کد خبر: 1154157
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004qFR
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۱:۴۵
«انقلاب اسلامی در ایلام» در آئینه یک اثر نوانتشار
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، به کاوش پیرامون وقایع انقلاب اسلامی در شهر ایلام پرداخته است. این پژوهش توسط دکتر سیدمحمد طاهری مقدم انجام شده و مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به انتشار آن همت گماشته است.
شاهد توحیدی

اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، به کاوش پیرامون وقایع انقلاب اسلامی در شهر ایلام پرداخته است. این پژوهش توسط دکتر سیدمحمد طاهری مقدم انجام شده و مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به انتشار آن همت گماشته است. در تارنمای ناشر، در باب موضوع این تحقیق، اشاراتی به ترتیب پی‌آمده است: «نخستین اقد‌امات مرد‌م ایلام د‌ر همراهی با نهضت اسلامی، در اوایل د‌هه ۱۳۴۰ و پس از قیام خونین ۱۵ خرد‌اد و سپس تبعید امام‌خمینی (ره) شکل گرفت. به‌د‌نبال تبعید امام د‌ر سال ۱۳۴۳ و با تلاش‌های علما و فق‌های برجسته این منطقه، مرد‌م ایلام با اند‌یشه‌های امام و رسالت ایشان د‌ر مبارزه با رژیم شاهنشاهی آشنا شد‌ند. تبعید امام به عراق و سکونت ایشان د‌ر نجف اشرف و نزدیکی و ارتباط آن شهر با ایلام عاملی بود که مرد‌م این خطه را با انقلاب و امام مأنوس‌تر کرد؛ لذا ساواک کار ویژه‌ای را برای کنترل منطقه و رصد نواحی مرزی طراحی کرد. با آغاز دهه ۱۳۵۰، انقلاب اسلامی د‌ر ایلام با رهبری علما و روحانیون وارد مرحله جد‌ید‌ی شد و با فعالیت علمایی چون: آیت‌الله محمدتقی مروارید، حجج الاسلام جهانبخش، (محمد) تعمیرکاری، عبدالرحمان حیدری، عباس سلطانی شم‌آبادی و محمدنقی لطفی و افزایش آگاهی مردم، تعد‌اد بیشتری از مرد‌م به جریان انقلاب پیوستند. با اوج‌گیری انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۶، به‌واسطه شد‌ت مبارزات مرد‌م ایلام علیه رژیم د‌ر ماه‌های پایانی حکومت پهلوی، ساواک و نیرو‌های نظامی توان مقابله با مرد‌م را ند‌اشتند و بار‌ها از مرکز و استان‌های همجوار د‌رخواست نیروی کمکی کردند. ناتوانی نیرو‌های رژیم باعث شد، تا بسیاری از افراد مرتبط با ساواک و شهربانی قبل از پیروزی نهایی انقلاب اسلامی از ایلام فرار کنند و انقلاب اسلامی د‌ر ایلام، عملاً قبل از سایر نقاط کشور به پیروزی رسید‌...».
«انقلاب اسلامی در ایلام» در یکی از فصول خویش، تظاهرات گسترده زنان ایلامی در مخالفت با رژیم پهلوی را به ترتیب پس آمده روایت و مستند ساخته است: «در ادامه مخالفت‌های مردم ایلام علیه رژیم پهلوی، در ساعت ۴:۳۰ بعدازظهر روز ۱۱ مهر ماه ۱۳۵۷، گروهی از زنان و دانش‌آموزان دختر مدارس ایلام، با پوشیدن چادر و رعایت حجاب اسلامی، در این شهر دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان ضمن سر دادن شعار‌های ضددولتی مردم را به پشتیبانی و پیوستن به انقلابیون دعوت می‌کردند. این تظاهرات خیابانی را می‌توان اولین تظاهرات زنان انقلابی ایلام علیه رژیم پهلوی به صورت گسترده و منسجم دانست. زیرا اگرچه تا پیش از آن نیز زنان ایلامی در مبارزه علیه رژیم فعالیت می‌کردند و حتی در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کردند، ولی در این زمان این زنان بودند که محوریت راهپیمایی را برعهده گرفتند. تظاهرات دانش‌آموزان دختر در تاریخ هفدهم مهرماه نیز در ایلام ادامه یافت. روزنامه اطلاعات در خبررسانی خود در این باره، به این موضوع اشاره می‌کند: صبح و بعد ازظهر دانش‌آموزان مدارس راهنمایی تحصیلی دخترانه ماندانا که همگی چادر و روبند به سر و چهره داشتند در خیابان خیام این شهر به راه افتادند و با دادن شعار در مسیر خیابان‌های خیام و عبداللهی راهپیمایی کردند این تظاهرات تا ظهر ادامه داشت و بدون دخالت پلیس پایان یافت. آن‌ها ساعت سه بعدازظهر در محوطه مدرسه راهنمایی تحصیلی ماندانا اجتماع کرده بودند، هنگام بیرون آمدن به خیابان مأمورین پلیس با پرتاب گاز اشک‌آور آن‌ها را متفرق کردند...».

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار