پاسخ دانشگاه آزاد به گزارش «جوان»
کد خبر: 1093363
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004aQt
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰

پس از انتشار گزارشی با عنوان «دست بسته قانون مقابل دانشگاه آزاد»، در تاریخ دوشنبه ۲۳ خرداد و در همین صفحه، دانشگاه آزاد اسلامی پاسخی را به دفتر روزنامه ارسال داشته‌است.
پاسخ دانشگاه آزاد به گزارش «جوان» به این شرح است:
۱- به دست‌اندرکاران روزنامه جوان متذکر می‌شویم که حداقل کار رسانه اطلاع از اخبار و رویدادهاست و صد البته جای تعجب نیست روزنامه‌ای که از تغییر و تحولات چند ماه پیش دانشگاه آزاد اسلامی بی‌اطلاع است مطالب کذبی به این دانشگاه نسبت دهد. در هر حال لازم به یادآوری است که جناب آقای حیدری چند ماه پیش از دانشگاه آزاد جدا و فرد دیگری جایگزین ایشان شده‌است.
۲- به استناد جزء ۱ بند «ه» تبصره ۲ لایحه بودجه ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد اسلامی به تکالیف قانونی خود مبنی بر ثبت‌نام و به‌روز‌رسانی اطلاعات خود در سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی و نهاد‌های عمومی غیردولتی مستقر در وزارت اقتصاد و دارایی اقدام‌شده و با توجه به اینکه اولین موعد اجرا پایان خرداد است، مسئولان دانشگاه در حال رایزنی با وزارت اقتصاد و دارایی جهت پیاده‌سازی این قانون هستند، لذا شفاف‌سازی قانونی در این خصوص صورت می‌گیرد. پس عنوان دست بسته قانون خلاف واقع است.
۳- در خصوص خرید ساختمان‌های متعلق به این دانشگاه اعلام می‌دارد که مبلغ اعلام شده در گزارش کذب محض بوده و مجموعه سوهانک بنا به مصالح دانشگاه و با رعایت کلیه تشریفات قانونی خریداری شده‌است.
۴- در خصوص انجام حسابرسی دانشگاه آزاد اسلامی، لازم به ذکر است که این دانشگاه نتایج حسابرسی‌های انجام شده را به هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان نهاد نظارتی تعیین‌شده در اساسنامه ارائه کرده و مراتب مورد تأیید هیئت مزبور قرار گرفته‌است. آنچه مسلم است اینکه اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی به تصویب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رسیده فلذا با توجه به تعیین هیئت امنا به عنوان نهاد نظارتی توسط شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، بر خلاف مطالب منتشره در آن روزنامه کلیه نظارت‌های قانونی در حال انجام است.
۵- به استناد ماده ۵ اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی، ماهیت این دانشگاه به عنوان یک مؤسسه غیر‌خصوصی و غیر‌دولتی تعیین‌شده و طبق قانون، چنین مؤسساتی تحت شمول و نظارت دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور نمی‌باشند. فلذا هیچ‌گونه قانون‌گریزی توسط این دانشگاه در این خصوص صورت نگرفته و مطالب منتشر شده در آن روزنامه در این خصوص تکذیب می‌گردد. ضمن آنکه مطالب منتشره در آن روزنامه در خصوص حجم مالی دانشگاه آزاد اسلامی و بزرگ‌نمایی آن به هیچ عنوان مستند قانونی نداشته و شایسته پاسخگویی نیست.
۶- آنچه مسلم است تعیین ماهیت دانشگاه آزاد اسلامی توسط شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و با لحاظ دغدغه‌های مقام معظم رهبری و مطابق اوامر معظم‌له صورت گرفته و نهایتاً مورد تصویب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی واقع شده‌است.
۷- در خصوص مطلب منتشره در آن روزنامه پیرامون اعمال فشار مدیران دانشگاه در خصوص طرح ساماندهی نظارت دانشگاه آزاد اسلامی، لازم به ذکر است این طرح در جلسات مشترک در کمیسیون مزبور و با حضور نمایندگان موافق و مخالف مورد بررسی قرار گرفته و ضمن تکذیب ادعای آن رسانه در خصوص اعمال فشار در این خصوص، نه‌تن‌ها هیچ‌گونه اعمال فشاری بر نمایندگان صورت نگرفته، بلکه با حضور مسئولان این دانشگاه در جلسات کارشناسی در کمیسیون آموزش مجلس، بحث‌های کارشناسی مفصلی نیز انجام شده که همچنان نیز این موضوع در آن کمیسیون محترم تحت پیگیری می‌باشد و استناد به گفته یکی از نمایندگان مجلس که متأسفانه سابقه شبهه‌پراکنی علیه دانشگاه آزاد اسلامی در رسانه‌های عمومی را دارد، توسط آن رسانه محترم و القای شبهه اعمال فشار توسط مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی بر خلاف اخلاق رسانه‌ای و مغایر با واقع بوده و شدیداً تکذیب می‌گردد.
۸- مطلب اعلام‌شده در روزنامه مبنی بر حضور دوشغله‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی و افرادی که از دو محل حقوق می‌گیرند، سرتاسر کذب است.
۹- پیرامون مطلب منتشره در خصوص تعیین‌تکلیف دانشگاه آزاد اسلامی توسط مجلس شورای اسلامی، لازم به ذکر است، اساسنامه این دانشگاه توسط شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و در حکم قانون و لازم‌الاجرا است. البته چنانچه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی قصد قانونگذاری و اصلاح آن را داشته باشند، این دانشگاه در چارچوب قانون کمال همکاری و تعامل را با نمایندگان محترم داشته و خواهد داشت و به قانون همواره احترام خواهد گذاشت، اما در خصوص شبهه‌افکنی و جوسازی‌های رسانه‌ای که متأسفانه توسط برخی رسانه‌های خاص و با مدیریت برخی اشخاص و جریانات منفعت طلب و با هدف اعمال فشار بر مدیران دانشگاه با هدف پیگیری اهداف و کسب منافع شخصی و جناحی صورت می‌گیرد، قطعاً دانشگاه آزاد اسلامی تسلیم نخواهد شد و ضمن تعقیب قانونی این قبیل اشخاص از طریق مراجع ذی‌صلاح قانونی، نسبت به تداوم فعالیت‌های خود برای نیل به اهداف بیانیه گام دوم و اجرای منویات مقام معظم رهبری در خصوص آموزش عالی اقدام خواهد نمود.
۱۰- آنچه در مورد حقوق مدیران دانشگاه و اعضای هیئت علمی بیان‌شده خلاف واقع است.
در پایان نیز تأکید می‌گردد هیچ هماهنگی با روابط عمومی برای تعیین وقت پرسش و پاسخ با ریاست دانشگاه جناب آقای محمد مهدی طهرانچی صورت نپذیرفته و مشخص نیست اهداف پشت پرده نشر‌دهندگان این حجم از مطالب غیر واقع علیه دانشگاه آزاد اسلامی پس از کسب توفیقات بسیار مهم در عرصه‌های گوناگون پیشرفت علمی و در زمان برگزاری دومین رویداد رقابت ملی دانشجویان در کرسی‌های آزاد‌اندیشی، رویداد ملی عصر امید با حضور ۳هزار ایده، استارت‌آپ، شرکت دانش‌بنیان و زیرساخت و رویداد‌های مؤثر دیگر در بین دانشجویان از کجا ناشی می‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار