پروژه سعودی – اماراتی و بی‌خیالی فدراسیون فوتبال!
کد خبر: 1052561
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Pon
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۲
شیوا نوروزی

گویا کسی حواسش نیست؛ فدراسیون فوتبال فعلاً مشغول جمع‌آوری پاداش‌های کلان میلیاردی از سازمان‌ها و افراد مختلف است، اما در بحبوحه جشن و خوشحالی ما بابت صعود به مرحله دوم رقابت‌های انتخابی جام جهانی، کنفدراسیون فوتبال در اقدامی تاریخی و البته بودار با همکاری دو کشور عربی فیفا را وادار به انتشار رنکینگ جدید تیم‌های آسیایی کرد. رنکینگی که با جابه‌جایی دو تیم در رده‌بندی، سعودی‌ها و اماراتی‌ها را به هدف‌شان رساند.
در روز‌هایی که ما حواسمان ششدانگ به چهار بازی مرحله اول مقدماتی جام جهانی بود و آقایان از شکست بحرین و عراق سر از پا نمی‌شناختند، لابی پرقدرت عربی در ای‌اف‌سی پروژه‌ای که مدت‌هاست برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند را به خوبی پیش برد. خرید امتیاز پخش تلویزیونی از سوی عربستان و امارات، قدرت نفوذ آن‌ها در جهت دادن یا بهتر است بگوییم وادار کردن سران کنفدراسیون آسیا به گرفتن تصمیماتی در جهت منافع‌شان را باز هم افزایش داده است. علاوه بر آسیا، فدراسیون جهانی نیز با اعلام رنکینگی که قرار بود مردادماه اعلام شود رسماً به یاری این دو کشور آمد. بر اساس رنکینگ جدید ژاپن، ایران، استرالیا، کره‌جنوبی، عربستان، امارات، عراق و چین در رده‌های اول تا نهم قرار گرفته‌اند. تغییر اصلی این رنکینگ جابه‌جایی تیم‌های هفتم و هشتم بود، یعنی امارات با یک پله صعود هفتم شده و عراق هشتم. به این ترتیب سعودی‌ها در کنار هم‌پیمان خود امارات برای قرعه‌کشی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی در سید سه قرار می‌گیرند و قطعاً با هم همگروه نخواهند شد. در عوض تیم ایران احتمال دارد هم با عربستان همگروه شود و هم با عراق! پروژه دیگر نیز مجبور کردن آسیایی‌ها به برگزاری متمرکز رقابت‌های انتخابی جام جهانی و لیگ قهرمانان است. در این صورت است که عربستان و امارات میزبانی هر دو رویداد را برعهده می‌گیرند و پروژه پخش بازی‌ها به ثمر می‌نشیند.
حال سؤال اصلی اینجاست که در این اوضاع بلبشو ما کجای کار هستیم. فدراسیون فوتبال چه برنامه‌ای برای مقابله با لابی قوی شیخ‌نشین‌های مخالف ایران دارد. در لیگ قهرمانان هنوز سه نماینده داریم و مرحله دوم مقدماتی هم همین هفته قرعه‌کشی می‌شود. آقایان بفرمایند برای این دو رویداد حساس چه تدارکی دیده‌اند. در مرحله اول که امتیاز میزبانی را به اسم برگزای متمرکز مسابقات از ما گرفتند و تیم‌های باشگاهی‌مان را به عربستان، امارات و هند فرستادیم و تیم ملی هم در بحرین بازی کرد. با خیزی که سعودی‌ها و متحدان بله قربان‌گویش برداشته‌اند ای‌اف‌سی دوباره در فکر برگزاری متمرکز مرحله نهایی لیگ قهرمانان و انتخابی جام جهانی قطر است. این‌بار لابی سیاسی عربی علاوه بر ای‌اف‌سی، فیفا را نیز تحت تأثیر قرار داده و تنها کاری که فدراسیون کرده این است که عزیزی‌خادم طی نامه‌ای خواستار سفر تیم‌های عربستانی به کشورمان شده است. در حالی که خودمان هم می‌دانیم آل‌سعود با یک نامه ساده، آن هم برای خالی نبودن عریضه دست از سیاسی‌کاری‌هایش برنمی‌دارد. حال که فیفا و ای‌اف‌سی حمایت‌های همه‌جانبه خود را از لابی سعودی – اماراتی اعلام کرده‌اند چطور فدراسیون ما قرار است مقابل این جریان بایستد. سال‌هاست که در مواجه با قانون‌شکنی‌های متعدد سران آسیا، آن هم در جهت منافع یک کشور خاص منفعلانه برخورد کرده‌ایم و برای گرفتن حق و حقوق ملت و کشور قدم محکمی برنداشته‌ایم. مدیران فدراسیون فوتبال و حتی وزارت ورزش در خصوص کارشکنی و حق‌خوری کنفدراسیون آسیا تنها به چند مصاحبه و دادن شعار‌های واهی بسنده کرده‌اند و در نهایت نیز بازی در زمین ثالث را پذیرفته‌اند. ادامه این نوع برخورد‌های منفعلانه و مدیریت محافظه‌کارانه در حقیقت راه را برای دسیسه‌چینی و توطئه علیه فوتبال و ورزش ایران هموار می‌سازد. مقابله با توطئه‌های ضدایرانی تنها با برخورد‌های قاطع، هوشمندانه و کوبنده مدیران ارشد ورزش میسر خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار