اسارت ۶ نفر در ازای رفع حصر ۲ میلیون فلسطینی
کد خبر: 1062697
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SSH
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۱
عملیات فرار از جلبوع و دستگیری در نهایت به سود غزه تمام شد
دو فلسطینی دیگر از مجموع شش فلسطینی فرار کرده از زندان جلبوع، دیروز به تور سربازان اسرائیلی افتادند. به این ترتیب، رژیم صهیونیستی هر شش زندانی را که دو هفته قبل با حفر حفره چندده متری از زندان فرار کرده بودند، آزاد و ظاهراً یک برد امنیتی برای خود ثبت کرد

دو فلسطینی دیگر از مجموع شش فلسطینی فرار کرده از زندان جلبوع، دیروز به تور سربازان اسرائیلی افتادند. به این ترتیب، رژیم صهیونیستی هر شش زندانی را که دو هفته قبل با حفر حفره چندده متری از زندان فرار کرده بودند، آزاد و ظاهراً یک برد امنیتی برای خود ثبت کرد. با این حال، پرونده فرار قهرمانانه شش زندانی، دارد برای اسرائیلی‌ها به قیمت تن دادن به کاهش حصر غزه تمام می‌شود؛ منطقه‌ای با بیش از ۲ میلیون جمعیت که ۱۴ سال تمام در محاصره است. مقاومت فلسطینی وعده کرده که زندانبانان صهیونیست، سرانجام ناگزیر خواهند شد با دستان خود، در‌های زندان را به روی این قهرمانان باز و آن‌ها را آزاد کنند.

به گزارش «جوان»، سحرگاه دیروز بعد از یک درگیری نه چندان طولانی بین سربازان رژیم صهیونیستی با هسته‌های مقاومت در شهر جنین در شمال کرانه باختری، دو فلسطینی دیگر که دو هفته قبل از زندان محافظت شده جلبوع فرار کرده بودند، مجدداً به اسارت اسرائیلی‌ها در آمدند. اسرائیلی‌ها چهار فلسطینی فراری را نیز، هفته پیش در سرزمین‌های اشغالی دستگیر کرده بودند. به این ترتیب، هر شش فلسطینی که روز پانزدهم شهریور با حفر یک تونل از زندان جلبوع فرار کرده بودند به اسارت رژیم صهیونیستی درآمدند. حفره چندده‌متری که فلسطینیان در زندان به شدت حفاظت شده جلبوع حفر کردند، یک حفره بزرگ در سیستم امنیتی رژیم صهیونیستی توصیف شد، ولی دیروز نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی عملیات دستگیری شش فلسطینی را که همه آن‌ها مربوط به شهر جنین بودند، «تحسین‌برانگیز، پیچیده و سریع» خواند و آن را «جبران اشتباه» توصیف کرد: «آنچه که اشتباه شده، قابل جبران است.» شواهد نشان می‌دهد اسرائیلی‌ها از چند روز قبل، مطلع شده بودند که «ایهم کممجی» و «مناضل انفیعات» دو فلسطینی گریخته از زندان جلبوع، به جنین فرار کرده‌اند و بیم آن می‌رفت که تلاش برای دستگیری اسرای فلسطینی به درگیری شدید میان هسته‌های مقاومت مستقر در جنین با تل‌آویو منجر شود، به خصوص که روز جمعه گروه‌های مقاومت فلسطینی در جنین، اتاق عملیات مشترکی ایجاد و تأکید کردند که آماده هرگونه حمله احتمالی رژیم صهیونیستی هستند. با این حال، ملاحظات مقاومت فلسطینی درباره آوارگان فلسطینی ساکن جنین که اکثراً غیرنظامی هستند، مانع درگیری گسترده و باعث شد دو فلسطینی باقی مانده، بدون مقاومت خود را تسلیم سربازان رژیم صهیونیستی کنند. پدر ایهم کممجی یکی از این دو فلسطینی به آسوشیتدپرس گفته که پسرش موافقت کرد بدون اینکه جان صاحبان خانه را به خطر بیندازد خود را تسلیم کند. «دنیا الوطن» هم گزارش کرد که پدر ایهم کممجی گفته که پسرش لحظاتی قبل از بازداشت، با وی تماس گرفته و گفته، برای حفاظت از ساکنان منزلی که در آن است، خود را تسلیم خواهد کرد. به گفته پدر ایهم کممجی، رژیم صهیونیستی هیچ اطلاعاتی درباره پسرش به خانواده نداده و ایهم به‌رغم اینکه هیچ سلاحی نداشته، توانسته خود را به جنین برساند. پدر ایهم از صاحبان منزلی که حدود دو هفته این اسیر را به همراه مناضل انفیعات در خانه خود جای داده‌اند، قدردانی کرد و افزود: «الحمدلله آن‌ها دو هفته را خارج از زندان و آزاد بودند. زنده خواهم ماند تا ازدواج ایهم و بچه‌دار شدن وی را ببینم.»‌شبکه «الجزیره» با تأیید این روایت، درباره عملیات صهیونیست‌ها در جنین گزارش کرد: «نیرو‌های اشغالگر اسرائیل چند خانه را در محله شرقی جنین محاصره کرده بودند و از افراد داخل آن‌ها خواستند خود را تسلیم کنند.» یک وب‌سایت صهیونیستی هم گزارش کرده بود بسیج هزاران نیرو برای یافتن اسرای فراری از زندان جلبوع حداقل ۳۱ میلیون دلار برای این رژیم خرج برداشته است.
خودشان در زندان را باز خواهند کرد...
تنها ساعتی بعد از دستگیری دو فلسطینی گریخته از زندان جلبوع، جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی وعده دادند که زندانبانان صهیونیست، سرانجام ناگزیر خواهند شد با دستان خود، در‌های زندان را به روی این قهرمانان باز و آن‌ها را آزاد کنند. «حازم قاسم» سخنگوی جنبش حماس اعلام کرد: «ما به قهرمانان عملیات «تونل آزادی» در زندان جلبوع درود فراوان می‌فرستیم و از آن‌ها تقدیر می‌کنیم که توانمندی فلسطینی‌ها را برای مقاومت در هر شرایطی و با هر وسیله‌ای ثابت کردند». قاسم تأکید کرد: «با وجود بازداشت مجدد قهرمانان تونل آزادی، این عملیات به عنوان گواه انکار‌ناپذیر شکنندگی و ضعف سیستم امنیتی صهیونیستی و عدم پایداری آن در مقابل اراده مبارزان فلسطینی باقی خواهد ماند». وی تأکید کرد که کتائب «عزالدین القسام» (شاخه نظامی جنبش حماس)، بر عهد و پیمان خود مبنی بر اینکه، اسامی شش قهرمان تونل آزادی در رأس فهرست تبادل اسرا خواهد بود، باقی خواهد ماند تا آن‌ها با سربلندی از زندان‌های اشغالگران خارج شوند و زندانبانان صهیونیست با دستان خود، در‌های زندان را برای آن‌ها باز کنند. تلاش برای آزادی اسرای فلسطینی در رأس اولویت‌های مقاومت است. شیخ «خضرعدنان»، از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز گفت: «با پایان یافتن تعقیب و پیگرد شش قمر (ماه) فلسطینی، با غل و زنجیر و زندان، نور و پیروزی آن‌ها محدود نخواهد شد». او از فلسطینیان خواست هر کاری می‌توانند برای آزادی، عزت و کرامت ۴ هزار و ۶۰۰ اسیر انجام دهند: «این امر بر ملت ما و همه آزادگان جهان واجب است.»
رفع حصر بدون تبادل!
وکیل یکی از فلسطینیان گریخته از زندان جلبوع پیش از این گفته بود که موکل او از «قاشق، بشقاب و دسته یک کتری برای حفر تونل» استفاده کرده، موضوعی که سبب انتقاد‌های گسترده از سیستم امنیتی رژیم صهیونیستی شد. نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، اما دیروز از عبارت «کار به پایان رسید» برای دستگیری فلسطینیان استفاده کرد و گفت که در نتیجه عملیات «شگفت‌آور، هوشمند و پرسرعتی» که نیرو‌های شاباک، پلیس و ارتش اجرا کردند، تمامی «تروریست‌ها» بازداشت شدند. با این حال، به نظر می‌رسد نتایج فرار از زندان جلبوع در حال تبدیل شدن به یک برد سیاسی محاسبه نشده برای مقاومت فلسطینی در غزه است. در حالی که در هفته‌های بعد از جنگ ۱۱ روزه غزه، تل‌آویو هرگونه کاهش محاصره غزه را منوط به توافق بر سر تبادل اسرا با گروه‌های مقاومت کرده بود، دیروز برخی منابع گزارش کردند که اسرائیلی‌ها از این پیش‌شرط عقب‌نشینی کرده‌اند. ظاهراً، عقب‌نشینی تل‌آویو به این برمی‌گردد که مقاومت فلسطینی اصرار دارد اسامی این شش فلسطینی نیز در فهرست مبادله اسرا گنجانده شود؛ موضوعی که حالا برای اسرائیلی‌ها به یک مسئله حیثیتی تبدیل شده است. این باعث شد که تل‌آویو به طور غیر رسمی شروع به کاهش محاصره غزه نماید، منطقه‌ای با بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت که از سال ۲۰۰۷ تحت محاصره است. یک منبع از گروه‌های فلسطینی گفت که نوار غزه چند روز اخیر شاهد افزایش محسوس اقدامات رژیم صهیونیستی برای رفع محاصره این منطقه بوده است. به گفته این منبع از جمله این اقدامات وارد کردن مصالح ساختمانی و دیگر مواد به نوار غزه است که پیش‌تر رژیم اشغالگر از ورود آن به این منطقه ممانعت می‌کرد. وی افزود که میانجیگران به گروه‌های فلسطینی ابلاغ کرده‌اند که رژیم اشغالگر از شرط خود مبنی بر مرتبط کردن بازسازی غزه با پرونده اسرا که مانعی بر سر راه تحقق ثبات امنیتی در نوار غزه بود، عقب‌نشینی کرده‌اند. وی همچنین گفت که گروه‌های فلسطینی تصمیم گرفته‌اند به میانجیگران از جمله مصر فرصت بیشتری برای اعمال فشار بر رژیم اشغالگر جهت رفع محدودیت‌های تحمیلی بر نوار غزه، اعطا کنند. طبق گزارش وبگاه «عرب ۴۸»، این منبع گفت که مذاکرات غیرمستقیم تبادل اسرا بین رژیم صهیونیستی و جنبش حماس پس از فرار شش اسیر از زندان جلبوع و سپس بازداشت آن‌ها با بن‌بست مواجه شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار