تاثیری که کرونا بر بُعد اجتماعی و روانی انسان‌ها می‌گذارد
کد خبر: 1029979
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JwZ
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۱
یک روانشناس درباره راهکار‌های مقابله‌ای برای جلوگیری از اثرگذاری ویروس کرونا بر بُعد روانی و اجتماعی افراد، توضیحاتی داد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: سلامت روانى تنها شامل نداشتن بیمارى روانى نیست بلکه توان واکنش در برابر انواع گوناگون تجربه‌هاى زندگى به‌صورت قابل انعطاف و معنى‌دار است، تعریف اخیر بهداشت روانى چنین است؛ "حالت توازان بین شخص و دنیاى اطراف او و سازگارى شخص با خود و دیگران و هم‌زیستى بین واقعیت‌هاى خود و واقعیت‌هاى مردم و واقعیت‌هاى محیط زیست".

اما دو بُعد سلامت اجتماعی و روانی با شیوع ویروس کرونا تحت شعاع قرار گرفته و اگر توجهی نشود می‌تواند برای هر فردی مشکل ساز باشد دراین باره، مالک میرهاشمی روانشناس در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: از اسفندماه سال گذشته با شروع بیماری کرونا و جدی نگرفتن وضعیت به دلیل نبود آگاهی کافی از اتفاق پیش آمده، به تدریج باشیوع گسترده این ویروس آسیب‌هایی به ابعاد مختلف جامعه وارد شد مانند؛ فشار اقتصادی، آماربالای مبتلایان، مرگ و...، که بطور اولیه یا ثانویه آسیب‌هایی بر بُعد اجتماعی و روانی افراد به وجود آورد.

وی مهم‌ترین عامل تاثیرگذار این ایام را تغییر سبک زندگی مردم دانست و افزود: قبل از شیوع این ویروس افراد تعاملات اجتماعی و سبک زندگی منحصر به فرد خود را داشتند، اما با فاصله اجتماعی که میان مردم ایجاد شد و تغییر در سبک زندگی ما ایرانی‌ها، به نوعی رفتار‌های ما تحت شعاع قرار گرفت.

میرهاشمی ادامه داد: کم رنگ شدن صمیمیت‌ها سبب ایجاد خلاء‌های عاطفی و... می‌شود که این مسئله آسیب‌های خاص خود را در پی دارد. همچنین موضوع قرنطینه و ماندن در خانه نیز درگیری‌های خانوادگی را علی‌رغم اینکه فرض می‌شد فرصتی برای ارتباط و باهم بودن است، زمینه ساز بحران شده است.

وی افزود: باتوجه به مجازی بودن آموزش‌ها و اینکه دانش‌آموزان ماه‌ها می‌شود که به مدرسه نرفته‌اند، سرگرمی آنان نیز دچار تغییراتی شده که باید مورد توجه قرار گیرد، اما اگر بچه‌ها اصول رفتاری درستی نداشته باشند یعنی در تخت‌خواب در کلاس‌های مجازی آنلاین شوند و... می‌تواند در رفتار والدین اثر گذار باشد. بهتر است شب زود بخوابند، صبح زودتر بلند شوند، صبحانه میل کنند و در شرایط مناسب در کلاس‌ها حاظر شوند.

این روانشناس با اشاره به اثرگذاری ویروس کرونا بر بُعد روانی انسان‌ها، تصریح کرد: قرار گرفتن در معرض استرس و فشار‌های روانی سبب ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود یعنی مدام دچار وسواس فکری مبتلا شدن، بهبود پیدا نکردن شرایط، مرگ و. می‌شویم و این هیجانات که به طور منفی در انسان ظاهر می‌شود می‌تواند در بُعد روانشناختی آن به مرور تاثیر گذار باشد.

میرهاشمی گفت: دولت وظیفه دارد با انجام تدابیر لازم مردم را از فشار‌هایی که به ابعاد مختلف جامعه وارد شده، رها سازد، البته مردم نیز باید در این امر یاری رسانند. اما فراموش نشود که فشار ایجاد شده در ابعاد مختلف به خصوص (اقتصادی) می‌تواند آسیب‌های روانی و اجتماعی برای مردم به همراه داشته باشد و موجب گسترش ناامیدی شود که به لحاظ روان‌شناختی افسردگی و عُزلت نشینی را در پی دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار