آمریکا قرار موقت الزام‌آور دیوان بین‌المللی دادگستری را نقض کرده است
کد خبر: 1025764
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Iqa
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
تخت روانچی:
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: آمریکا با انجام اقدامات متخلفانه، قرار موقت الزام‌آور دیوان بین‌المللی دادگستری را نقض کرده که مسئولیت بین المللی به همراه دارد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص موضوع گزارش دیوان بین‌المللی دادگستری به مجمع عمومی سخنرانی کرد.

تخت روانچی با اشاره به استفاده آمریکا از اقدامات قهرآمیز به عنوان ابزار سیاست خارجی خود، به تحریم‌های آمریکا در سال‌های گذشته علیه کشورمان پرداخت که با خروج این کشور از برجام نیز تشدید شده است.

وی گفت که این تحریم‌ها به طور مستقیم و غیر مستقیم شرکت‌های ایرانی و مردم ایران را هدف گرفته و توانایی ایران در تجارت آزاد را متاثر کرده است. این در حالی است که رئیس جمهور آمریکا نیز به صورت بی شرمانه‌ای اعلام کرده که سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران اجرایی خواهند شد و مشکلات ایران بیشتر از گذشته خواهد بود.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: در پاسخ به این اقدامات غیر قانونی و متخلفانه که مغایر با اصول منشور سازمان ملل، حقوق بین الملل و موافقتنامه دوجانبه ایران با آمریکا در سال ۱۹۵۵ است، جمهوری اسلامی ایران نزد دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد و همچنین خواستار صدور قرار موقت از سوی دیوان بین المللی دادگستری برای توقف اقدامات غیر قانونی آمریکا شد.

نماینده دائم کشورمان در خصوص پاسخ دیوان به این شکایت هم گفت: دیوان بین المللی دادگستری در سوم اکتبر ۲۰۱۸ با اجماع، قرار موقت الزام آوری را صادر و آمریکا را ملزم کرد که بر اساس تعهدات این کشور به موجب عهدنامه مودت از اقدامات محدود کننده خودداری کند و تضمین کند که مجوز‌های لازم برای پرداخت‌ها و انتقال پول در زمینه‌های تصریح شده در قرار دیوان مشمول محدودیت نخواهند بود.

تخت روانچی خاطرنشان کرد: متاسفانه آمریکا تاکنون وقعی به قرار موقت دیوان ننهاده و حتی تحریم‌های بیشتری وضع کرده و اقدامات قهر آمیز خود را تشدید کرده است به نحوی که اخیرا و همزمان با گسترش کرونا تعداد بیشتری از بانک‌های ایرانی تحریم شده اند. این موضوع در دسترسی ایران به دارو و وسایلی که برای مبارزه با ویروس کرونا ضروری است، خلل ایجاد کرده است.

وی افزود: تصمیم اجماعی دیوان بر غیرقانونی بودن تحریم‌های آمریکا بر ضد مردم و کشور گواهی می‌دهد. دیوان در قرار الزام‌آور خود تصریح کرده است که این قرار موجد تعهدات حقوقی بین‌المللی برای طرف‌های دعوا خواهد بود.

نماینده ایران تصریح کرد: آمریکا ملزم به پایبندی به قرار دیوان بوده و هرگونه عدم پایبندی آن کشور مستوجب مسئولیت بین‌المللی است.

وی با بیان اینکه دیوان از طرفین دعوا خواسته از اقداماتی که موجب وخامت و یا گسترش دعوا شود، اجتناب کنند، خاطرنشان کرد: مشخص است که اقدامات متخلفانه آمریکا موجد مسئولیت بین المللی این کشور است.

تخت روانچی در پایان به دعوای دوم ایران علیه آمریکا در قضیه مصادره اموال و دارایی‌های کشورمان از جمله مصادره دارایی‌های بانک مرکزی نزد دیوان اشاره کرد که در این قضیه نیز دیوان با رد اشکال صلاحیتی آمریکا، رای به بررسی ماهوی موضوع داده است.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار