روند پیگیری قضایی چک‌های برگشتی تسهیل شد
کد خبر: 1031001
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KD3
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۹
برای پیگیری قضایی چک‌های برگشتی و مطابق با قانون می‌توان از طریق شیوه‌های جدید وارد عمل شد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: بر اساس ماده ۴ قانون صدور چک هرگاه وجه چک به علتی از علل مندرج در ماده ۳ قانون مذکور پرداخت نشود، بانک مکلف است بنا به درخواست دارنده چک فوراً غیرقابل پرداخت بودن آن را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت کرده و با دریافت کد رهگیری و درج آن در گواهینامه‌ای که مشخصات چک و هویت و نشانی کامل صادرکننده در آن ذکر شده باشد، علت یا علل عدم پرداخت را صریحاً قید و آن را امضا و مهر و به متقاضی تسلیم کند.

اما برای پیگیری قضایی این دسته از چک‌ها می‌توان به روش قانونی اقدام کرد.

در شیوه جدید دارنده چک برگشتی باید ابتدا به بانک مراجعه کرده و از بانک گواهینامه عدم پرداخت و ثبت آنی اطلاعات چک در سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی را دریافت کرده و کد رهگیری روی گواهینامه را دریافت کند.

پس از آن فرد باید به دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضاییه برود و شکایت خود را در آنجا ثبت کند تا پس از ثبت شکایت از قاضی پرونده ظاهر چک را بررسی کند و در صورت وجود سه شرط اصلی که در قانون آمده اجراییه صادر خواهد شد.

بر اساس قانون اجرایی ۱۰ روز صادر می‌شود و به فرد مهلت داده می‌شود تا کسری موجودی حساب خود برای پرداخت چک را تامین کند در غیر این صورت از طریق قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی با صادرکننده چک برگشتی برخورد خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار