران» ضمن توضیح درباره سایر بخش‌های جشنواره گفت: بخش نمایش ویژه، بخشی غیررقابتی و به‌منظور فراهم شدن عرصه انتقال تجربه و زمینه‌سازی ارزیابی جایگاه آثار ایرانی در قیاس با آثار سایر کشور‌ها شکل گرفته است. بخش «جشنواره جشنواره‌ها» به پخش آثار منتخب جشنواره می‌پردازد. همچنین در این دوره هیئتی از چین با هزینه خودشان به جهت آشنایی با آثار ایرانی و زمینه‌سازی تولید مشترک به جشنواره آمده و در بخش بازار جشنواره غرفه دارند. از همین‌رو مروری بر منتخب پویانمایی‌های چینی نیز داریم. 
وی افزود: با توجه به ضعف تولیدات دینی امسال به‌طور اختصاصی بخش پویانمایی دینی و معناگرا داریم و با همکاری انجمن سینمای جوان که مدتی از فضای انیمیشن فاصله داشت، ولی الان فعالیت‌های خوبی در این زمینه دارد، در تلاش برای پخش پویانمایی در مدارس و شهرستان‌ها هستیم. امروز تولید فیلمنامه رئال به صورت انیمیشن مورد توجه جهان قرار گرفته است و در بخش چشم‌انداز مروری بر آثار پیر هیبرت داریم. همچنین در قالب یک سبک، یک ژانر و یک مدرسه از تجربیات فرنوش عابدی بهره می‌بریم. 
معاون تولید کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در ادامه با تأکید بر بخش «فلسطین سرزمین مقدس» در این جشنواره و اینکه با شکل‌گیری یک فاجعه در دنیا از سینما برای کمرنگ‌کردن آن فاجعه کمک گرفته می‌شود، گفت: مثلاً در جشنواره‌ای حضور داشتم و یک فاجعه در دیریاسین به یک اتفاق خیلی ساده بدل شده بود. در این دوره از جشنواره و در نشست تخصصی با حضور برجسته‌ترین فعالان عرصه پویانمایی ۱۰ فیلم کوتاه و پویانمایی در این زمینه را کلید می‌زنیم تا جهانیان بدانند فاجعه کشتار ۱۱هزار کودک در دو ماه ثبت می‌شود. 
کریمی‌صارمی در انتها با اشاره به اینکه کتابچه و جدول پخش جشنواره آماده است، عنوان کرد: برگزاری هشتمین بازار ملی پویانمایی با ۲۸ شرکت‌کننده برگزار شده و میتینگ و جلسات حرفه‌ای برای آن پیش‌بینی شده است. همچنین برای پنج‌شنبه و همزمان با روز پویانمایی، بهترین فیلم‌های پویانمایی ایران را در قالب یک بسته برای همه کتابخانه‌ها ارسال کردیم و همچنین این آثار در ۱۳۰ ماشین سیار در مناطق محروم نیز نمایش داده می‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار