۵۰ درصد از تصادفات فوتی، موتورسواران هستند
کد خبر: 1039572
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MRI
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور پایتخت گفت: با اجرای طرح موتوریار۲۲ هزار راکب موتورسیکلت در محل آموزش دیده و موتور آن‌ها توقیف نشد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: سرهنگ علی همه‌خانی معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ در برنامه تلویزیونی «شهر امن» با بیان اینکه بیش از نیمی از تصادفات فوتی تهران مربوط به موتورسواران است به موضوع تخلفات موتورسواران و اجرای طرح موتوریار در پایتخت پرداخت.

وی اظهار داشت: رفتار و تخلفات موتورسواران همیشه دغدغه پلیس بوده و همواره ما با موتورسواران چالش داشته‌ایم؛ اگر به گذشته و به پنجاه سال قبل برگردیم قانون‌هایی برای تشدید برخورد با موتورسیکلت سواران وجود داشته؛ یعنی از دیر باز این موضوع برای پلیس حائز اهمیت بوده است.

سرهنگ همه خانی تصریح کرد: نکته مهم بحث آسیب زابودن موتور سیکلت است چرا که موتورسوار آسیب پذیرترین کاربر ترافیکی بوده و امنیت بسیار کمتری نسبت به دیگر وسایط نقلیه دارد.

وی به آمار ۴۴ درصدی تصادفات فوتی تهران اشاره کرده و گفت: این آمار به تخلفات موتورسیکلت برمی‌گردد که آمار بالایی است و می‌توان گفت حدود نیمی از تصادفات فوتی در شهر تهران مربوط به موتورسواران است؛ همچنین ۶۳ درصد از تصادفات جرحی نیز متعلق به موتورسواران بوده و ۳۷ درصد تصادفات این کاربران هم در بزرگراه‌ها رخ می‌دهد.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ تصریح کرد:متاسفانه در بررسی تصادفات موتورسیکلت‌ها به عدم استفاده از کلاه ایمنی و تخلفات حادثه ساز متعددی راکبان برخورد می‌کنیم.

وی گفت: ما هیچ وقت اعتقاد به این نداریم که همه موتورسواران قانون گریز هستند ما موتور سواران قانونمند بسیاری داریم که به قانون احترام گذاشته و پشت خط ایست می‌ایستند و از چراغ قرمز عبور نمی‌کنند، ولی متاسفانه برخی موتورسوارن قانون گریز هستند ومرتکب تخلفات شده و منجر به این ایجاد آمار و ارقام نگران کننده می‌شوند.

همه خانی ادامه داد: فرهنگ به صورت یک پازل است و پلیس یک تکه از این پازل بوده و سایر تکه‌های این پازل دیگر ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط هستند و آن‌هایی که در بحث فرهنگ دخیل بوده و از همه مهم‌تر خود شخص راکب موتورسیکلت است که همه باید دست به دست هم دهند تا ارتقا فرهنگ صورت پذیرد و حداقل تلفات را در بحث موتورسیکلت داشته باشیم.

سرهنگ همه خانی با بیان اینکه خط قرمز پلیس راهور حفظ جان کاربران ترافیک است، تصریح کرد: اخیرا با طرحی به نام طرح موتوریار اقدام به فرهنگ سازی کرده ایم که بازخورد‌های خوبی داشته و تا این لحظه بالغ بر بیست و دو هزار موتور سیکلت در این طرح توقیف نشده اند یعنی به راکب ۲۲ هزار دستگاه موتور سیکلت در محل آموزش داده ایم و به جای اینکه به پارکینگ منتقل شوند در همان محل آموزش دیده و به پارکینگ منتقل نشده‌اند؛ پس از آموزش هم اعلام کرده‌ایم که به سلامت به منزل بروند.

همه خانی گفت: خانواده‌ها در بحث موتورسواران از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند و جامعه هدف ما همین کودکانی هستند که می‌توانند در آینده رانندگانی و کاربران ترافیکی قانون مدار شوند.

وی در خصوص بازخورد طرح موتوریار اعلام کرد: بازخورد‌هایی که ما از طریق فضای مجازی دریافت کرده ایم بسیار مثبت بوده و خود راکبین آموزش دیده و سایر شهروندان نیز از اجرای این طرح ابراز رضایت کرده اند.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار