ایستگاه پایانی بورس بازی در بازار مسکن
کد خبر: 1026397
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004J0n
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۵
در آینده نزدیک، گزارش ماهانه قیمت و معاملات مسکن در تمامی استان‌های کشور را ارائه می‌کنیم.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: در حالی که عده‌ای در بازار مسکن با بورس‌بازی در برخی از مناطق خاص، میانگین قیمت کل بازار مسکن تهران را افزایش می‌دهند، شبیه معاملات در سهام‌های شاخص‌ساز برای اینکه بازار در رکود بورس را در صعود نشان دهند، به نظر می‌رسد دوران این اقدامات در بازار مسکن به سرآمده و نرخ‌گذاری در این بازار به واسطه دستکاری قیمت‌ها نیز پایان خواهد یافت. در همین راستا معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه وزارتخانه متبوعش تحول بنیادینی در حوزه آمار بازار مسکن ایجاد کرده است، گفت: در آینده نزدیک با دعوت از خبرنگاران به شکل ویدئوکنفرانسی، گزارش ماهانه قیمت و معاملات مسکن در تمامی استان‌های کشور را ارائه می‌کنیم.

یکی از دلایل آشفتگی بازار مسکن در ایران به سطحی که این بازار به شکل شگفت‌آوری تحت تصرف متقاضی سرمایه‌ای قرار گرفته است عدم نظارت بر نرخ‌گذاری صحیح و ممانعت از دلال‌بازی و دستکاری قیمت‌ها بود، اما همزمان با اینکه رئیس‌جمهور گفت نرخ‌های بازار مسکن با واقعیت‌های اقتصاد ایران همخوانی ندارد، شاهد تغییراتی در این حوزه هستیم که می‌تواند در آینده تخلیه حباب قیمتی ملک در کل بازار مسکن را به نمایش بگذارد. در همین راستا معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه وزارتخانه متبوعش تحول بنیادینی در حوزه آمار بازار مسکن ایجاد کرده است، گفت: در آینده نزدیک با دعوت از خبرنگاران به شکل ویدئوکنفرانسی، گزارش ماهانه قیمت و معاملات مسکن در تمامی استان‌های کشور را ارائه می‌کنیم.

شاید برای افکار عمومی قابل باور نباشد که بازار بزرگی، چون مسکن به سادگی نرخ‌هایش صرفاً به دلیل محدود بودن بازار شناور و عدم نظارت بر معاملاتی مشکوک از سوی دلالان و سفته‌بازان دستکاری شود. البته رویداد‌هایی در جریان است که امید می‌رود بازار مسکن در آینده با تخلیه حباب قیمتی سنگینی روبه‌رو شود.

رئیس‌جمهور چندی پیش به صراحت عنوان داشت که نرخ‌های کنونی در بازار مسکن با واقعیت‌های اقتصاد ایران همخوانی ندارد و به اعضای اقتصادی کابینه دستور داد در رابطه با ساماندهی بازار مسکن ورود جدی داشته باشند. در پی این رخداد وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که رئیس‌جمهور خواستار انتقال صنف مشاوران املاک از ذیل وزارت صمت به وزارت راه وشهرسازی است که اتحادیه املاک اعلام تمکین کرد. از سوی دیگر اعلام گزارش‌های مسکن تهران از سوی وزارت راه و شهرسازی قطع شد و دلیل این رویداد، غلط‌انداز بودن انعکاس اطلاعات خام سامانه ثبت معاملات مسکن و مستغلات اعلام شد، کاری که مدت‌هاست مراجع آماری، چون مرکز آمار و بانک مرکزی انجام می‌دهند و هم‌اکنون بانک مرکزی که هنوز نرخ ارز را در درگاه اینترنتی‌اش ۴۲۰۰ تومان انعکاس می‌دهد، بلافاصله گزارش‌های مسکن را بر پایه اطلاعات خام سامانه ثبت معاملات املاک منتشر می‌کند که از منظر وزارت راه و شهرسازی این رویداد مصداق ارائه اطلاعات گمراه‌کننده به بازار است.

دلیل این رویداد نیز این است که کلیت بازار مسکن مدت‌های مدیدی است که در رکود شدید گرفتار آمده، اما در برخی از مناطق بازار مسکن همانند سهام‌های شاخص‌ساز مبادلاتی انجام می‌گیرد که میانگین نرخ بازار مسکن در تهران را به شکل پیوسته افزایش می‌دهد و با تکرار این رویداد به کلیت بازار، این تصور القا می‌شود که نرخ‌ها در حال افزایش است. حال وقتی به شکل جزئی وضعیت ۲۲ منطقه تهران بررسی می‌شود، می‌بینیم که در بسیاری از مناطق اصلاً مبادله‌ای انجام نمی‌گیرد و بازار در رکود است، اما صرفاً در برخی از مناطق لوکس‌نشین و گرانقیمت، بورس‌بازی مسکن ادامه دارد، شبیه آنچه در برخی از سهام‌های شاخص‌ساز در بورس انجام می‌گیرد. از این‌رو امروز می‌توان به مهندسی افزایش میانگین نرخ مسکن تهران که لید نرخ‌گذاری سایر استان‌های کشور است، مشکوک بود.

محمود محمودزاده در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: آمار بازار مسکن کل استان‌های کشور به شکل ماهانه تهیه شده و آماده ارائه است. در حقیقت رویه آمار را تغییر داده‌ایم و بنا داریم در یک نشست با حضور خبرنگاران حوزه مسکن این طرح را تشریح کنیم. وی افزود: تحول بنیادین در بحث آمار بازار مسکن ایجاد شده و قطعاً اگر مردم و اصحاب رسانه آن را ببینند، حمایت خواهند کرد. معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در روز‌های آینده از تعدادی خبرنگار دعوت و به شکل ویدئوکنفرانسی به تشریح برنامه جدید وزارت راه و شهرسازی به بحث آمار بازار مسکن می‌پردازیم. محمودزاده همچنین با بیان اینکه برنامه مرحله دوم افتتاح پروژه‌های اقدام ملی مسکن در آینده اعلام خواهد شد، تصریح کرد: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا بتوانیم زمان‌بندی پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن را نهایی و در آینده نزدیک اعلام کنیم. در کل کشور هزاران پروژه است که به مرحله افتتاح رسیده و در حال آنالیز موضوعاتی همچون انشعابات، تأسیسات، محوطه‌سازی و دیگر آیتم‌های این واحد‌ها هستیم.

وی در پاسخ به این سؤال که اگر واحد‌های اقدام ملی در محدوده شهر‌ها اجرا شود با مشکل زیرساخت مواجه نخواهد شد، گفت: خیر، اگر در محدوده باشد مشکلی از بابت خدمات و زیرساخت‌ها نخواهد داشت. یکی از دلایلی که اصرار داریم مسکن ملی در محدوده شهر‌ها باشد، این است که بتوانیم زیرساخت‌ها را تأمین کنیم. این موضوعات از قبل پیش‌بینی شده و با کوچک‌ترین هزینه و زمان می‌تواند اجرا شود.

وزارت راه و شهرسازی از تیرماه امسال به بعد گزارش تحولات بازار مسکن را که هر ماهه ارائه می‌داد، متوقف کرد. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی معتقد است که ارائه آمار تهران روی دیگر شهرستان‌ها تأثیر می‌گذارد. با این حال بانک مرکزی گزارش‌های ماهانه را ارائه و میانگین قیمت مسکن تهران در مهرماه ۱۳۹۹ را متری ۷/ ۲۶ میلیون تومان اعلام کرد. اسلامی چند روز قبل به نوعی با زیر سؤال بردن آمار بانک مرکزی عنوان کرده بود که متوسط قیمت خانه در تهران متری ۱۵ میلیون تومان است. محمودزاده هم پیش از آن گفته بود اگر آمار منطقه یک را از شهر تهران حذف کنیم، متوسط قیمت به کمتر از ۲۰میلیون تومان می‌رسد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار