بیشترین موارد گزش در منطقه کاشان مربوط به سگ‌های صاحبدار است
کد خبر: 1037173
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Lob
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان خبر داد:
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، از 1278 حیوان گزیدگی در منطقه تحت پوشش دانشگاه طی 10 ماهه سال جاری خبر داد.
هادی مومنی راوندی

دکتر مهدی دلاوری افزود: 49 درصد این گزش ها توسط سگ های صاحبدار، فقط 6 و نیم درصد آن توسط سگ های ولگرد و نزدیک به 38 درصد آن توسط گربه اتفاق افتاده است.

وی تصریح کرد: این درحالی است که فقط هزینه مستقیم درمان و پیشگیری این موارد حدود 90 میلیارد ریال می باشد که تمام این موارد به صورت رایگان انجام می گیرد.

دکتر دلاوری اظهار داشت: در سال گذشته، تعداد 234161 مورد حیوان گزیدگی در کشور گزارش گردیده که شش مورد آن منجر به هاری و مرگ گردیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: بیماری هاری یکی از بیماری های واگیر دار می باشد که در صورت ابتلا انسان تقریبا صددرصد کشنده می باشد و در این مواقع هیچ درمانی جهت آن وجود ندارد.

دکتر دلاوری خاطر نشان کرد: ایران طبق اهداف کشوری و بین المللی باید تا سال 2030 میلادی به هدف حذف بیماری هاری ناشی از گزش سگ دستیابی پیدا کند و رسیدن به این هدف متضمن مشارکت فعال سایر ارگان‌ها و نهادهای مرتبط با برنامه همچون دامپزشکی، شهرداری ها، محیط زیست و سایر ادارات می باشد.

وی، از کلیه شهروندان خواست ضمن رعایت اصول بهداشت عمومی و دفع مناسب زباله ها از نگهداری حیوانات در محل زندگی و تحریک حیوانات جداً خوداری نموده و در صورت مبادرت به نگهداری حیوانات، حتماً زیر نظر شبکه های دامپزشکی مراقبت ها و واکسیناسیون لازم جهت حیوان را انجام دهند.

دکتر دلاوری، با اشاره به اینکه بیشترین موارد گزش در منطقه مربوط به سگ های صاحبدار است، تاکید کرد: کلیه صاحبان این حیوانات از تهاجم حیوانات خود به دیگران خودداری نمایند.

وی یادآور شد: شهروندان بلافاصله پس از گزش در شهرستان کاشان به مرکز خدمات جامع سلامت گلابچی واقع در خیابان امام خمینی با شماره تلفن55443939 و در شهرستان آران وبیدگل به اورژانس امام خمینی با شماره تلفن54737766 مراجعه کنند.

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی