بایدن تئوری «ویروس چینی» ترامپ را زنده کرد
کد خبر: 1049638
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004P3e
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۶
جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا در موارد زیادی نشان داده که انتقاداتش از ترامپ ژستی بیش نیست و سیاست‌های خصمانه واشنگتن علیه پکن، مسکو و تهران، نهایتاً در حد تاکتیک‌ها متفاوت است. حالا مدت‌ها بعد از اینکه داستان‌سرایی ترامپ درباره آزمایشگاه شهر ووهان به عنوان منشأ کرونا به سنگ سازمان جهانی بهداشت خورده، دولت دموکرات به ظاهر عاقل‌تر امریکا دوباره همان هیاهوی پوپولیستی ترامپ را احیا کرده است و خبر از مضاعف کردن تلاش نهاد‌های امنیتی امریکا درباره این موضوع می‌دهد

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا در موارد زیادی نشان داده که انتقاداتش از ترامپ ژستی بیش نیست و سیاست‌های خصمانه واشنگتن علیه پکن، مسکو و تهران، نهایتاً در حد تاکتیک‌‌‌‌‌ها متفاوت است. حالا مدت‌‌‌‌‌ها بعد از اینکه داستان‌سرایی ترامپ درباره آزمایشگاه شهر ووهان به عنوان منشأ کرونا به سنگ سازمان جهانی بهداشت خورده‌، دولت دموکرات به ظاهر عاقل‌تر امریکا دوباره همان هیاهوی پوپولیستی ترامپ را احیا کرده است و خبر از مضاعف کردن تلاش نهادهای امنیتی امریکا درباره این موضوع می‌دهد.
روز چهار‌‌‌‌‌شنبه جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا، خواستار «‌تلاش مضاعف‌» سازمان‌های اطلاعاتی تحت امر خود شد تا معلوم شود ویروس کرونا برای اولین بار به چه صورت به انسان منتقل شد. در واکنش به این تصمیم روز پنج‌‌شنبه- ۲۷ مه - وزارت خارجه چین کاخ‌ سفید را به «‌سیاسی‌کاری و مقصر دانستن بی‌اساس‌» متهم کرد. فرضیه نشت آزمایشگاهی را پیش از این هم برخی مقامات دولت قبلی امریکا مطرح کرده بودند، اما بسیاری از کارشناسان و رسانه‌‌‌‌‌‌ها آن را بسیار نامحتمل و در مواردی مردود دانسته بودند. چین هم به طور رسمی هرگونه ارتباط بین شیوع ویروس کرونا و آزمایشگاه تحقیقات ویروس‌شناسی شهر ووهان در آن کشور را رد کرده است. اما گزارش‌های اخیر رسانه‌های امریکایی مدعی «‌شواهد فزاینده‌» در این مورد است که منشأ این ویروس می‌تواند آزمایشگاهی در کشور چین باشد و این ویروس به طور تصادفی از این محل به بیرون «‌نشت‌» کرده است.


تغییر نظر مشکوک کارشناسان و همراهی فیس‌بوک
آنتونی فائوچی، مشاور بهداشتی-پزشکی جو بایدن قبلاً تأکید کرده بود که ویروس از حیوان به انسان منتقل شده است اما حالا می‌گوید که دیگر مطمئن نیست که رشد این ویروس طبیعی بوده است. سخنگوی سازمان جهانی بهداشت هم روز پنج‌‌شنبه در مصاحبه با بی‌بی‌سی برخلاف اظهارات قبلی کارشناسان این سازمان در سخنانی از لزوم تحثقبقات بیشتر گفت و تأکید کرد که مطالعات بیشتر «‌در طیف وسیعی از موضوعات، از جمله در تشخیص زودهنگام موارد شیوع و نقش احتمالی بازارهای فروش حیوانات وحشی، انتقال از طریق زنجیره غذایی و فرضیه حادثه آزمایشگاهی‌» مورد نیاز است. فیس‌بوک روز پنج‌‌شنبه اعلام کرد که با توجه به تحقیقات در حال انجام و پس از مشورت با متخصصان بهداشت عمومی «‌دیگر ادعاهای مربوط به ساخت ویروس کووید-۱۹ را به عنوان اطلاعات گمراه‌کننده از پست‌های خود حذف نخواهد کرد. ‌فیس‌بوک سال گذشته هرگونه اشاره به نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا را «‌شایعه بی‌اساس‌» دانسته و انعکاس آن را ممنوع کرده بود. در بیانیه فیس‌بوک آمده است: «‌ما در حال ادامه رایزنی با متخصصان بهداشت هستیم تا با روند در حال پیشرفت بررسی در مورد این بیماری همگام باشیم و به طور مرتب نگرش خود را با واقعیات و روندهای جدید به روز ‌کنیم.»
همزمان با فضای‌سازی امریکایی‌‌‌‌‌ها علیه چین، که بخش مهم آن هم به قصد تخریب وجهه چین به عنوان یک قدرت و مدل در حال ظهور مطرح شده، دولت فرانسه که مهندسان آن در ساخت آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان نقش داشته‌اند، گفته شواهدی برای مرتبط دانستن همه‌گیری ویروس کرونای جدید و آزمایشگاه تحقیقاتی ووهان وجود ندارد. هرچند امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز پنج‌‌شنبه ۱۶ آوریل، از چین به علت نداشتن شفافیت در ارائه اطلاعات مربوط به روزهای نخست شیوع این ویروس انتقاد کرد، ولی اصرار دولت امریکا بر منشأ غیرطبیعی ویروس کرونا، برای فرانسوی‌‌‌‌‌ها هم چندان خوشایند نیست.
واکنش چین
ژائو لی‌جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به ادعای امریکا گفته «سناریوپردازی ایالات متحده ‌به شواهد واقعی و حقیقت اهمیت نمی‌دهد و به پژوهش جدی مبتنی بر داده‌های علمی در مورد منشأ این ویروس علاقه‌مند نیست.» ‌ژائو گفت: «‌هدف آنها بهره‌برداری از یک بیماری همه‌گیر برای انگ‌زنی، سیاسی‌کاری و مقصر دانستن بی‌اساس است، آنها حرمت علم را نگه نمی‌دارند، نسبت به زندگی و سلامت مردم احساس هیچ مسئولیتی ندارند و اقدامات‌شان مغایر هماهنگی در تلاش برای مبارزه با این ویروس است.» سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین گفت آژانس‌های اطلاعاتی امریکا «‌سابقه سیاهی‌» در انتشار اطلاعات نادرست دارند. در بیانیه سفارت چین در امریکا هم، بدون اشاره مستقیم به دستور بایدن، آمده است که «‌روش اتهام‌زنی بی‌اساس و نسبت دادن تقصیر به دیگران در حال بازگشت است.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار