هوای اصفهان بس ناجوانمردانه آلوده است
کد خبر: 1034059
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004L0N
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
هوای اصفهان به شدت آلوده است و حرف‌های متناقضی از مسئولان شنیده می‌شود که در مجموع می‌توان متوجه شد هر کدام می‌خواهند به نوعی توپ را در زمین سازمان و نهاد دیگری بیندازند. عده‌ای استفاده نیروگاه‌ها از مازوت را علت این همه آلودگی می‌دانند و گروهی هم معتقدند این‌چنین نیست و مثل سال‌های قبل باید در میان خودرو‌ها و نوع سوخت آن‌ها به دنبال متهم گشت.
سعيد عرفان منش

سرویس ایران جوان آنلاین: هوای اصفهان به‌طور میانگین در هر متر مکعب ۷۲ میکروگرم عناصر آلاینده دارد. با توجه به فصل سرما و پدیده وارونگی، اصفهانی‌ها بار دیگر شاهد روز‌ها و شب‌های آلوده‌ای هستند. برخلاف اقداماتی که مجموعه‌های مختلف استان در راستای طرح جامع کاهش آلودگی هوا انجام می‌دهند، اما شاهد افزایش تعداد روز‌های آلوده در شهر‌های اصفهان هستیم، به‌طوری که دوده‌های صنایع، سیما و ریه‌های مردم این شهر تاریخی را سیاه کرده و از نفس انداخته است.


هوای اصفهان به شدت آلوده است و حرف‌های متناقضی از مسئولان شنیده می‌شود که در مجموع می‌توان متوجه شد هر کدام می‌خواهند به نوعی توپ را در زمین سازمان و نهاد دیگری بیندازند. عده‌ای استفاده نیروگاه‌ها از مازوت را علت این همه آلودگی می‌دانند و گروهی هم معتقدند این‌چنین نیست و مثل سال‌های قبل باید در میان خودرو‌ها و نوع سوخت آن‌ها به دنبال متهم گشت.

 

ایرج حشمتی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان اعلام کرده که طرح جامع کاهش آلودگی هوای اصفهان یکی از طرح‌هایی است که نسخه شفابخشی است و با تحقق کامل آن شاید بتوان سایه سیاه آلودگی را از کلان‌شهر اصفهان دور کرد.

 

وی می‌گوید: «شاید بتوان گفت کلان‌شهر‌های ایران همچون اصفهان علاوه بر شرایط زیست‌محیطی به دلیل آلایندگی ناشی از فعالیت صنایع نیز دچار آلودگی می‌شوند که در این راستا طرح جامع کاهش آلودگی هوا در دستور کار مجموعه‌ای از دستگاه‌های استان قرار گرفته است، بعضی از روز‌ها در برخی از ایستگاه‌های مراقبت دائم، شاخص‌های آلایندگی به رنگ قرمز درمی‌آید.»

 

به گفته این مسئول، شاید آلودگی هوا را بتوان به عدم بارندگی و خشکسالی‌های اخیر به ویژه خشکی نگران کننده تالاب بین‌المللی گاوخونی در اصفهان ربط داد. چراکه اگر باران می‌بارید از تعداد روز‌های آلوده در اصفهان کاسته می‌شد، اما این در حالی است که از حجم آلاینده‌ها با بارش باران به شدتی که انتظار داریم، کاسته نمی‌شود.


در همین رابطه علی اصفهانی، دادستان عمومی استان اصفهان نیز به دستگاه‌های منفعل در امر مقابله با آلودگی هوا هشدار داده و با توجه به تشدید آلودگی هوای کلانشهر اصفهان طی روز‌های گذشته، طی دستوراتی دستگاه‌های متولی مقابله با آلودگی هوا را مخاطب قرارداد و ضمن انتقاد از نحوه عملکرد و مدیریت موضوع، بر استفاده از نظر متخصصان امر و ظرفیت دانشگاه‌های سطح استان تأکید کرده است.


وی با ابراز تأسف از وضعیت موجود و انباشت مصوبات و عدم اجرای آن گفته: «مطالبه‌گری و انتقاد نسبت به مسئله آلودگی هوای اصفهان حق مسلم همه شهروندان است.»


اصفهانی به دستورالعمل رئیس قوه قضاییه در خصوص نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن اشاره کرده و ادامه داد: «در صورت احراز تقصیر و قصور اقدامات تعقیبی انجام خواهد شد.»


اتفاقات سؤال برانگیز


طی چند روز پیش بود که برای اصفهان آلوده‌ترین روز سال‌جاری گزارش شد و مرکز پایش و کنترل هوای اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست وضعیت هوای این شهر را در همه ایستگاه‌های سنجش قرمز و میانگین شاخص کیفیت هوا را ۱۷۷ (AQI) اعلام کرد.


اما به گفته یعقوب حاجی‌زاده پژوهشگر مرکز تحقیقات محیط‌زیست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، کاهش نیافتن آلودگی هوای اصفهان و حتی افزایش تعداد روز‌های ناسالم برای عموم در مقایسه با سال گذشته با وجود محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، سؤال‌برانگیز است. هر چند بیشتر کارشناسان استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها را دلیل به‌وجود آمدن چنین شرایطی می‌دانند، اما سید مهدی میرجهانیان مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان به بازدید مستمر از نیروگاه‌های اصفهان و اسلام آباد اشاره کرده و گفته: «برخلاف آنچه در فضای مجازی شایع شده است هیچیک از این دو نیروگاه از مازوت استفاده نمی‌کنند.»
وی ادامه داد: «در حال حاضر فعالیت ریخته‌گری‌ها و کوره‌های آجر و گچ ممنوع است و نظارت مستمری بر روی این امر داریم.»


میرجهانیان با تأکید بر اینکه براساس پیش‌بینی‌های هواشناسی تا چند روز آینده شرایط سکون هوا را در اصفهان خواهیم داشت، افزود: «این در حالی است که شاهد افزایش تردد خودرو‌ها و به ویژه خودرو‌های تک سرنشین در شهر هستیم که این امر بسیار نامناسب است.»


جالب اینکه این مسئول انگشت اتهام را به سمت مردم گرفته و گفته: «مردم در زمینه کاهش آلاینده‌های جوی همکاری کامل را ندارند و از این‌رو درخواست داریم بیش از گذشته به حفظ سلامت خود و اطرافیانشان توجه داشته باشند.»


هر چه هست و مقصر هر که هست، هوای اصفهان آنقدر آلوده شده که راه تنفس شهروندانش را ببندد و شاید تا معلوم شدن مسئول رسیدگی به این اوضاع و سامان دادن شرایط، بسیاری از بیماران قلبی و سالمندان و گروه‌های خاص دیگر هوای پاک این شهر را نبینند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار