«چرخ برکت» با نوآوری و کارآفرینی در صنعت پوشاک استان‌های ایران
کد خبر: 1027808
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JNY
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶
وضعیت پوشاک اصلاً خوب نیست و براساس آمار‌های رسمی، سالانه فقط در این بازار حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان جنس قاچاق وارد کشور می‌شود. البته آمار‌های غیر رسمی این رقم را تا ۱۰ برابر می‌دانند، اما هر چه هست، پوشاک قاچاق چرخ‌های تولید کنندگان داخلی را از حرکت انداخته و فقط با یک اراده و برنامه مدون می‌شود دوباره چراغ کارگاه‌ها را روشن کرد. بر همین اساس بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام رویدادی به نام «چرخ برکت» را به راه انداخته تا کمکی در به راه انداختن دوباره چرخ‌های خیاطی در استان‌های مختلف ایران باشد.
سجاد مرسلی
سرویس ایران جوان آنلاین: بعد از تأکیدات مقام معظم رهبری در مورد توجه مسئولان به صنعت پوشاک و کفش کشور بود که بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام به فکر ورود به این عرصه و ایجاد تحول در این بازار شد. به همین خاطر با تعریف «چرخ برکت» فراخوانی را برای جذب و حمایت از ایده‌ها و طرح‌های هموطنان در هر جایگاهی که بودند را در دستور کار قرار داد. حالا و به گفته مسئول «چرخ برکت» ۳۸۷ طرح و ایده به این رویداد به عنوان بزرگ‌ترین رویداد نوآوری- کارآفرینی صنعت پوشاک ارسال شده که از میان آن‌ها ۱۶۷ طرح برگزیده و با طی کردن دوره توانمند‌سازی آماده نهایی و اجرایی شدن قرار دارند.

وضعیت پوشاک اصلاً خوب نیست و براساس آمار‌های رسمی، سالانه فقط در این بازار حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان جنس قاچاق وارد کشور می‌شود. البته آمار‌های غیر رسمی این رقم را تا ۱۰ برابر می‌دانند، اما هر چه هست، پوشاک قاچاق چرخ‌های تولید کنندگان داخلی را از حرکت انداخته و فقط با یک اراده و برنامه مدون می‌شود دوباره چراغ کارگاه‌ها را روشن کرد. بر همین اساس بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام رویدادی به نام «چرخ برکت» را به راه انداخته تا کمکی در به راه انداختن دوباره چرخ‌های خیاطی در استان‌های مختلف ایران باشد.

در همین رابطه میرسامان پیشوایی مسئول «چرخ برکت» با اشاره به برگزاری دوره توانمندسازی تیم‌های برگزیده در ارزیابی اولیه رویداد چرخ برکت گفت: ۳۸۷ طرح و ایده از سوی اعضای هیئت علمی، استارتاپ‌ها و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و دست‌اندرکاران صنعت پوشاک به رویداد چرخ برکت به عنوان بزرگ‌ترین رویداد نوآوری- کارآفرینی در صنعت پوشاک کشور ارسال شد که پس از ارزیابی‌های اولیه، ۱۶۷ طرح پذیرفته شد. وی افزود: این طرح‌ها مربوط به بخش‌های مختلف زنجیره صنعت پوشاک از تولید نخ و پشم گرفته تا توزیع البسه می‌شود. همچنین برخی از طرح‌های رسیده به شکل تخصصی البسه کودک، مشاغل و کسب و کار‌ها را مدنظر قرار داده‌اند.

مسئول رویداد چرخ برکت تصریح کرد: نوآوری و توانایی کارآفرینی از جمله معیار‌های اصلی در پذیرش طرح‌ها و ایده‌های رسیده به این رویداد است. پیشوایی درباره دوره توانمندسازی تیم‌های برگزیده نیز تصریح کرد: این دوره برای صاحبان ایده‌ها و طرح‌های برگزیده در دو سرفصل آموزش با محوریت کسب و کار و آموزش با محوریت مشکلات صنعت پوشاک برگزار می‌شود. وی خاطرنشان کرد: اعضای هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت، چهره‌های شناخته شده اتحادیه پوشاک، صنعت مد و داوران جشنواره فجر از جمله مدرسان در این دوره آموزشی هستند. مسئول چرخ برکت با اشاره به مورد توجه قرار گرفتن این رویداد ملی گفت: استقبال خیلی خوب طراحان و ایده‌پردازان از رویداد چرخ برکت حتی پس از پایان مهلت ارسال طرح‌ها، باعث شده است تا به شکل بلندمدت به این رویداد نگاه کنیم.

پیشوایی افزود: طرح‌ها و ایده‌های فراوانی از سراسر کشور به این رویداد ارائه شده است، اما استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان بیشترین استقبال را از فراخوان چرخ برکت داشته‌اند. مسئول چرخ برکت با تقسیم‌بندی طرح‌های رسیده به دو دسته نوآورانه و کارآفرینانه بیان کرد: جوامع دانشگاهی شامل اعضای هیئت علمی، فارغ‌التحصیلان و استارتاپ‌ها مشارکت فعالی در ارائه ایده به رویداد چرخ برکت داشته‌اند. همچنین طرح‌هایی نیز از سوی دست‌اندرکاران صنعت پوشاک به این رویداد ارائه شده است. پیشوایی ادامه داد: پس از پایان دوره توانمندسازی، برگزیدگان در مرحله بعدی طرح‌های کسب و کار خود را نوشته و ارسال می‌کنند. این طرح‌ها ارزیابی و به برگزیدگان تسهیلات مالی و غیرمالی بنیاد برکت و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی تعلق می‌گیرد.

وی با تأکید بر این‌که هیچ محدودیتی در پذیرش طرح‌های کسب و کار برگزیده شده نیست، عنوان کرد: با توجه به طرح‌هایی که دریافت شده است، تحقق ۱۰۰ درصدی تولید ۵ میلیون دست پوشاک و ۲ هزار شغل به عنوان اهداف رویداد ملی چرخ برکت نه تنها دور از انتظار نیست، که حتی پیش‌بینی می‌کنیم بیشتر از برآورد‌های اولیه هم باشد.

مسئول چرخ برکت در تشریح مراحل دیگر این رویداد اظهار داشت: آخرین مهلت دریافت طرح‌های کسب و کار پنج آذر است و این طرح‌ها تا ۱۰ آذر ارزیابی و نتایج نهایی اعلام می‌شود. ۳۰ آذر نیز به عنوان پایان مسیر رویداد ملی چرخ برکت در نظر گرفته شده که در این مرحله، طرح‌های برگزیده وارد فاز عملیاتی خواهند شد.

پتانسیل بالای استان‌ها برای تولید پوشاک

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع بنیاد برکت نیز در دوره توانمندسازی تیم‌های برگزیده در ارزیابی اولیه رویداد چرخ برکت اظهار امیدواری کرد که این رویداد، گام بزرگی در جهت تأمین زنجیره تولید در صنعت پوشاک باشد. نعمت‌الله رضایی با اشاره به واردات ۵۰ درصدی البسه در کشور تصریح کرد: بازار پوشاک پتانسیل بالایی را برای توسعه و کار دارد و بنیاد برکت با همکاری و تأمین مالی، همکاری و پشتیبانی لازم و نظارت‌های کافی را برای ایجاد و تکمیل چرخه تولید در صنعت پوشاک کشور خواهد داشت. گفتنی است، رویداد ملی چرخ برکت به منظور ایجاد جریان نوآوری و کارآفرینی در صنعت پوشاک در راستای اهداف سال جهش تولید و با هدف تولید ۵ میلیون دست لباس و ایجاد ۲ هزار شغل، از سوی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام و با مشارکت دانشگاه علم و صنعت برگزار می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار