کد خبر: 1184498
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004y8o
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۵
سخنگوی پلیس اقدامات بدیع و تسهیل‌گر فراجا در اربعین ۱۴۰۲ را تشریح کرد.

به گزارش جوان آنلاین به نقل از فارس، سردار سعید منتظرالمهدی با اشاره به افزایش حدود ۲۰ درصدی جمعیت در مراسم پر شور و شعور راهپیمایی اربعین، باوجود تهدیدات گسترده دشمن، گفت: وقتی مقام معظم رهبری، زیارت اربعین را «شروع جاذبه مغناطیس حسینی» معرفی کرده و از مسؤولان می‌خواهند که تسهیلات لازم برای زائران اربعین را فراهم کنند، به این معناست که ایشان از تاثیر دشمن ­شکن این راهپیمایی عظیم آگاه هستند.

وی به اجرای ۴ طرح عمده (امنیتی انتظامی، اطلاعاتی، فرهنگی و اطلاع رسانی) و نیز روان­ سازی خدمات پلیسی در این ایام اشاره کرد و افزود: فراجا به عنوان یکی از مهمترین دستگاه‌های متولی در برپایی هرچه بهتر مراسم اربعین حسینی با تجمیع همه امکانات خود از تسهیل در درخواست و دریافت گذرنامه، ارتقای امنیت جاده‌ای گرفته تا حضور در مرزها، تردد آسان و کاهش ایستایی زائران تا ۴ ثانیه، ارتباط خط امن و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ارسال اطلاعات زوار به طرف عراقی جهت عدم معطلی در آن سوی مرز، تلاش کرد تا علاوه بر تحقق منویات فرمانده معظم کل قوا مبنی بر آسان، ارزان و ایمن کردن راهپیمایی اربعین برای مردم، خود نیز از این فیض عظیم جا نماند.

*اعطای گذرنامه زیارتی با کمترین هزینه/ تمدید رایگان گذرنامه، رهاوردی دیگر با هدف سفری آسان و ارزان

سردار منتظرالمهدی یکی از بدیع‌ترین خدمات فراجا در حوزه اعطای گذرنامه به زائران اربعین حسینی را چاپ گذرنامه‌های زیارتی با کمترین هزینه، حدود یک هشتم سال‌های گذشته و صرفاً پرداخت ۵۰ هزار تومان، دانست و گفت: ۹۱۰ هزار درخواست برای گذرنامه اربعین ثبت شد که از این تعداد حدود ۶۸ درصد درخواست‌ها از طریق اپلیکیشن «پلیس من» و غیرحضوری بوده است.

به گفته وی، صدور بیش از یک میلیون و ۲۳۶ هزار جلد گذرنامه عادی و ۹۰۰ هزار جلد گذر ویژه زیارتی از ابتدای محرم تا روز اربعین، یکی دیگر از آمار شگفت انگیز پلیس در حوزه صدور گذرنامه به حساب می‌آید.

سخنگوی پلیس با اشاره به امکان استفاده از گذرنامه‌های زیارتی برای زائران تا پایان ماه صفر و دارا بودن ۵ سال اعتبار، گفت: تمهید دیگری که سهولت زیارت اربعین را به همراه داشت، تمدید رایگان گذرنامه‌هایی با گذشت ۲ سال از اعتبار آنها، بود که در این ایام ۷۰۰ هزار جلد گذرنامه، تمدید و قابل استفاده شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی پلیس از صدور ۱۱۵ هزار برگ گذر موقت برای شرکت شهروندان سایر کشور‌ها در اربعین ۱۴۰۲ نیز خبر داد.

*تاثیر اطلاع رسانی بهنگام معاونت فرهنگی و اجتماعی فراجا

این مقام ارشد انتظامی، با اشاره به همّ جمعی معاونت فرهنگی و اجتماعی فراجا در راستای اطلاع رسانی لحظه‌ای و بهره گیری از ظرفیت رسانه‌های ملی، محلی و مجازی، گفت: در ایام اربعین حدود پنج هزار دقیقه مستندسازی و تصویربرداری از خدمات دهی پلیس به زائران صورت گرفته است؛ در راستای آگاه سازی و راهنمایی زوار نیز ۷۸۶ دقیقه کلیپ آموزشی، هشداری و خدمات رسانی از طریق رسانه ملی پخش شده است.

وی ادامه داد: برپایی استودیوی پلیس در صفر مرزی در مهران و شلمچه و ارتباط مستقیم با مسؤولان کشوری لشکری، پخش ۱۱ برنامه رادیویی با عنوان «مرز عاشقی» و ۲۲ برنامه آموزشی در «رادیو اربعین» با ۱۰۱۴ دقیقه برنامه زنده، ۱۲۰ دقیقه پادکست ۴۲ قسمتی، حضور در ۴۲ برنامه زنده و ۴۸ برنامه پخش شده از سیمای ملی و تولید و انتشار حدود ۹ هزار موشن، کلیپ، آرم استیشن، تیزر و آیتم کوتاه با موضوعات اربعین و پخش آن در فضای مجازی از دیگر اقدامات فرهنگی پلیس در این ایام بوده است.

سخنگوی پلیس ضمن اشاره به نظرسنجی میدانی از زائران در موج بازگشت در تمامی مرز‌های ۶ گانه به عنوان یکی از اقدامات علمی معاونت فرهنگی و اجتماعی پلیس گفت: خوشبختانه طبق برآورد حاصل از نظرسنجی، میزان رضایت از خدمات ارائه شده به زائران نسبت به سال گذشته ۶۹ درصد افزایش و رضایت از عملکرد پلیس نیز بسیار چشمگیر بوده است.

سردار منتظرالمهدی با اشاره به بکارگیری حدد ۲۵ هزار نفر از کارکنان انتظامی برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی، گفت: فعالیت سه هزار واحد گشتی موتوری، خودرویی و پیاده، حضور بیش از ۶۰ تیم بازرسی و نظارت میدانی، فعال کردن ۱۸ کمیته تخصصی و ۸ قرارگاه فرعی که علاوه بر پوشش مرز‌های ۶ گانه مهران، خسروی، شلمچه، چذابه، تمرچین و باشماق، مرز‌های میرجاوه و ریمدان را نیز، تحت نظارت و کنترل داشت، موجب شد تا از ابتدای ماه صفر، آمار خروج زائران از کشور به بیش از ۴ میلیون و ۵۰ هزار نفر (۳ میلیون و ۵۱۰ هزار ایرانی و ۵۴۰ هزار شهروندان دیگر کشورها) برسد.

سخنگوی پلیس، بیشترین آمار تردد از مرز‌ها را متعلق به مرز مهران با ۴۵ درصد خروجی دانست و گفت: شلمچه با ۲۵ درصد، خسروی ۱۵، چذابه ۹، مرز هوایی ۴ درصد و تمرچین و باشماق جمعا ۲ درصد در رتبه‌های بعدی خروج و ورود زائران قرار گرفته اند.

*روان­ سازی تردد مشمولان، سربازان و دانشجویان

سردار منتظرالمهدی به تسهیل سفر اربعین برای مشمولان، سربازان، دانشجویان و طلاب اشاره کرد و گفت: در راستای پاسخگویی به شور و اشتیاق این افراد برای تشرف به عتبات عالیات و شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی، امسال مقرر شد تا کلیه مشمولان غیرغایب، دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب دارای معافیت تحصیلی معتبر، بدون نیاز به سپردن وثیقه و به صورت اینترنتی از طریق سامانه sakha.epolice.ir مجوز خروج از کشور دریافت کنند؛ در مجموع این اقدامات و از ابتدای محرم تا ۱۵ شهریور، برای حدود ۱۰۹ هزار نفر از مشمولان، بیش از ۱۵ هزار دانش آموز، بیشتر از ۶۴ هزار دانشجو و حدود ۱۷ هزار طلاب حوزه علمیه مجوز خروج از کشور به صورت اینترنتی و حضوری، صادر شد.

*شناسایی و دستگیری ۹۳ دلال ارزی غیرمجاز

این مقام ارشد انتظامی گفت: در حوزه پلیس امنیت اقتصادی نیز، همکاران ما با بازرسی‌های موردی میدانی و استفاده از ابزارهایی، چون دستگاه ایکس ری، نظارت وکنترل کالا‌های همراه مسافران، لوازم و محموله‌های مواکب با هدف پیشگیری و مقابله با ورود کالا‌های ممنوعه و به حداقل رساندن شرایط سوء استفاده از شلوغی مرز‌ها را تشدید کردند.

به گفته وی، ماموران پلیس امنیت اقتصادی در این ایام، با رصد مداوم و استفاده از ابزار هوشمند، ۹۳ دلال ارزی غیرمجاز را شناسایی و دستگیر و موفق به کشف و توقیف هزاران دینار عراقی جعلی شدند.

سخنگوی فراجا با اشاره به پایش و بازرسی‌های میدانی و مستمر از مرزها، گفت: دستگیری ۸ نفر از فعالان غیرمجاز خرید و فروش سیم کارت و تشکیل پرونده قضائی برای آنان، گوشه‌ای دیگر از خدمات بی بدیل پلیس امنیت اقتصادی در راستای ایجاد آرامش خاطر برای زوار بود.

*خدمات یگان ویژه و خاطره سفری امن و شیرین

سردار منتظرالمهدی با اشاره به خدمت بی منت یگان ویژه فراجا و اقدامات این فرماندهی در راستای تسهیل عبور و مرور زائران، گفت: استقرار ۲۱ گردان با بیش از ۵ هزار نیرو در مرز‌های ۶ گانه و خدمت به زائران اباعبدالله الحسین در راستای انتظام بخشی و تامین امنیت، همان خاطره‌ای شیرینی است که این یگان تلاش داشت تا با اقدامات خود برای تک تک زائران این سفر معنوی، ایجاد نماید.

وی، دقت عمل یگان ویژه در جلوگیری از خروج ۱۱۹ نفر که دارای گذرنامه جعلی بودند را قابل تحسین دانست و گفت: نیرو‌های این یگان در راستای عمل به قانون و حفظ امنیت زائران چه در داخل و چه خارج از مرز‌های کشور، بیش از ۳۵ هزار مسافر بدون مدارک لازم را از مرز‌ها برگشت داده وسپس برای کسانی که مشکل قضائی نداشتند در همان پایانه مدارک زیارتی صادر شد تا از شرکت در مراسم اربعین محروم نمانند. ۳۵۰ هزار مردم یاری اعم از تهیه و پخش نان، غذای گرم، آب معدنی و خدمات درمانی و جابجایی زائران و وسایل آنان نیز برگ زرین دیگری در دفتر خدمت رسانی یگان ویژه فراجا به حساب می‌آید.

*استقرار اکیپ‌های متخصص پلیس مبارزه با موادمخدر

سخنگوی فراجا با اشاره به حضور پلیس‌های تخصصی در مرز‌ها و خدمت رسانی بدون توقف، از استقرار چهار اکیپ عملیاتی متشکل از ماهرترین متخصصان پلیس مبارزه با مواد مخدر در ۴ پایانه مرزی (شلمچه- مهران- خسروی و چذابه) خبر داد.

وی افزود: پنج تیم موادمخدریاب و چهار تیم مواد منفجره یاب با استفاده از یکصد قلاده سگ آموزش دیده، چهار تیم چهره زن و ۱۲۱ نفر از متخصصان این حوزه ها، در مرز‌ها مستقر شده و به اجرای ماموریت‌های محوله خود پرداختند.

*پلیس آگاهی و تحقق رویای آرامش زوار

این مقام ارشد انتظامی به فعالیت‌های پلیس آگاهی و خدمات ارائه شده توسط آن، پرداخت و خاطرنشان کرد: یافتن دو کودک گمشده در عراق و تحویل آنان به خانواده هایشان یکی از مهم‌ترین اقدامات پلیس آگاهی در ایام اربعین بود، البته توجه به این مهم نباید موجب شود تا به کشف ۱۷۷ فقره سرقت، ۳۰ دستگاه موتورسیکلت مسروقه، ۶۰ دستگاه تلفن همراه سرقتی از سارقان و دستگیری دو متهم تحت تعقیب، نپردازیم.

وی ادامه داد: فعالیت بیش از هزار واحد گشت آشکار و پنهان پلیس پیشگیری و پلیس آگاهی به منظور جلوگیری از وقوع سرقت‌های احتمالی از موکب‌ها و سایر اماکن و ابنیه موجود در راهپیمایی اربعین را می‌توان از دیگر خدمات پررنگ پلیس دانست.

*کاهش تصادفات و اقدامات شبانه روزی پلیس راهور

سردار منتظرالمهدی اقدامات ترافیکی انجام شده در جریان عملیات اربعین را غیر قابل توصیف خواند و گفت: امسال با تمهیدات صورت گرفته، آمایش حمل و نقل با همکاری کمیته «حمل و نقل و سوخت» بر اساس حجم زائران با هدف جلوگیری از معطلی و سرگردانی آنان در شرایط و حوادث احتمالی انجام شد.

وی افزود: خوشبختانه شاهد کاهش ۳۹ درصدی تصادفات فوتی و ۲۹ درصدی متوفیان تصادفات در مقایسه با سال گذشته، بودیم.

*بهره گیری از ظرفیت هوافراجا، جلوه‌ای دیگر از خدمت رسانی پلیس

سخنگوی پلیس با اشاره به بسیج همه ظرفیت‌ها در فراجا برای برگزاری هرچه بهتر مراسم اربعین ۱۴۰۲، گفت: بهره گیری از پتانسیل هوافراجا برای تسهیل اقدامات، یکی دیگر از بدیع‌ترین جلوه‌های خدمت رسانی در راهپیمایی امسال بود به طوری که شاهد پایش مستمر هوایی مرزها، جاده‌های مواصلاتی، وضعیت پایانه و جمعیت زائران با استفاده از ۱۱ فروند پهپاد در روز و شب، ۲۸۹ سورتی پرواز و در مجموع ۳۵۶ ساعت پرواز، بودیم؛ و دیگر اقدامات تسهیل‌گر پلیس ...

سردار منتظرالمهدی ایجاد سامانه یکپارچه فرماندهی و کنترل شبکه محور در راستای امکان مدیریت صحنه با استفاده از ظرفیت سامانه‌های اطلاعاتی، ایجاد زیرساخت‌های فنی با ایجاد پنجره واحد کنترل زائران (طرح سجاد؛ اشتراک گذاری اطلاعات با کشور عراق و کنترل یک طرفه زائران) که موجب کاهش ایستایی زوار در مرز شد و امکان ثبت آنلاین درخواست صدور گذرنامه از طریق برنامه کاربردی «پلیس من»، با هدف کاهش مراجعه حضوری، را از شاخص‌ترین اقدامات پلیس در اربعین ۱۴۰۲ برشمرد.

وی با اشاره به اقدامات موثر سازمان عقیدتی سیاسی فراجا و حضور همه جانبه در کنار سایر پلیس‌های تخصصی، گفت: پاسخگویی به شبهات، ارائه مشاوره مذهبی، دینی و بصیرتی، اهدای بسته‌های فرهنگی، بیان احکام و برگزاری مراسم سخنرانی و ادعیه خوانی، بخش کوچکی از فعالیت‌های این سازمان در راهپیمایی اربعین بود؛ استفاده حداکثری از ظرفیت سازمان تبلیغات اسلامی، خیرین استانی و نهاد‌های مردمی را نیز می‌توان از نقاط عطف فعالیت‌های سازمان عقیدتی سیاسی فراجا دانست.

سردار منتظرالمهدی اظهار داشت: بر خود فرض می‌دانیم تا از همکاری و هماهنگی بخش‌های مختلف دولت با پلیس به خصوص وزارت راه و شهرسازی به دلیل فراهم کردن زیرساخت‌های جاده‌ای و هموار کردن مسیر تردد زائران اربعین حسینی، با هدف ایجاد سهولت در رفت و آمد مسافران، سازمان صدا و سیما با اطلاع رسانی مناسب و زودهنگام و مستمر در مدیریت سفر با گزارش‌های نوبه ای، وزارت ارتباطات در راستای ایجاد زیرساخت‌های فنی لازم، هلال احمر، اورژانس و استانداری‌های محترم استان‌های دخیل در عملیات بزرگ اربعین که همگی تلاش بسزایی در هموار کردن اجرای این مراسم کردند، صمیمانه تقدیر و تشکر نماییم.

معاون فرهنگی و اجتماعی فراجا در پایان، نظارت بر عملکرد ۱۲۷ پارکینگ پایانه‌های مرزی (بیش از ۴۰۰ هزار خودرو)، فعال کردن ایستگاه‌های ایست و بازرسی موقت با حضور عوامل انتظامی و آگاهی در مسیر‌های منتهی به پایانه‌های مرزی (۴۸ ایستگاه ثابت و ۸۱ ایستگاه موقت) و استقرار ۲۸ تیم کشف و خنثی سازی بمب و تله‌های انفجاری را از دیگر اقدامات موثر پلیس در راستای حفظ و ارتقای نظم و امنیت در تردد زائران عنوان و خاطرنشان کرد: امنیت مثال زدنی اربعین ۱۴۰۲ آن هم با وجود تهدیدات گسترده دشمنان و تبلیغات فراوان آنان مبنی بر عدم حضور زائران، رهاورد مقدسی است که موجب شد بار دیگر فرزندان خدوم این مردم در سازمان بزرگ پلیس، سرافرازانه به آن افتخار کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار