خیانت امنیتی‌های اخراجی به امنیت ملی!
کد خبر: 1045517
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NzB
تعداد نظرات: ۲۰ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۳
گزارش «جوان» از متن و فرامتن گفت‌وگوی جنجالی ظریف
انتشار فایل صوتی محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه دولت بی تدبیر و امید روحانی، در یکی از شبکه‌های معاند و نشانه‌دار ضد انقلاب، بازتاب گسترده‌ای در محافل خبری و رسانه‌ای داخل و خارج از کشور داشته است.
رحیم زیاد علی
سرویس سیاسی جوان آنلاین: حضور برخی چهره‌های امنیتی سابق و محکومان امنیتی در انتشار هدفمند و مغرضانه فایل صوتی محرمانه ظریف که قرار بوده به عنوان آرشیو دولتی بماند و در آن همزمان با ذکر مطالب «اختلافی»، به برخی مطالب «خلاف» نیز پرداخته می‌شود، یک پروژه ضد امنیت ملی و یک کار سخیف و دون شأن ملت مسلمان و علیه ایران مقتدر بود که فقط می‌توان آن را از بازنده‌های تحقیرشده به دست ملت و از سوی «نامرد‌های میدان» و برای انحراف افکار عمومی از ناکارآمدی‌ها انتظار کشید. باید دستگاه قضایی و نهاد‌های امنیتی سریعاً برای افشای چهره این خائنان به ملت وارد عمل شوند

انتشار فایل صوتی محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه دولت بی تدبیر و امید روحانی، در یکی از شبکه‌های معاند و نشانه‌دار ضد انقلاب، بازتاب گسترده‌ای در محافل خبری و رسانه‌ای داخل و خارج از کشور داشته است.

در این فایل صوتی سه ساعت و ۱۰ دقیقه‌ای که ادعا شده در قالب برنامه‌ای با عنوان «تاریخ شفاهی دولت تدبیر و امید» زیر نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک به ریاست حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی و رسانه‌ای رئیس‌جمهور ضبط شده است، ظریف با کلید واژه «میدان» برخلاف آنچه تاکنون در مواضع رسمی و علنی خود به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران بیان کرده است، از ادبیاتی بهره گرفته است که حتی تعجب و تأمل دوستان خود را نیز برانگیخته است.

فایل مورد اشاره، ششم اسفند ۹۹ ضبط شده و روز یک‌شنبه برای نخستین بار از شبکه سعودی «اینترنشنال» سر درآورده! ظریف با طرح ادعای حاکمیت میدان (نظامیان) در جمهوری اسلامی، دخالت‌های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس در سیاست خارجی را مورد اشاره قرار داده و مدعی شده دیپلماسی به دلیل فشار‌های او فدای میدان جنگ و نظامی شد!

سردار سرافراز جبهه مقاومت اگر ۱۳ دیماه ۹۸ با دستور شقی‌ترین موجود عالم یعنی رئیس‌جمهور امریکا ترور فیزیکی شد، این بار، اما وزیر امورخارجه کشورمان با طرح ادعا‌هایی که دلایل آن روشن نیست، او را ترور شخصیتی کرد، تا برخلاف آنچه از خود نشان داده روی دیگر «ظریف» را به نمایش بگذارد. درباره انگیزه طرح این سخنان و انتشار آن در یک شبکه ضد انقلابی که به گفته سخنگوی وزارت خارجه دارای طبقه بندی بالا بوده، قضاوت دقیقی وجود ندارد و معلوم نیست که انتشار آن با هماهنگی ظریف بوده یا دور خورده است، اما با هر انگیزه‌ای که دست به انتشار آن زده باشند، ظریف در پازلی تعریف شده که به عنوان یک عنصر دست به اقدام انتحاری زده. انتحاری که به اعتقاد دوستان ظریف، در هر صورت گرچه ممکن است اهداف طراحان را تأمین کند، لیکن وزیر خارجه را به کام مرگ سیاسی برد. چنانکه عطاء‌الله مهاجرانی در واکنش به این فایل صوتی توئیت کرده است: «بدیهی است که آقای ظریف اگر امکان و اقبال برای شرکت در انتخابات داشت، مطلقاَ تمام شد.»

ظریف در جای جای سخنانش ضمن تکرار فدا شدن «دیپلماسی» به پای «میدان» از دوستی و رفاقت خود با سردار سلیمانی می‌گوید که به صورت هفتگی با ایشان جلسه داشته و با هم هماهنگ بوده اند، لیکن وانمود می‌کند که این دیپلماسی بوده که همواره در خدمت میدان قرار گرفته است. او که این جملات را به صورت معترضه بیان می‌کند البته توضیح نمی‌دهد که چرا طی هشت سال گذشته در مقام وزیر امورخارجه به روندی تن داده است که با آن موافق نبوده است. اینکه سردار سلیمانی توانسته است به اذعان ظریف دیپلماسی را به میدان پیوند بزند، ناشی از توانایی او بوده که اهداف نظام اسلامی را در محور مقاومت با دوبال دیپلماسی و میدان پیش ببرد، حال ظریف اگر نتوانسته و یا دیپلماسی او همسو با جبهه میدانی نبوده باید آن را در ناتوانی و ناکارآمدی خود جست‌وجو کند نه چیز دیگر.

علاوه بر این اگر بپذیریم که کشور‌های جبهه مقاومت در حوزه عمل «میدان» تعریف شده و دستگاه دیپلماسی به زعم ظریف کمتر در این کشور‌ها ایفای نقش می‌کرده، جناب وزیر خوب است توضیح دهد دستاورد او در بقیه بیش از ۱۵۰ و اندی کشور دیگر که در حوزه عمل او قرار دارند، چه دستاوردی داشته است؟ ادعا‌های وزیر امورخارجه البته همگی واجد پاسخگویی مستدل و متقن است که به زمان دیگری واگذار می‌کنیم، اما آنچه در این فایل صوتی عنوان شده بیشتر به فرافکنی برای توجیه شکست‌ها شبیه است تا طرح موانع ادعایی. این در حالی است که به اذعان دوست و دشمن آنکه توانست امریکا و عوامل تروریستی‌اش را در منطقه زمین‌گیر کند مجاهدت بی‌مزد و منت سردار مقاومت در میدان بود و همین پیروزی‌ها و اقتدار توانست به عنوان پشتوانه دستگاه دیپلماسی در مداکرات دست برتر جمهوری اسلامی باشد و استراتژی امریکا را شکست دهد.

دوستان ظریف چه گفتند و نوشتند

فارغ از ذوق‌زدگی رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور که با استقبال زاید الوصفی به تحلیل و تبیین مواضع ظریف و چرایی طرح این سخنان در شرایط کنونی پرداخته اند، اشخاص و روزنامه‌های اصلاح طلب و نزدیک به دولت کوشیده‌اند با احتیاط بیشتری با این موضوع برخورد کنند. روزنامه شرق نوشته: «در صحبت‌های منتشرشده ظریف، مواضعی بی‌سابقه از او درباره عملکرد سردار سلیمانی، سپاه پاسداران و نیز عملکرد روسیه در صحنه سیاست خارجی ایران نقل می‌شود». اعتماد هم کوشیده است بدون هیچ تحلیلی بخشی از این ماجرا را روایت کند و به نقل از سخنگوی دستگاه دیپلماسی نوشته است: فایل صوتی منتشر شده تقطیع شده و گزینشی است. محمد علی ابطحی فعال سیاسی اصلاح طلب هم در توئیتی جنبه امنیتی چگونگی انتشار فایل ظریف را مورد توجه قرار داده و نوشته اشت: «انتشار فایل صحبت خصوصی ظریف کاری مثل دزدیدن اسناد هسته‌ای توسط اسرائیل است.»

ترورسیاسی حاج قاسم

این سو، اما منوچهر متکی، وزیر اسبق امور خارجه که نام او چندبار در سخنان ظریف تکرار شده، معتقد است: مصاحبه ظریف کاری مطالعه شده، طراحی شده و از پیش تعیین شده جریان اصلاحات بود که در آن از آقای ظریف استفاده ابزاری شد.

متکی در گفتگو با مهر درباره صوت منتشر شده از ظریف و اظهارات او گفته: «این کلام آقای ظریف که گفته هیچ‌وقت میدان فدای دیپلماسی نشده و این دیپلماسی است که فدای میدان شده نشان می‌دهد که ایشان نه از میدان برداشت و تعریف درستی دارد و نه از دیپلماسی. کافی است ایشان به امریکا نظری بیندازد و ببیند که میدان و دیپلماسی در آن چگونه با یک خط مشی و رویکرد شانه به شانه تکمیل‌کننده هم هستند. مشکل آقای ظریف این است که فکر می‌کند حوزه نظامی در این کشور یک مقوله و حوزه دیپلماسی مقوله دیگری است. آنچه مطرح است این نیست که یکی از این دو فدای دیگری شود، بلکه آنچه مدنظر است این است که آیا این دو حوزه در راستای هم در مسیر سیاست‌های کلی نظام و آنچه حکم جلودار است و رهبر تعیین می‌کند حرکت می‌کند یا خیر.»

متکی تصریح کرد: «تا امروز حوزه میدانی و نظامی نشان داده که به حکم جلودار و آرمان‌های انقلاب وفادار است؛ اما در حوزه دیپلماسی در موارد متعددی خلاف این موضوع ثابت شده است؛ بنابراین آنجا که دیپلماسی در مسیر خود حرکت می‌کند نباید با داستان سرایی مسائل دیگری را مطرح کند.» متکی در پایان تأکید کرد: «گفت‌وگوی حاج قاسم با پوتین و دعوت او به منازعه سوریه، تیر خلاصی بود برای اینکه روسیه را متقاعد کند به این میدان وارد شود. بسیار متأسفم که این مصاحبه برای کسی که امریکا او را ترور نظامی کرد، یک ترور سیاسی ناجوانمردانه بود. «آنچه البته نباید از نظر دور داشت، این است که مواضع اختلافی ظریف که نشان داده با یک مویز گرمش می‌شود و با یک غوره سرد، نسبت به جهت‌گیری کلان انقلاب پوشیده نبود که البته با این صوت دقیق‌تر شد. اما هدف منتشر‌کنندگان این فایل صوتی را باید از ثمره نهایی آن تحلیل کرد. اینترنشنال پس از انتشار بخش‌هایی از این فایل صوتی در سلسله گفتگو‌ها و گزارش هایی، به بازنمایی این فایل صوتی پرداخته است. «کشور توسط رئیس‌جمهور اداره نمی‌شود.» این همان خطی است که چند ماه است بخش رادیکال و نزدیک به براندازان داخلی آن را پی‌گیری می‌کند.

شبکه نفوذ در امنیتی‌ترین نقطه ریاست جمهوری!

نکته دیگری که باید به این گزارش اضافه کرد، خطر نفوذی است که تا بیخ گوش نهاد ریاست جمهوری پیش رفته و لانه کرده است. ظریف و مقامات وزارت خارجه و همچنین حسام الدین آشنا پیش از این نسبت به پخش سریال گاندو - با موضوع نفوذ- واکنش‌های بسیار تند و توهین آمیزی نشان دادند. اما حالا یک فایل صوتی از وزارت خارجه و مرکز بررسی‌های استراتژیک به استودیوی شبکه سعودی اینترنشنال می‌رود!

گفته می‌شود برای پیش بردن این پروژه (تاریخ‌نگاری شفاهی دولت تدبیرو امید) رقمی در حدود ۳ میلیارد تومان به مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری تحت مدیریت حسام الدین آشنا تخصیص داده شده است، فارغ از اینکه به عقیده ناظران سیاسی ظریف در این گفتگو سخنان راست و دروغی را به هم آمیخته، او در مقام رئیس دستگاه دیپلماسی چگونه به این تیم مقاطعه‌کار اعتماد کرده و بسیاری از مسائل امنیت ملی را با آن‌ها در میان گذاشته است. جایگاه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در پروسه این تصمیم‌گیری کجا تعریف شده است؟ بدیهی است که با توجه با این فضاحت، مجلس شورای اسلامی و دستگاه قضائی و امنیتی نیز می‌بایست تحقیق و تفحص از این ساختار را در دستور کار خود قرار دهند. دولت مستعجل روحانی کمتر از ۱۰۰ روز دیگر به نقطه پایان می‌رسد و به تاریخ خواهد پیوست، لیکن چنان عملکرد غیر قابل دفاعی از خود به جای گذاشته است که کمتر کسی حاضر خواهد شد، بعد‌ها به این خاطره‌گویی‌های ساختگی اقبال نشان دهد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۰
سید فروزان
|
Switzerland
|
۲۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
0
3
جناب ظریف گویا مرام رفاقت را هیچوقت یاد نگرفته ،
ادعای رفاقت کردن با رفیق بودن زنین تا آسمان تفاوت دارد
جناب ظریف ، نمیداند که رفاقت یعنی حاج قاسم ، رفیق یعنی سلیمانی ، کسی که تا آخرین روزها نام همرزمانش شهیدش میامد ، گریان از خداوند آرزوی شهادت و رسیدن به رفقایش را داشت
آقای ظریف مکتب سانفرانسیسکو ،‌مکتب بی غیرتی ، ذلت ،خیانت و نامردی است ،‌شما از آن مکتب هستی و مکتب سلیمانی ،عشق ، غیرت ،همت ، از خود گذشتکی و شهادت است ،خودت را به حاج قاسم ما نجسبان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
0
2
چقدر بیمایه و حقیرند آنانکه عمری پا بر سر کسان دیگر نهاده اند و از پله های قدرت به ناحق بالا رفته اند آنگاه اوهام ورشان داشته که بر فراز برج عاجشان میتوانند پنجه ناپاکشان را بر چهره خورشید کشیده برای خود افتخار بیافرینند غافل از اینکه همکیشان فرصت طلبشان هم مانند خودشان پای بر سرش نهاده تا خود را بهتر نشان دهند
خفاش را با خورشید چه جای مصاف است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
بیچاره خفاش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
0
3
حالا این چیزایی که آشکار شده
مشت نمونه خروار
اونوقت این بابا میخواهد رئیس جمهور هم بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
0
3
خبیث را چو تعهد کنی و بنوازی
به دولت تو گنه می کند به انبازی

معنی: وقتی که انسان فروماییه ،پلید را حمایت و نوازش کنی، به پشتیبانی تو به گناه و تباهکاری مشغول میشود
حالا این 1 ساعت از 8 سال حرفها و اعمال پشت پرده این جماعت بیهنر بیسواد و غربزده است
تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
0
3
باید دستگاه قضایی و نهاد‌های امنیتی سریعاً برای افشای چهره این خائنان به ملت وارد عمل شوند ؟؟؟؟!!!!
چیچی افشای چهره کیا
چرا خودتونو به درو دیوار میزنید
خب متهم اصلی که همینجاست
همین بابا
بابا ظریف خودمون
این حرفها را که انگلیسیها و امریکائیها و اسرائیلیها نگفته اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
0
1
جالبه متهم اصلی را ول کرده اید چسبیده اید به نوچه هاش
گوینده چرندیات مهم تر است یا نقل قول کنندگان
Said
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
0
9
سلام. عزیزان این بازی ظریف و آشنا هیچ اهمیتی ندارد ، حواستان به وین باشد ! اصل بازی آنجاست ، این فایل به اصطلاح لو رفته بازی است برای کم رنگ کردن اتفاقاتی که در وین خواهد افتاد!!! چشم‌ها گوش‌ها و حواس ها به وین باشد !!! عزیزان لطفاً حواستان به وین باشد
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
0
3
آیا این منطقیست که کشوری که با انواع و اقسام دشمنان خارجی‌،حملات،تحریمها،...روبروست عمده انرژی‌اش صرف دفع ،خنثی سازی "ندانم کاری"های دولت خودی! بشود؟

سناریویی که تقریبا از سی‌ چهل سال پیش کم و بیش ادامه دارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
دولت بیخودی
دولت غربگرایان بیهنر متوهم پررو
قاسم
|
United Kingdom
|
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
2
0
سلام. حرف های ظریف رازهای پنهان و مگو نبود بلکه تأیید اثر گذاری و نقش پر رنگ و بلامنازع سپاه و شهید قاسم سلیمانی بر کلیه امور مملکت بود. توافق وین هم بدون هماهنگی با "مقامات" و دستور سپاه ممکن نخواهد بود.
نام فسا
|
Sweden
|
۱۶:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
0
0
هر شب ستاره ای بزمین میکشند وباز
این آسمان غم زده پرازستاره ....
....این آبروریزی ها کلش اززیر لافای دزدان باچراغ ده ساله اخیره...سراین ننگامون تو کجامون...
هروقت خونه ۵ و۶ دشمن وهمسایه های ناپاک را زدیم.....و تاساشون هرز میرفت ...خفتی بارمون میک.....هیهات ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
0
0
خیانت امنیتی‌های اخراجی بیشتر است کسی که سالها با چپاول بیت المال شکم گنده اش را پر کرده و در مقام وزیر امور خارجه سخنان دشمن از حلقومش خارج میشود
کسیکه در عین بیسوادی و بیهنری محصول شوم مذاکراتش را افتخار جا زده و به خود جرات پنجه کشیدن برصورت قهرمانان کشور را داده است
Said
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
0
0
جالب اینجاست که گرین کارتی ها مدعی هستند که گاندو دروغ است !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
0
1
چه تیتر بی مسمائی
خیانت امنیتی‌های اخراجی به امنیت ملی!
صحیحتر
خیانت وزیر بیسواد متوهم به وطن
یا خدمات نوکران غرب به غرب
یا فرومایگی یک وزیر بیمایه
یا یک وزیر در جایگاه نوکری دشمنان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
0
0
فال احتمالی روحانی برای جواد متوهم
ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه ماست
عرض خود میبری و زحمت ما میداری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
0
1
یک سوال
این بابا با این فکر مسموم و این منطق عقب افتاده و این وادادگی و اطرافیا دهن لق تو وزارت خونه بی در و پیکرش چطور انتظار داشت که آمدن اسد از قبل باهاش هماهنگ بشه
اگه شده بود که 5 ثانیه بعدش دیگه اسدی وجود نداشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
0
1
باور کنید زیاد هم تقصیر اینها نیست ها
اینها مصلحت و منافغ ملی رو اصلا حالیشون نیست وقتی که مجلس به خاطر مصلحت از جارو کردن و بیرون ریختن صدر تا ذیلشان صرفنظر کرد باورشون شده برا خودشون یه چیزی هستند توی عالم هپروت توهم ورشون داشته و دهان گشادشون رو به گنده گویی باز کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
0
1
بدبخت ظریف
اوبامای مودب هر چی میگه میگه چشم
وندی شرمن اشک میریزه میگه چشم
نایاک چشم غره میره میگه چشم
تریتا پارسی دندون نشون میده میگه چشم
هاله اسفندیاری... چشم
جان کری .... چشم
گروه بین المللی بحران ... چشم
فقط زبونش برای داخلیها دراز بود که میگه در خفا هم باید میگفته چشم
فقط سوال میمونه که اگه برای چشم گفتن حقوق توپ میدهند خب هر ننه قمری هم میتونه هی بگه چشم این بابا دقیقا اونجا چکار دیگری میکنه که در آخر چفتک چارگوش هم می اندازه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
میگه چشم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار