افزایش ۱۴ درصدی تسهیلات بانکی در سال جاری
کد خبر: 1065402
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004T9u
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴

بررسی عملکرد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور بیانگر این است که مانده تسهیلات اعطایی تا پایان مرداد سال جاری در مقایسه با اسفند سال گذشته رشد ۳/۱۴ درصدی داشته است.
به گزارش ایسنا، طبق اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی تسهیلات اعطایی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری تا پایان مرداد امسال، معادل ۲۷۳۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند سال گذشته با رشد ۳/۱۴ درصدی مواجه شده است.
همچنین، تسهیلات قرض‌الحسنه ۳/۸ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری قرض‌الحسنه را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مرابحه با ۹/۲۹ درصد و فروش اقساطی با ۲۰ درصد است.
به لحاظ عددی در پایان مرداد سال جاری ۲۲۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال گذشته، ۵/۱۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.
از سوی دیگر، بانک‌های تجاری در کل ۴۱۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که با رشد ۷/۱۳ درصدی مواجه شده و سهم وام‌های قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات ۵۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که اعطای این وام از سوی بانک‌های تجاری در پایان سال گذشته ۱/۱۴ درصد افزایش
یافته است.
گفتنی است ۶/۱۳ درصد از وام‌های بانک‌های تجاری را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد. در بانک‌های تجاری کشور نیز سهم عمده تسهیلات پرداختی مانند بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مربوط به فروش اقساطی به میزان ۳/ ۲۹ درصد است که رقم آن ۱۲۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در پایان مرداد ۱۴۰۰
بوده است.
علاوه براین، ۳/۸ درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در پایان مرداد ماه به تسهیلات جعاله اختصاص داشته که این رقم در اسفند سال قبل ۵/۳۱ هزار میلیارد تومان بوده است. به صورت کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در پایان مرداد ۱۴۰۰ به فروش اقساطی، مرابحه و قرض‌الحسنه اختصاص یافته است.
همچنین، بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات تا پایان مرداد سال جاری نشان‌دهنده این است که تسهیلات اعطایی با ۵/۴ درصد افزایش از رقم ۳۸۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به عدد ۴۰۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده که سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات اعطایی بانک‌های تخصصی معادل ۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که با افزایش ۷/۱ درصدی در مقایسه با اسفند سال گذشته مواجه شده است. گفتنی است که ۵ درصد از وام‌های بانک‌های تخصصی را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار