مقابله مجلس با «کتاب‌سازی» و فروش آزادانه «ممنوعه‌ها»
کد خبر: 1053343
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Q1P
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۴
نادر قدیانی خواستار شد

مدیر انتشارات قدیانی از نمایندگان مجلس، دولت آینده و وزیر فرهنگ و ارشاد دولت سیزدهم خواست به موضوع برخورد با کتاب‌سازی‌ها و فروش آزادانه ممنوعه‌ها ورود کنند.
نادر قدیانی، مدیر انتشارات قدیانی معتقد است ضعف در قوانین موجب شده است کتاب‌ساز‌ها و قاچاقچیان کتاب تا این حد گسترده شوند، او می‌گوید که نمایندگان مجلس و وزیر فرهنگ و ارشاد دولت آینده باید با هماهنگی دستگاه‌های قضایی به مقابله با این افراد بپردازند. قدیانی با اشاره به رواج کتاب‌سازی‌ها و رشد قارچ‌گونه آن‌ها در بستر نشر با اشاره به سابقه این موضوع به تسنیم گفت: کتاب‌سازی پدیده‌ای بود که یک سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و دو سال بعد از آن برای نخستین‌بار پدید آمد، آن زمان کتاب‌های ممنوعه رژیم شاهنشاهی به نام ناشر به صورت قاچاق تکثیر می‌شد و فروش می‌رفت.
وی ادامه داد: در دهه دوم انقلاب این موضوع آرام‌آرام از چرخه نشر حذف شد چراکه هم بازار نشر ثبات داشت و هم بازار کاغذ. کاغذ دولتی در اختیار ناشران قرار داده می‌شد و همه‌کس امکان دریافت آن را نداشت. ارتباط ناشران با مراکز توزیع کتاب نیز موجب شده بود کتاب‌سازی و قاچاق کتاب کمرنگ شود، اما در ۱۰ سال اخیر مجدداً این موضوع شیوع پیدا کرده است.
قدیانی تصریح کرد: ناشران حرفه‌ای بازار نشر متحمل هزینه‌های تألیف، ترجمه، ویراستاری و صفحه‌آرایی می‌شوند که طی کردن این مراحل روند نشر را نیز طولانی می‌کند، با توجه به اوضاع اقتصادی این سال‌های نشر، شمارگان اندک از هر کتاب منتشر می‌شود. لابه لای این کتاب‌ها، برخی آثار مورد استقبال مخاطب قرار می‌گیرد و با این استقبال حرکت‌های زیرزمینی در دوره‌ای و آشکار در دوره فعلی از پیشرفت امکانات دیجیتالی و چاپ استفاده کرده و در زیرزمین‌ها، مراکز شهر و مقابل چشمان ما به تکثیر این کتاب‌های پرفروش ناشران می‌پردازند. قاچاقی چاپ کردن کتاب‌ها برای این ناشران سودآور است چراکه از هزینه‌های پیش از چاپ معافند. مدیر انتشارات قدیانی با اشاره به برخورد‌های قضایی با این کتاب‌ساز‌ها گفت‌: در سال‌های اخیر برخی فعالان این شبکه‌ها شناسایی و دستگیر، اما به دلیل ضعف قوانین حقوقی کشور در مدت‌زمان کوتاهی آزاد شدند. این موضوع نشان از ضعف قوانین حقوقی کشور ما دارد، جا دارد نمایندگان مجلس، دولت آینده، وزیر فرهنگ و ارشاد آینده در زمینه تنظیم قوانین سخت با هماهنگی سازمان بازرسی کل کشور، قوه قضائیه و نیروی انتظامی به تفاهم برسند. اگر چند مورد را با جریمه‌های سنگین روبه‌رو کنیم، خیلی‌ها حساب خود را می‌کنند و آرام آرام این موضوع فروکش می‌کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار