کد خبر: 1189421
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۴
رئیس‌جمهور در دیدار دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ارمنستان تأکید کرد
رئیس‌جمهور ضمن اعلام مخالفت با حضور و دخالت بیگانگان در منطقه قفقاز، بر موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حل مسائل جمهوری آذربایجان و ارمنستان از طریق گفتگو تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری، دکتر سید ابراهیم رئیسی روز گذشته در دیدار آقای «آرمن گریگوریان» دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ارمنستان، روابط دو کشور را مبتنی بر پیوند‌های تاریخی و برخوردار از امتیاز همسایگی و در حوزه‌های مختلف سازنده ارزیابی کرد.
رئیس‌جمهور ضمن اعلام مخالفت با حضور و دخالت بیگانگان در منطقه قفقاز، بر موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حل مسائل جمهوری آذربایجان و ارمنستان از طریق گفتگو تأکید کرد.
دکتر رئیسی با تأکید بر لزوم احترام به تمامیت ارضی کشور‌های منطقه، هرگونه تغییرات ژئوپلیتیک در قفقاز را غیرقابل قبول و مضر برای منافع کشور‌های این منطقه دانست و با تأکید بر ضرورت حفظ حقوق و امنیت ارامنه منطقه قره‌باغ، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در جهت برقراری و حفظ صلح، ثبات و امنیت منطقه قفقاز تأکید کرد.
«آرمن گریگوریان» دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ارمنستان نیز در این دیدار پس از ارائه گزارشی از آخرین تحولات منطقه قفقاز به دکتر رئیسی، با بیان اینکه کشورش برای روابط با جمهوری اسلامی ایران ارزش و جایگاه خاصی قائل است، از حمایت ایران از لزوم احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور‌های منطقه قدردانی و تشکر کرد.
باز شدن پای بیگانگان
به نفع کشور‌های منطقه نیست
دکتر سید ابراهیم رئیسی همچنین در دیدار آقای «خلف خلف‌اف» دستیار رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در امور ویژه، روابط دو کشور را متکی به اشتراکات فرهنگی و باور‌های دینی تاریخی و عمیق توصیف و تصریح کرد: ایران و جمهوری آذربایجان ظرفیت‌های متنوع و متعددی دارند که مبادله آن‌ها منافع دو کشور و دو ملت را تأمین می‌کند.
رئیس‌جمهور، ارتقای سطح روابط میان تهران و باکو و مقابله با طرح‌هایی را که به منظور ایجاد اختلاف و اختلال در روابط دو کشور طراحی می‌شوند، ضروری دانست و با بیان اینکه حفظ و ارتقای ثبات در منطقه در گرو همکاری و هم‌افزایی کشور‌های منطقه است، افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان همسایه قدرتمند جمهوری آذربایجان و ارمنستان، آمادگی کامل دارد تا به رفع اختلافات و مشکلات این دو کشور کمک کند.
دکتر رئیسی با تأکید بر اهمیت حفظ مرز‌ها و ژئوپلیتیک منطقه اظهار داشت: ایران از گفتگو‌های منطقه‌ای در قالب ۳+۳ یا در هر شکل و قالب دیگری که بتواند به رفع مشکلات و باز کردن گره‌ها در روابط جمهوری آذربایجان و ارمنستان کمک کند، استقبال می‌کند. کشور‌های منطقه ظرفیت حل مسائل منطقه را دارند و باز شدن پای کشور‌های بیگانه به منطقه به هر بهانه‌ای به صلاح و منافع هیچ کدام از کشور‌های منطقه نیست.
«خلف خلف‌اف» دستیار رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در امور ویژه نیز در این دیدار جمهوری اسلامی ایران را کشور قدرتمند منطقه و همسایه و دوست کشورش خواند و خاطرنشان کرد: جمهوری آذربایجان نیز عمیقاً معتقد است که مسائل منطقه باید با همکاری و گفتگو میان کشور‌های منطقه حل و فصل شده و پای کشور‌های دیگر نباید به منطقه باز شود. وی گفت که جمهوری آذربایجان از هر گونه گفتگو بخصوص در قالب گفتگو‌های ۳+۳ برای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و نیز حل و فصل مسائل منطقه استقبال می‌کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار