بناهای تاریخی اصفهان دارای وقفنامه و متولی است
کد خبر: 1066187
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TMZ
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۵
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان:
حجت الاسلام محمدحسین بلک گفت: مناطق تاریخی و باستانی استان اصفهان دارای متولی است و فعالیت‌ها توسط متولیان البته با نظارت اداره میراث انجام می‌شود.

 

به گزارش سعید عرفان منش خبرنگار جوان انلاین اصفهان،مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه در سال گذشته ۹۵ درصد از درآمدهای امامزادگان برای کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی کاهش داشته است، اظهار داشت: با وجود این کاستی‌ها با همکاری خیران و مجموع درآمدهای اماکن، بودجه اقدامات عمرانی رشد نسبی داشته داشته است.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های عمرانی در بقاع متبرکه استان اصفهان ادامه‌دار است، تصریح کرد: سال گذشته حدود ۴۰ میلیارد تومان برای این بخش هزینه شده که ۳۵ میلیارد تومان آن را خیران با تأمین مصالح تأمین کرده‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در خصوص برخی مناطق دارای وقف‌نامه در سالیان گذشته در اصفهان گفت: این مناطق دارای متولی است و توسط آنها اداره می‌شود، البته مناطقی که دارای وقفنامه بوده‌اند با توسعه شهرسازی‌ها فعالیت عمرانی صورت داده‌اند که در آنجا افرادی ساکن شده‌اند و این پرونده‌ها در مراجع قضائی طرح موضوع شده‌اند.

وی با بیان اینکه باید فعالیت‌ها در بناهای تاریخی منطبق با میراث فرهنگی باشد، گفت: در حال برنامه‌ریزی برای تعیین تکلیف اسناد مالکیتی هستیم که باید دیگر نهادها از جمله اداره ثبت و دستگاه قضائی همکاری لازم را داشته باشد.

حجت الاسلام بلک افزود: اخیراً در شورای حفاظت حقوق بیت المال برخی از مسائل مطرح شده است تا در این زمینه نیز شهروندان به مشکلی برخورد نکنند.

وی در خصوص وضعیت مدرسه چهارباغ گفت: نیازهای ترمیمی زیادی در این مدرسه وجود دارد که متأسفانه بودجه سازمان اوقاف کفاف ترمیم چنین بناهایی را نمی‌دهند و حال وقف در این زمینه‌ها خوب نیست، البته ما تمام تلاشمان را برای رفع موانع انجام خواهیم داد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تصریح کرد: در بناهای تاریخی اصفهان شاهد آسیب‌ها و بحران جدی ناشی از فرونشست زمین و کمبود آب هستیم که لازم است سازمان برنامه و بودجه در این زمینه همکاری خوبی را داشته باشد.

وی در خصوص همکاری اوقاف با هتل عباسی گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون هیچ گونه انتفاع و درآمدی از این مرکز دریافت نکرده‌ایم.

حجت الاسلام بلک با بیان اینکه از حدود ۷۰۰ مرکز آموزشی نگاه ما کمال تعامل و همکاری با آموزش و پرورش بوده است، گفت: همه مسائل تفکیک شده است، بهره برداری‌های آموزشی را دنبال می‌کنیم و مسائل حقوقی را در جلسات تعامل برطرف می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در پاسخ به سوالی در خصوص حضور برخی از صاحبان صنایع در امامزادگان استان ابراز داشت: تعبیر لاکچری برای امامزادگان درست نیست، زیرا وجهه کلی پیدا می‌کند، از سویی دیگر در امامزادگان مالکیت نداریم و احکام هیئت امنا نیز هر سال در امامزادگان تمدید می‌شود.

وی ادامه داد: استان اصفهان برجسته‌ترین استان در زمینه فعالیت‌های عمرانی امامزادگان است و ما اعلام آمادگی می‌کنیم که با پیگیری رسانه‌ها مشکلات و موانع وقف و یا حقوق موقوفاتی که در دست نابودی است و پرداخت نمی‌شود را بررسی کنیم.

حجت الاسلام بلک با بیان اینکه زیبنده استان اصفهان نیست که مراکز تاریخی و موقوفه ما امروز محل نگهداری کارتن‌خواب‌ها بشود، ادامه داد: همه این مسائل با همکاری رسانه‌ها و سایر نهادها قابل پیگیری و حل و فصل است.

وی در خصوص آخرین وضعیت مصلی اصفهان ابراز داشت: این طرح جامع و مستقل است و زمین موقوفه این طرح تنها از سوی سازمان اوقاف بوده و به عبارتی ما میزبان بوده‌ایم و روند اجرای این پروژه را باید از مدیریت آن محل جویا شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار