کد خبر: 1203513
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۱
انتشارات راه یار منتشر کرد
کتاب «آبی نفتی» به عنوان نهمین جلد از مجموعه کتاب‌های «روایت پیشرفت» انتشارات «راه یار»، دستاورد‌ها و موفقیت‌های شرکت «پِتکو» را با محوریت مهندس علی عمرانی که به مدت ۱۶ سال مدیریت این کارخانه را برعهده داشت، روایت می‌کند

جوان آنلاین: کتاب «آبی نفتی» را می‌توان خاطرات و تاریخ شفاهی دوران انقلاب اسلامی دانست که دانستن آن در قالب کتاب می‌تواند برای نسل‌های جدید آموزنده و روشنگرانه باشد.
کتاب «آبی نفتی» به عنوان نهمین جلد از مجموعه کتاب‌های «روایت پیشرفت» انتشارات «راه یار»، دستاورد‌ها و موفقیت‌های شرکت «پِتکو» را با محوریت مهندس علی عمرانی که به مدت ۱۶ سال مدیریت این کارخانه را برعهده داشت، روایت می‌کند. «آبی نفتی» فقط داستان آقای عمرانی نیست، بلکه روایت اراده و تلاش ده‌ها کارگر و مهندس ایرانی است که تسلیم عادت‌ها نشدند و طرحی نو در صنعت کشور راه انداختند.
هیچ‌کس منکر اهمیت و ارزش خاطرات و تاریخ شفاهی دوران انقلاب و جنگ تحمیلی نیست، اما آنچه ایران امروز درگیر آن است، یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار است که خط مقدم مقابله با آن در بنگاه‌های اقتصادی، کارخانجات صنعتی و تولیدی می‌گذرد. عبور آبرومندانه از این شرایط سخت بدون شناخت و روایت هنرمندانه و تجلیل از قهرمانان ملی در حوزه فناوری و تولید ممکن نیست.
در کنار روایت جنگ‌ها و قهرمانان حافظ مرز‌های جغرافیایی باید دانشمندان و مهندسان گمنام و خلاق را هم روایت کرد که در میدان علم و صنعت، مرز‌های دانش و فناوری ایران عزیز را گسترش می‌دهند. مهندس علی عمرانی از جنس همین مهندسان و مدیران موفق صنعتی است که در دوران سخت تحریم‌های اقتصادی ایران با تکیه بر خلاقیت، عرق ملی و استفاده درست از ظرفیت کار تیمی، مبدأ اتفاقات بزرگ و شیرین در صنعت کشور شده است.
کتاب «آبی نفتی»، روایت پیشرفت‌های شرکت صنعتی «پِتکو» به قلم مهدی نورمحمدزاده و از سوی انتشارات «راه یار» منتشر شده است. شرکت تولید پمپ‌های بزرگ و توربین آبی با نام اختصاری پمپ و توربین (پتکو)، در سال ۱۳۷۱ تأسیس شد و سال ۱۳۷۸ به بهره‌برداری رسید. این شرکت خصوصی جهت طراحی و ساخت سفارشی پمپ‌های مورد نیاز صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع نیروگاهی، خطوط انتقال آب و توربین‌های آبی کوچک و متوسط بنا شده است. کارخانه این شرکت در منطقه صنعتی قراملک تبریز واقع شده است.
برای رقم زدن اتفاقات بزرگ بیش از نخبگان تک‌بعدی حادثه کنکور به متخصصان بااراده و پرتلاش نیز نیاز داریم، آن‌ها که با عشق و علاقه پله‌های رشد را یکی‌یکی بالا آمده و همه استعداد وجودی‌شان را مانند ذره‌بین در یک نقطه کانونی متمرکز کرده‌اند. پیشرفت واقعی با همین آدم‌ها اتفاق می‌افتد، گرما و زندگی همین‌جا‌ها پیدا می‌شود و امید همین اطراف متولد می‌شود، جایی حوالی عشق، ایمان و وطن!
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «لبخند به لب همراهمان شدند و به آزمایشگاه رفتیم. وقتی پمپ نیروگاهی ساخته شده با ورق را دیدند، بسیار تعجب کردند. اصلاً باور نمی‌کردند خودمان آن را ساخته باشیم. همکاران آزمایشگاه، لوله‌ها را متصل کردند و استارت زدیم. پمپ با قدرت شروع به کار کرد. البته با صدا و لرزش کمتر از پمپ ساخت ترمومکانیکای ایتالیا!
آقای «ویلا» ناباورانه نگاه می‌کرد، نزدیک‌تر رفتم. دیدم گوش‌هایش سرخ شده است. انگشت اشاره‌ام را به سمت پمپ گرفتم و با صدای بلند به ویلا گفتم: «این همان پمپی است که در ایتالیا قول ساختش را به شما دادم. آقای ویلا! ایرانی‌جماعت اگر حرفی بزند مطمئن باشید به آن عمل می‌کند. ویلا، چیزی نگفت و مشغول بازی با خودکارش شد.»
بنا بر این گزارش، کتاب «آبی نفتی»، روایت پیشرفت‌های شرکت صنعتی «پِتکو» که تحقیق آن برعهده مرتضی اسدزاده بوده و تدوین آن توسط مهدی نورمحمدزاده صورت گرفته است، در ۲۶۲ صفحه، شمارگان هزار جلد و قیمت ۱۲۰ هزار تومان توسط انتشارات «راه یار» منتشر شده است و علاقه‌مندان جهت تهیه این کتاب، علاوه بر کتابفروشی‌ها می‌توانند از طریق سایت یا صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub. ir اقدام کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار