چرا هلال احمر ایران جایزه «هانری داویسون» گرفت؟
کد خبر: 1094125
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004adB
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۳
دبیر کل جمعیت هلال احمر بیان داشت:‌دریافت جایزه بین‌المللی هانری داویسون توسط هلال احمر ایران نه تنها پایان فعالیت‌های بشردوستانه نیست بلکه آغاز گام‌های بزرگ‌تر با همدلی جامعه بین‌المللی است.

سرویس اجتماعی جوان آنلاین: یعقوب سلیمانی، دبیرکل جمعیت هلال احمر در یادداشتی که در اختیار این خبرگزاری گذاشته، آورده است:IFRC یا فدراسیون جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، نهادی بین‌المللی است که در ۱۹۱۹ میلادی با هدف ایجاد هماهنگی و هدایت عملیات کمک‌رسانی بین‌المللی پس از بلایای طبیعی و یا سوانح ناشی از عملکرد انسان در شرایط غیرجنگی توسط «هانری داویسون» بنیان گذاشته‌شد. این فدراسیون مامن جمعیت‌های ملی دنیاست؛ خواه صلیب‌سرخ باشند یا هلال احمر.

IFRC جایزه‌ای به یاد «هانری داویسون» دارد که هرگاه فعالیت یک جمعیت ملی فراتر از انتظار باشد به آن جمعیت اهدا می‌شود. دوشنبه ۳۰ خرداد در جریان برگزاری مجمع عمومی این فدراسیون در ژنو، جایزه هانری داویسون در دستان پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

افزایش چشم‌گیر دیپلماسی بشردوستانه هلال‌احمر ایران در کمتر از یک سال ریاست کولیوند در کنار فعالیت گسترده داخلی، از دلایل اهدای این جایزه است. هلال احمر کشورمان از محدود اعضای هیات‌حاکمه فدراسیون جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر است.

حضور فعال ایران در نشست‌های این هیات در ماه‌های گذشته و انتقال تجربیات موفق جمعیت هلال احمر ایران در جذب مشارکت داوطلبانه خیران و جوانان، موجبات هم‌افزایی جمعیت‌های ملی را فراهم کرد تا علاوه بر اهدای جایزه هانری داویسون، جمعیت ملی کشورمان، رئیس کمیته پیش‌نویس در بیست‌و سومین مجمع عمومی فدراسیون باشد.

مجمعی که این روز‌ها در ژنو سوئیس در حال برگزاری است و در آن چشم بسیاری از مدیران صلیب‌سرخ و هلال احمر جهان به پیشنهادات و انتقادات دکتر کولیوند و مدیران کل عملیات بشردوستانه و قوانین و مقررات بین‌المللی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران دوخته شده.

تعاملاتی که با دیدار‌های متعدد هیات ایرانی با مقام‌های دیگر جمعیت‌های ملی در حاشیه نشست‌های فدراسیون، جان می‌گیرد و نوید گسترش ارتباط بین‌المللی هلال احمر ایران را می‌دهد.
فعالیت‌های گسترده جمعیت هلال احمر جمهورى اسلامى ایران در حوزه امدادرسانی، آموزش، حمایت‌های بشردوستانه از افراد متاثر از حوادث و بلایا و انجام فعالیت‌های داوطلبانه وعام المنفعه، نام ایران را در زمره موفق‌ترین جمعیت‌های ملی قرار داده است.

«فرانچسکو روکا» رییس فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر که اردیبهشت امسال برای شرکت در مراسم صد سالگی تاسیس جمعیت هلال احمر ایران حضور پیدا کرده بود، گفت: «هلال احمر ایران در شرایط خوبی است و جز ۵ جمعیت برتر جهان در پاسخ به بحران‌ها است».
مدیران فعلی جمعیت هلال احمر ایران دریافته‌اند که پاسخ به بحران‌های بزرگ پیش روی بشر همچون همه‌گیری بیماری‌ها نیازمند همکاری جوامع مختلف است.

چندی پیش رابرت ماردینی رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در سفر به تهران گفت: «تغییرات اقلیمی چالش تعیین‌کننده قرن حاضر است.» اکنون هیات ایرانی حاضر در ژنو تلاش برای کاهش تاثیرات نامطلوب تغییر اقلیم بر زندگی مردم را اولویت خود و دیگر جمعیت‌های عضو IFRC می‌داند و توسعه روابط بین‌الملل خود با شرکای خارجی را گامی مهم برای این رسالت بشردوستانه تلقی می‌کند؛ بنابراین دریافت جایزه بین‌المللی هانری داویسون نه تنها پایان فعالیت‌های بشردوستانه دکترکولیوند و مدیرانش نیست؛ بلکه آغاز گام‌های بزرگ‌تر با همدلی جامعه بین‌المللی است. راهی که با اعتماد فدراسیون جمعیت‌های ملی به هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران، هموارتر از گذشته می‌نماید.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار