کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در خراسان‌رضوی
کد خبر: 1057860
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004RCG
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۵

 

به گفته رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌رضوی در سال‌جاری به دلیل شرایط اقتصادی در کشور و به ویژه در خراسان‌رضوی که ناشی از شیوع ویروس کروناست، این استان با کاهش نرخ مشارکت مواجه شده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌رضوی با بیان اینکه در سال‌جاری به دلیل شرایط اقتصادی در کشور و به ویژه در خراسان‌رضوی که ناشی از شیوع ویروس کروناست، با کاهش نرخ مشارکت مواجه شده‌ایم، گفت: ۶۵ درصد اقتصاد خراسان‌رضوی وابسته به بخش خدمات است و بخش خدمات استان مبتنی برزیارت و گردشگری است. با توجه به کاهش تعداد زائران فعالیت مشاغل مرتبط با این حوزه نیز کاهش داشته است.
رضا جمشیدی در خصوص کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در بهار سال‌جاری اظهار کرد: مهم‌ترین شاخص در بحث اشتغال و نیروی کار نرخ مشارکت اقتصادی است. نرخ مشارکت اقتصادی نشان دهنده این است که چه درصدی از جمعیت ۱۵ سال به بالا آمادگی کار دارند. نرخ مشارکت اقتصادی در خراسان‌رضوی ۵/۴۰ درصد است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲/۲ درصد کاهش داشته است. این نرخ در سال‌جاری در مقایسه با بهار سال گذشته در استان کاهش داشته است.
وی درباره علت کاهش نرخ مشارکت در استان افزود: دلیل اصلی این کاهش متأثر از این موضوع است که کسانی که شاغل بوده‌اند کار خود را از دست داده‌اند و بسیاری از افراد جویای کار نیز از پیدا کردن کار نا امید شده‌اند در نتیجه تعداد شاغلین کاهش پیدا کرده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌رضوی خاطر نشان کرد: زمانی نرخ بیکاری را مثبت ارزیابی می‌کنیم که همزمان با کاهش تعداد بیکاران به جمعیت شاغل نیز افزوده شود، اما در سال‌جاری که متأثر از ادامه شیوع کرونا از سال قبل در کشور بود میزان اشتغالزایی نه تنها کاهش یافت بلکه بر تعداد بیکاران نیز افزوده شد که همین امر وضعیت خراسان‌رضوی را خراب کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار