کد خبر: 1214285
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
سید محمد خاتمی در سخنانی گفته است «کاش سخنان رهبری درباره انتخابات آزاد، مشارکتی و رقابتی و امکان حضور همه جریان‌ها یا نامزد‌های مورد نظر خود، خیلی پیش‌تر بیان می‌شد، چون می‌توانست ما را به انتخابات قابل قبول نزدیک کند». مفهوم این سخنان آن است که بخش رادیکال اصلاحات که با پیش‌فرض رد صلاحیت گسترده، در انتخابات ثبت‌نام نکردند، از عمل خود پشیمان است و اگر فرض درستی داشتند، ثبت‌نام می‌کردند. اما این پیش‌فرض‌ها و گروکشیدن مشارکت، منش و مشی اصلاح‌طلبی نیست
زینب شریعتی
جوان آنلاین: سید محمد خاتمی در سخنانی گفته است «کاش سخنان رهبری درباره انتخابات آزاد، مشارکتی و رقابتی و امکان حضور همه جریان‌ها یا نامزد‌های مورد نظر خود، خیلی پیش‌تر بیان می‌شد، چون می‌توانست ما را به انتخابات قابل قبول نزدیک کند». مفهوم این سخنان آن است که بخش رادیکال اصلاحات که با پیش‌فرض رد صلاحیت گسترده، در انتخابات ثبت‌نام نکردند، از عمل خود پشیمان است و اگر فرض درستی داشتند، ثبت‌نام می‌کردند. اما این پیش‌فرض‌ها و گروکشیدن مشارکت، منش و مشی اصلاح‌طلبی نیست. اصلاح‌طلبی آن‌گونه که در بیانیه‌ها نشان می‌دهد، برپایه صندوق‌های رأی شکل می‌گیرد، حتی اگر قائل به نظارت ناصواب استصوابی باشند. اصلاح‌طلبی، اما به «حجیت خیابان» و فشار از پایین و نپذیرفتن قانون اساسی بیشتر دل می‌بندد تا نتیجه صندوق‌های رأی. این البته فقط مربوط به زمانی است که خود از آن صندوق‌ها بیرون نیایند. با این‌حال اگرچه قانوناً فرصت ثبت‌نام مجدد برای جاماندگان پشیمان نیست، اما امکان حمایت از نامزد‌های اصلاح‌طلبی که ثبت‌نام کردند و دیروز چندصدنفر دیگر به تأیید صلاحیت‌شده‌ها اضافه شد، هست. مگر اینکه کیش شخصیت و امید به آدم‌های خاص، اصلاح‌طلبان را گرفتار کند.
بهانه‌ها برای اصلاح‌طلبان که انفعال انتخاباتی خود را توجیه کنند، گویی ناتمام است و با گذر زمان هم به‌روزرسانی می‌شود. این بار محمد خاتمی بهانه‌ای جدید دست و پا کرده است که کاش رهبری زودتر درباره رقابتی بودن انتخابات می‌گفت. آیا مشکل خاتمی و دوستانش دیر و زود شدن حرف رهبر انقلاب است؟!
محمد خاتمی در سخنانی مکتوب خطاب به سی‌امین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، به موضوع انتخابات پرداخته و خود را همچون همیشه، حامی انتخابات نشان داده و از محسنات انتخابات گفته و در انتها، اشاره‌ای به سخنان رهبر انقلاب درباره رقابتی بودن انتخابات داشته و آرزو کرده که «کاش پیش‌تر بیان می‌شد». خاتمی نوشته که «به نظر من هنوز تا تأمین شرایط و لوازم و مستلزمات انتخابات، به معنی درست کلمه فاصله زیاد داریم. البته لازم است بگوییم که آنچه رهبری چند هفته پیش درباره انتخابات آزاد، مشارکتی و رقابتی و امکان حضور همه جریان‌ها یا نامزد‌های مورد نظر خود و… گفتند، می‌توانست ما را به انتخابات قابل قبول نزدیک کند، ولی کاش این مطالب خیلی پیش‌تر بیان می‌شد و بعد هم ساز و کاری در نظر گرفته می‌شد که همه دستگاه‌های ذی‌ربط، ملزم و موظف به رعایت این موازین باشند نه اینکه متأسفانه درست در جهت خلاف آن حرکت کنند.»
 
 جمله‌سازی خاتمی برای انتخابات
شعار دادن درباره انتخابات ساده است و خاتمی آن همه ژست و تجربه سیاسی را آمیخته با ادبیات جذاب روشنفکری دارد که بتواند نسبت به دیگران، جملات زیباتری درباره آن بسازد، اما در واقع امر، او لیدر جریانی است که فقط زمانی نتیجه رجوع به رأی مردم را پذیرفته‌اند که حاصل رأی مردم خودشان باشند. هر انتخاباتی در ایران برگزار شده و اصلاح‌طلبان در آن رأی اکثریت را به دست نیاورده‌اند، تحریم و مورد تخطئه آنان قرار گرفته است. یا از دروغ تقلب گفته‌اند و بر طبل آشوب کوبیده‌اند، در حالی که در خفا و در جلسات خصوصی، خواص‌شان و از جمله همین محمد خاتمی اذعان داشتند که تقلب نشده است. اگر هم از تقلب نگویند، می‌گویند آزاد و رقابتی نبود، اگر هیچ کدام این‌ها را نتوانند طرح کنند، رأی دهندگان به کاندیدای پیروز را تخریب می‌کنند و آن‌ها را دیگر «مردم» نمی‌دانند و با ناسزاگویی و تحقیر با آنان برخورد می‌کنند. همچون سال ۸۴ که مجری انتخابات خودشان بودند و نمی‌شد مدعی تقلب شوند و از سویی با حکم حکومتی رهبر، معین و مهرعلیزاده به انتخابات راه یافته بودند و دیگر نمی‌توانستند بگویند انتخابات آزاد نیست و کاندیدا نداشتیم، لذا روی به تحقیر مردم آوردند، چون به رقیب اصلاح‌طلبان رأی داده بودند؛ لذا زیبانویسی‌های خاتمی چیزی جز همان ژست روشنفکرانه برای فریب مردم نیست. 
 
 نادیده گرفتن سابقه سخنان رهبری
نکته‌ای که خاتمی در خصوص سخنان رهبر معظم انقلاب، نوشته، دچار تغافل از اصل سخنان رهبر و سانسور آن شده است و طبعاً خاتمی نمی‌تواند غیرآگاهانه چنین کرده باشد، چه آنکه بعید است اصل سخنان را نشنیده باشد. اشاره خاتمی به سخنان رهبر انقلاب در دوم دی ماه سال جاری و ضمن دیدار با مردم خوزستان و کرمان است، آنجایی که می‌فرمایند: «بنده چهار خصوصیت را در اول امسال راجع به این انتخابات به ملت ایران عرض کردم: اولاً مشارکت قوی، ثانیاً رقابت واقعی، ثالثاً سلامت به معنای حقیقی کلمه، و رابعاً امنیت انتخابات؛ این چهار خصوصیت باید انجام بگیرد.»
و در ادامه توضیح می‌دهند که «امّا مسئله رقابت؛ رقابت یعنی چه؟ رقابت یعنی جناح‌های سیاسی برای شرکت در انتخابات با هم مسابقه بگذارند؛ گرایش‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی، در انتخابات با هم مسابقه بگذارند؛ میدان باز باشد برای مسابقه جناح‌های سیاسی و نگاه‌های سیاسی و نظرات سیاسی، همچنین اقتصادی، همچنین فرهنگی؛ این معنای رقابت است...» اگر به کلام خود رهبری توجه کنیم، همان ابتدا می‌فرمایند که من اول سال این چهار مورد را گفتم و اشاره‌شان به سخنرانی در دیدار با مسئولان نظام در ۱۵ فروردین ماه است، لذا اینکه خاتمی گفته کاش پیش‌تر بیان شده بود، محلی از اعراب ندارد و حرف رهبری بار اول نیست که بیان می‌شود. 
 
 فرافکنی‌های خاتمی و اصلاح‌طلبان
یک جریان و حزب سیاسی خصوصاً وقتی مدعی اصلاح‌گری است و حل مشکلات از طریق اصلاحات است، نمی‌تواند علیه نهاد انتخابات باشد. حتی نمی‌تواند در بزنگاه انتخابات ساکت باشد، چه آنکه حیات سیاسی احزاب و بهار شکوفایی آن‌ها انتخابات است و بدون انتخابات، از یک حزب سیاسی جز کنگره و سخنرانی و بیانیه‌های بی‌سود چه می‌ماند؟ البته بدون انتخابات، مسیر آشوب و اغتشاش و ناامنی هم باز است که آن را هم تجربه کرده‌ایم. 
یکی از راهبرد‌های نانوشته انتخاباتی اصلاح‌طلبان این است که صرفاً وقتی رسمی و پرشور در انتخابات مشارکت می‌کنند که بدانند رأی می‌آورند و اگر دچار ریزش سرمایه اجتماعی باشند، زیر میز انتخابات می‌زنند. اکنون هم آنان با چنین وضعیتی روبه‌رو هستند. می‌دانند عملکرد منفی دولت روحانی و نیز مجلس دهم و شورا‌ها اعتماد بدنه اجتماعی‌شان به آن‌ها را از بین برده، دچار ریزش شدید آرا شده‌اند و کسی دیگر با دعوت آن‌ها پای صندوق رأی نمی‌آید، لذا تلاش می‌کنند بگویند ما را ردصلاحیت کردند و به همین دلیل نمی‌آییم، نه آنکه از شکست می‌ترسیم!
خاتمی و جریان تحت نظر او از واقعیت اجتماعی و سیاسی که با آن روبه‌رو هستند، فرار می‌کنند و در این گریز هر روز بهانه‌ای تازه می‌آورند و بهانه‌ها را به‌روز می‌کنند تا به اشتباه خود اذعان نکنند.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۶
0
0
خوبه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۶ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۶
0
1
به دیگران کار نداشته باش
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار