اقدامات آبخیزداری، بهترین راه مقابله با خطرات سیل است
کد خبر: 1068136
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ts0
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز:
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت : اجرای طرح های آبخیزداری طی سال های گذشته در بالادست شهرک جهان نما و کلاک بالا در جنوب شرقی کرج از فاجعه انسانی و خسارات اقتصادی در جریان بارندگی های چند روز اخیر در استان جلوگیری کرد.

حامد فرضی بیان داشت: بر اساس آخرین آمار و پایش های انجام شده، خوشبختانه هیچ حادثه جدی مانند خسارت سیلاب در محدوده شهری کرج رخ نداده است.

وی در ادامه به حادثه سیل سال ۱۳۸۶ در کلاک بالا کرج اشاره کرد و اظهار داشت: این سیل از مناطق کوهستانی آغاز شد و به اتوبان کرج- تهران رسید و شاهد خسارت جانی و مالی نیز در این منطقه بودیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت: پس از این فاجعه در سال ۱۳۸۷ مطالعات طرح های آبخیزداری در بالادست کلاک آغاز و در سال ۱۳۸۸ در زیرحوضه کلاک بالا از نوع عملیات مکانیکی و بیومکانیکی اجرا گردید.

فرضی افزود: همچنین در سال های ۸۹ و ۹۰ نیز در بالادست شهرک و پارک جهان نما، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز اقدامات چشمگیری را در حوزه آبخیز شهری به خوبی انجام داده است که نقش بسزایی در کاهش حجم ورودی سیلاب به مناطق شهری داشته است و لازم است در تدوین طرح جامع شهر از ساخت و ساز در حریم رودخانه و مسیل خودداری گردد، که از جمله این اقدامات صورت گرفته در این مناطق می توان به حدود ۷۰ سازه از نوع گابیون، سنگ و ملات و خشکه چینی اشاره نمود.

وی گفت: در جریان سامانه بارشی استان ، به طور میانگین بین ۲۰ تا ۴۰ میلی متر بارندگی را در استان داشتیم که در شهرستان کرج بیش از ۳۰ میلی متر گزارش شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت: خوشبختانه با اجرای این اقدامات در بارش های اخیر که از حجم بالایی برخوردار است ورودی سیل از بالادست نداشتیم که اگر چنین می شد شاهد خسارات جبران ناپذیری بودیم.

وی با بیان اینکه این محدوده جزء حوزه های آبخیز شهری محسوب می شود، تصریح کرد:خوشبختانه شهرداری کرج نیز در بخشی از این مناطق عملیات بیولوژیک و بیومکانیکی انجام داده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز افزود:اقدامات آبخیزداری علاوه بر کاهش خسارات سیل، مزایای زیادی از قبیل حفاظت خاک، تغذیه سفره آبهای زیرزمینی، جلوگیری از فرونشست زمین، رسوبگیری و جلوگیری از پرشدن مخازن سدهای مخزنی، تقویت پوشش گیاهی و .... را به همراه دارد.

فرضی در ادامه بیان داشت: استان البرز بالغ بر ۴۳۰ هزار هکتار عرصه های ملی و طبیعی دارد، با توجه به این گستردگی آبخیزداری به تنهایی نمی تواند موضوع سیل را در استان البرز با توجه به شرایط فیزیوگرافی و اقلیمی خاص استان به سرانجام برساند، از اینرو نیاز است تمام دستگاه های اجرایی و مرتبط استان با نگاهی جامع و به دور از بخشی نگری در راستای حل و کاهش خسارات سیل مشارکت و اقدام نمایند.
آ

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار