سئول منابع ایران را هرچه سریع‌تر آزاد کند
کد خبر: 1043763
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NWt
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۷
در دیدار مقامات کشورمان با نخست وزیر کره جنوبی تأکید شد
نخست‌وزیر کره‌جنوبی که برای دیدار و گفتگو با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده روز گذشته با رئیس مجلس شورای اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار‌ها طرف‌های ایرانی با عتاب به نخست‌وزیر کره، او و کشورش را متوجه مسئولیتی که در قبال پول‌های بلوکه شده ایران دارد، کردند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار «چانگ سیه کیون» نخست‌وزیر کره‌جنوبی با بیان اینکه کشور‌های آسیایی باید همکاری‌های همه‌جانبه از جمله صنعتی، فناوری و فرهنگی را اولویت قرار دهند و پیشتازان صلح و پیشرفت دنیا باشند، افزود: از سفر نخست‌وزیر کره‌جنوبی به تهران خرسندیم. اما متأسفانه فعلاً کره‌جنوبی جایگاهی در مناسبات اقتصاد خارجی ایران ندارد و روابط اقتصادی و سیاسی که در بالا‌ترین سطوح قرار داشت تنزل کرده است. اگر سفیر کره‌جنوبی در بازار تهران از مردم سؤال کند که رفتار کره‌جنوبی از سال ۲۰۱۸ تاکنون چطور بوده، متوجه می‌شود که این رفتار اصلاً قابل قبول نیست و ذهنیت مردم نسبت به شما منفی است.

ذهنیت مردم ایران را به کره اصلاح کنید

قالیباف با بیان اینکه همه ملت‌های دنیا از جمله ملت متمدن و با فرهنگ ایران، دوستان خود را در روز‌های سخت می‌شناسند و با انتقاد جدی از اقدام بانک‌های کره در مسدود کردن دسترسی ایران به منابع ارزی خود افزود: انتظار ما از نخست‌وزیر کره‌جنوبی این است که راه‌حل‌های فوری و عملی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ارائه دهد و پول‌های بلوکه جمهوری اسلامی آزاد شود. انتظار مردم ایران از طرف کره‌جنوبی برآورده نشده است؛ حتی تجار که ارتباط مردمی خوبی با کره داشتند نیز از روال پیش آمده ناخرسند هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به نخست‌وزیر کره‌جنوبی گفت: شما فرد با تجربه‌ای در عرصه سیاست و مدیریت کلان کشور هستید. بر همین اساس باید آثار شکست سیاست فشار حداکثری ترامپ را مشاهده و به خوبی درک کنید. البته معتقدم هیچ مانعی نمی‌تواند سبب همکاری‌های خوب دو کشور از جمله در حوزه بشردوستانه، مسائل درمانی مانند کرونا و تأمین کالا‌های اساسی شود و امیدوارم این همکاری‌ها در بهترین سطح انجام شود. رئیس قوع مقننه اظهار کرد: امیدوارم این سفر آغاز مجدد همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور در شصتمین سالگرد مناسبات دیپلماتیک باشد. رئیس مجلس شورای اسلامی به آمادگی همکاری‌های پارلمانی دو کشور تأکید کرد و گفت: این همکاری‌ها می‌تواند سبب توسعه روابط دو کشور شود. وی از رئیس مجلس کره برای سفر به تهران دعوت کرد.

برای رفع مشکلات تلاش می‌کنیم

در ادامه چانگ سیه کیون، نخست‌وزیر کره‌جنوبی با اشاره به اینکه به عنوان یک مقام دولتی و بعد از ۴۴ سال اولین نخست‌وزیری است که به ایران سفر می‌کند، گفت: البته در سال‌های گذشته به عنوان رئیس مجلس به ایران سفر کرده بودم و با مقامات عالی‌رتبه ایران دیدار داشتم لذا امیدوارم این سفر آغاز مجدد روابط خوب با ایران باشد. در این دیدار نیز نخست‌وزیر کره‌جنوبی با اشاره به روابط تاریخی خوب دو کشور افزود: بدون شک رفت و آمد مقامات دو کشور سبب حفظ این روابط شده است؛ اما متأسفانه از سال ۲۰۱۸ به بعد روابط دو کشور دچار مشکل شد که برای رفع آن تلاش می‌کنیم. وی ضمن تأیید سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه قرن آینده، قرن آسیا است، ادامه داد: بر این اساس اعتقاد دارم ایران و کره‌جنوبی به عنوان دو کشور آسیایی باید روابط خود را حفظ و مستحکم کنند. نخست‌وزیر کره‌جنوبی با اشاره به سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص همکاری‌های فنی، صنعتی، تکنولوژی و فرهنگی و سابقه حضور نیروی کار کره‌ای در ایران، تصریح کرد: در دهه هفتاد میلادی کره در احداث دو پروژه پالایشگاهی در خرمشهر و اصفهان فعال بود.

نخست‌وزیر کره‌جنوبی با اشاره به اینکه در سفر خود به ایران تعدادی از مسئولان اقتصادی و سیاسی کره‌جنوبی حضور دارند تا راه‌حل‌هایی برای روابط دو کشور پیدا کنند، اظهار کرد: با توجه به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در مناسبات خارجی کره‌جنوبی نهایت تلاش را برای فائق آمدن بر مشکلات انجام خواهیم داد. نخست‌وزیر کره‌جنوبی خاطر نشان کرد: امیدوارم دعوت رئیس مجلس کشورمان برای سفر به کره را بپذیرید، زیرا این سفر می‌تواند آغاز روابط جدید دو کشور باشد و سبب حل مشکلات شود.

منابع ایران در کره‌جنوبی هر چه سریع‌تر آزاد شود

چانگ سیه کیون، نخست‌وزیر کره‌جنوبی همچنین صبح دیروز با علی لاریجانی، مشاور مقام معظم رهبری دیدار و گفتگو کرد. لاریجانی در این دیدار ضمن خوشامد گویی به نخست‌وزیر کره‌جنوبی، بر توسعه روابط دو کشور در زمینه‌های گوناگون تأکید کرد. مشاور مقام معظم رهبری همچنین درخصوص پول‌های بلوکه شده در کره‌جنوبی خطاب به نخست‌وزیر این کشور اظهار داشت‌: منابع ما نزد بانک‌های کشور شما امانت بوده و دولت شما باید سعی کند نسبت به این موضوع امانت‌دار باشد و هرچه سریع‌تر منابع ما آزاد شود تا خدای ناکرده در روابط دو کشور اثر سوء نگذارد. نخست‌وزیر کره‌جنوبی نیز در این دیدار ضمن اظهار خرسندی از ملاقات با لاریجانی، قول داد در اسرع وقت راه‌حلی برای آزادسازی منابع ایران از سوی دولت کشور متبوع خود پیدا کند. وی همچنین بر ضرورت توسعه روابط درازمدت دو کشور در همه زمینه‌ها تأکید کرد.

باید راهی برای آزادسازی منابع ایرانی یافت

نخست‌وزیر کره‌جنوبی روز دوشنبه، با بیان اینکه بهتر است راهی پیدا شود و سریع دارایی‌های ایران بازگردد، گفت: کره‌جنوبی باید به سرعت ۷ میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های سئول را با هدف رفع بن بست در روابط دیپلماتیک تهران - سئول آزاد کند.

کِیون به خبرنگارانی که وی را در این سفر همراهی می‌کنند، گفت: من قبلاً هم گفته ام که این پول، پول ایران است و باید به صاحب آن برگردانده شود. بهتر است راهی پیدا کنید و سریع آن را برگردانید. انجام این کار به نفع کره‌جنوبی است و باید تلاش شود بر «محدودیت‌های مختلف» که مانع از آزادسازی این پول می‌شوند، غلبه شود. نخست‌وزیر کره‌جنوبی یادآوری کرد که مقامات ایرانی در دیدار با وی، ناامیدی خود را از بن بست در شرایط موجود ابراز داشته و خواستار راه‌حل سریع شده‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار