بارگیری داعش به عراق یارگیری در سوریه
کد خبر: 1038745
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MDx
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
حمایت واشنگتن از تروریست‌ها ادامه دارد
یکی از نمایندگان پارلمان عراق از شواهدی خبر داد که بنابر آن، امریکایی‌ها به‌رغم اطلاع مقامات عراقی، نیرو‌های داعش را به خاک این کشور منتقل می‌کنند. واشنگتن در سوریه نیز، حمایت از تروریست‌ها را در قالب انتقال تجهیزات نظامی و نیز همدستی با شبه‌نظامیان قسد پیگیری می‌کند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین:  با روی کار آمدن دولت دموکرات در کاخ سفید، نشانه‌هایی از تحرکات امریکایی‌ها در عراق و سوریه در جهت حمایت از تروریست‌ها بیش از پیش علنی شده است. بدر الزیادی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در گفتگو با شبکه العهد در این مورد گفت: «چندین ویدئو در اختیار داریم که نشان می‌دهد چگونه هواپیما‌های امریکایی، داعشی‌ها را وارد خاک عراق می‌کنند و نیرو‌های امریکایی، این تروریست‌ها را به نقاط مختلف عراق انتقال می‌دهند.» وی در ادامه به دست بسته طرف‌های عراقی در برخورد با امریکایی‌ها اشاره کرد و افزود: «زمانی که این ویدئو‌ها به دست ما رسید، آن‌ها را در کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان بررسی کردیم و از فرماندهان امنیتی با مدرک خواستیم با این مسئله برخورد کنند. یکی از آن‌ها با تأیید صحت این ویدئو‌ها گفت که برای ما ثابت شده که این هواپیما‌ها تروریست‌های داعش را به مناطق مختلف در عراق انتقال می‌دهند.»

شماری از مطلعان، پیش‌تر وزیر بودند

بدر الزیادی گفت که بر همین اساس و نیز پس از حادثه فرودگاه بغداد و ترور فرماندهان مقاومت تصمیم اخراج امریکایی‌ها از عراق در پارلمان اتخاذ شد. الزیادی همچنین گفت که اسامی فرماندهان امنیتی را که به اقدام امریکا در انتقال تروریست‌های داعش به مناطق مختلف عراق از زمان عملیات آزادسازی کشور از دست داعش و نخست‌وزیری حیدر العبادی تاکنون صحه گذاشته‌اند، فاش نخواهد کرد و تنها به این نکته اکتفا کرد: «برخی از این فرماندهان زمانی وزیر بودند.» وی در بخش دیگری از این گفتگو به موضوع عملیات‌های ترکیه در خاک عراق به بهانه مقابله با پ. ک. ک نیز پرداخت و گفت: «نیرو‌های ترکیه ۷۰ کیلومتر از اراضی عراق را اشغال کرده‌اند. اما تصمیمات دولت‌های متوالی در عراق صرفاً حزبی بوده و هیچ اهمیتی برای حاکمیت عراق قائل نشده‌اند.» احتمال دخالت طرف‌های بین‌المللی در صورت مقابله با نیرو‌های ترکیه دیگر موضوعی بود که الزیادی به آن اشاره کرد و گفت که بستن گذرگاه‌ها، باعث می‌شود آنکارا به شدت تحت فشار قرار گیرد.

کاروان‌های امریکایی در راه سوریه

امریکا در سوریه به شیوه‌ای دیگر اقدامات تنش‌آفرین خود را پیگیری می‌کند. فقط در سال جاری، ۱۱ کاروان ائتلاف بین‌المللی و نیرو‌های امریکایی وارد سوریه شده‌اند. بنابر آنچه دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده، کاروانی متشکل از ۵۰ کامیون حامل خودرو‌های زرهی، سلاح، تجهیزات نظامی و لجستیکی را از مسیر گذرگاه الولید در مرز اقلیم کردستان وارد منطقه قامشلی در سوریه کرد. دیده‌بان حقوق بشر به این نکته نیز اشاره کرد که ائتلاف در نظر دارد، یک پایگاه نظامی جدید وابسته به خود در مثلث عراق، سوریه و ترکیه در منطقه عین دیوار در حومه حسکه ایجاد کند.

امریکا، دست از سر سوریه بردارد

شهر‌های الحسکه و قامشلی واقع در شمال شرق سوریه، علیه امریکا و ترکیه و عناصر وابسته به آنان به ویژه جنایات شبه‌نظامیان کرد وابسته به امریکا تظاهرات کردند. این تظاهرات در شرایطی صورت گرفت که سطام الهویدی، عضو دفتر اجرایی بخش تجارت و اقتصاد در استان الحسکه گفت، نیرو‌های سوریه دموکراتیک (قسد) پس از تصرف آسیاب‌های عمومی الحسکه و قامشلی، محتویات آن‌ها را غارت کردند. بنابر اظهارات الهویدی، قسد همچنین پایانه حمل و نقل شعبه غلات سوریه را در قامشلی تصرف کرد و خودرو‌ها و وسایل یدکی موجود در آن را ربود. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات، ضمن حمایت از نامزدی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری، از نظامیان امریکا و ترکیه خواستند سوریه را ترک کنند شهروندان سوری تأکید داشتند که آماده هستند برای اخراج عناصر امریکا و ترکیه و تروریست‌های وابسته به آنان، مقاومت مردمی را سازماندهی کنند.

شماری از تظاهرات‌کنندگان به خبرنگار المیادین گفتند که سیاست تحریم‌های فلج‌کننده که امریکا بر آنان تحمیل کرده، فقط به مقاومت و ایستادگی آنان خواهد افزود. امریکا باید تحریم‌های سوریه را لغو کند، از غارت منابع ملت سوریه دست بردارد و از این کشور خارج شود. این افراد در عین حال تأکید کردند که تحریم‌ها مانع از حضور فعال آنان در انتخابات ریاست جمهوری آینده نخواهد شد. گفتگو‌های ملی سوری- سوری، به شیوه‌ای که به حاکمیت مجدد دولت سوریه بر اراضی این کشور منتهی شود، دیگر خواسته شرکت‌کنندگان در این تظاهرات بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار