‌رئیسی: نا امنی‌ها نتیجه حضور امریکا در منطقه است
کد خبر: 1066742
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TVW
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۹

«نتیجه حضوربیگانگان به‌ویژه امریکا در افغانستان جز بدبختی و قتل و خونریزی و عقب نگه داشتن افغانستان نبوده و اکنون که امریکا از افغانستان اخراج شده، باید کمک کنیم مردم افغان طعم صلح و امنیت را بچشند.»
امریکا چه در افغانستان باشد و چه نباشد، سیاست‌های مستقیم و غیرمستقیمش عامل ناامنی در این کشور است. سربازان امریکایی پس از ۲۰ سال خاک افغانستان را ترک کرده اند، اما اثرات سیاست‌های امریکا، افغانستان را ترک نمی‌کند. مردم افغانستان هنوز قربانیان مظلوم تروریسم هستند و بی دفاع و بی سلاح گویی فقط به تماشا نشسته‌اند که چگونه کشورشان بین اهالی قدرت دست بدست می‌شود.
سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان روز گذشته میزبان وزرای خارجه‌ای شد که برای شرکت در نشست تهران - پیرامون افغانستان- به ایران آمده‌اند. او در این دیدار‌های جداگانه بر نقش امریکا در سلب امنیت منطقه و خصوصاً افغانستان تأکید کرد. رئیسی همچنین در این دیدار‌ها به تعداد بالای مهاجرین افغانستانی در ایران اشاره کرد. نکته محوری و اصلی سخنان رئیس‌جمهور کشورمان در این دیدارها، تأکید بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان بود.
مشکلات افغانستان را کار امریکایی‌ها می‌دانیم
رئیسی در دیدار شاه محمود قریشی وزیر خارجه جمهوری اسلامی پاکستان گفت: ما هیچ محدودیتی برای افزایش روابط اقتصادی و امنیتی با پاکستان نداریم و تبادل هیئت‌های اقتصادی و سیاسی بین دو کشور به توسعه همکاری‌ها کمک می‌کند.
وی با اشاره به موضوع افغانستان، مشکلات مردم این کشور را از نگرانی‌های جدی ایران دانست و گفت: ما به امنیت و آرامش مردم افغانستان و صلح و دوستی در این کشور می‌اندیشیم و پاکستان در این زمینه می‌تواند همکاری‌های خوبی انجام دهد.
رئیس‌جمهور با ابراز نگرانی از اینکه پس از اخراج امریکایی‌ها از افغانستان، ناامنی‌ها توسط داعش ایجاد شده است، گفت: مشکلات به وجود آمده در افغانستان را کار امریکایی‌ها می‌دانیم، زیرا داعش توسط ایالات متحده شکل گرفته است.
رئیس‌جمهور با اشاره به اجلاس وزیران خارجه کشور‌های همسایه افغانستان به میزبانی ایران گفت: امیدواریم این اجلاس بتواند دست امریکایی‌ها را از منطقه قطع کند و راه‌حلی هم برای حل مشکلات افغانستان پیدا کند
بدبختی و خونریزی نتیجه حضور بیگانگان در منطقه
رئیس‌جمهور همچنین در دیدار عبدالعزیز کاملف وزیر خارجه ازبکستان با اشاره به اشتراکات و ظرفیت‌های همکاری بین تهران و تاشکند، گفت: نتیجه حضور بیگانگان به‌ویژه امریکا در افغانستان جز بدبختی و قتل و خونریزی و عقب نگه داشتن افغانستان نبوده و اکنون که امریکا از افغانستان اخراج شده، باید کمک کنیم مردم افغان طعم صلح و امنیت را بچشند.
رئیسی با اشاره به حضور حدود ۴ میلیون افغانستانی در ایران و ادامه کمک‌های انسان‌دوستانه کشورمان به این مردم رنج‌دیده، گفت: امیدوارم در نشست وزیران امور خارجه کشور‌های همسایه افغانستان، راه‌حل و دیدگاه مشترکی برای حل دغدغه و نگرانی‌های افغانستان حاصل شود.
رد پای امریکایی‌ها در حوادث و ناامنی‌های افغانستان
دکتر سید ابراهیم رئیسی همچنین در دیدار «سراج‌الدین مهرالدین» وزیر امور خارجه تاجیکستان با بیان اینکه دو کشور و دو ملت از اشتراکات تاریخی، دینی و فرهنگی عمیقی برخوردار هستند، گفت: باید از این ظرفیت‌ها برای تحکیم و تقویت روابط و همکاری نزدیک‌تر و گسترده‌تر استفاده کنیم. رئیس‌جمهور در ادامه به اهمیت همکاری کشور‌های همسایه به ویژه ایران و تاجیکستان برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان اشاره کرد و گفت: به دنبال تشکیل دولت فراگیر، متشکل از همه اقوام و گروه‌های سیاسی افغان هستیم که بتواند امنیت افغانستان را تضمین کند و به جنگ و خونریزی و برادرکشی خاتمه دهد. رئیسی گفت: حوادث تروریستی در افغانستان دل هر انسانی را به درد می‌آورد و تردیدی وجود ندارد که امریکایی‌ها در این‌گونه حوادث دست دارند و نمی‌خواهند مردم افغان به آرامش و امنیت برسند.
باید برای شکل‌گیری دولتی فراگیر در افغانستان تلاش کنیم
سید ابراهیم رئیسی در دیدار «رشید مردوف» وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز با قدردانی از همکاری و حمایت ترکمنستان برای عضویت دائم ایران در اجلاس همکاری‌های شانگهای، گفت: مناسبات ایران و ترکمنستان فراتر از روابط سیاسی و اقتصادی، از علاقه قلبی و اعتقادی بین دو ملت نشأت می‌گیرد و باید روز به روز سطح این روابط افزایش یابد.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ظرفیت گسترش روابط تهران – عشق‌آباد بسیار فراتر از سطح کنونی است، گفت: افزایش سطح روابط با فعال کردن ظرفیت‌های همکاری در حوزه‌های مختلف به ویژه ترانزیت و انرژی، به نفع دو ملت و ملت‌های منطقه است. آیت‌الله رئیسی درباره موضوع افغانستان هم گفت: باید در مسیر ایجاد صلح و امنیت و شکل‌گیری دولتی فراگیر در افغانستان که همه اقوام و جریانات سیاسی این کشور را نمایندگی کند، تلاش کنیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار