وزیر راه: قیمت مسکن در تهران به‌جز منطقه ۱ و ۳ به ۱۵ میلیون سقوط می‌کند
کد خبر: 1024269
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IST
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۴
رئیس‌جمهور خواستار انتقال مشاوران املاک از ذیل وزارت صمت به وزارت راه است
در حالی که رئیس‌جمهور معتقد است نرخ‌های کنونی بازار مسکن با واقعیت‌های اقتصاد ایران همخوانی ندارد و کارشناسان اقتصادی با اشاره به از بین رفتن بیماری هلندی در اقتصاد ایران با توجه به تحریم‌های نفتی و حذف ارز‌های نفتی در اقتصاد معتقدند قیمت زمین و ساختمان با کاهش مواجه خواهد شد، وزیر راه و شهرسازی گفت: اگر منطقه‌یک و سه را از میانگین قیمت‌های مسکن شهر تهران خارج کنیم، میانگین هر متر مربع در تهران به زیر ۱۵‌میلیون تومان می‌رسد. این در حالی است که باید درباره کمیسیون مشاورین املاک نیز تجدید نظر کرد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: مشاوران املاک، بانک‌ها را بزرگ‌ترین ملاکان و محتکران بازار مسکن معرفی می‌کنند، از طرفی برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند افزایش حق کمیسیون مشاوران املاک همزمان با رشد قیمت مسکن موجب شده تا این صنف در رکود معاملات هفت‌ساله مسکن برای رشد قیمت‌ها انگیزه مادی داشته‌باشد، از این رو این صنف را طرف افزایش نرخ مسکن معرفی می‌کنند. در این میان اساتید دانشگاه معتقدند به دلیل شکاف طبقاتی در جامعه جهش قیمت مسکن در مناطق لوکس و گرانقیمت با توجه به الگوی منسوخ میانگین‌گیری برای کشف نرخ مسکن مناطق بیست‌و‌دوگانه تهران بدون دلیل و حجم مبادلات خاصی نرخ را در کل بازار مسکن بالا می‌برد.

از این رو این شائبه وجود دارد که بانک‌ها به عنوان نهاد‌هایی که در ترازنامه‌های خود کلی دارایی ملکی و مستغلاتی دارند، گاهی مبادلاتی را در بازار مسکن به شکل نقدی یا تهاتری و با نرخ بالا انجام می‌دهند تا به واسطه رشد نرخ‌ها در بازار مسکن ارزش دارایی‌های ملکی آن‌ها در ترازنامه نیز جهش یابد، این وضعیت بازار مسکن را در شدید‌ترین رکود با تورمی مصنوعی مواجه کرده است.

کارشناسان معتقدند با تغییر مدل نرخگذاری در بازار مسکن با سرعت نرخ‌ها در برخی از مناطق تهران با افت قابل ملاحظه‌ای روبه رو می‌شود. در این میان از آنجایی که درآمد‌های نفتی در اقتصاد ایران سقوط آزاد داشته است و دیگر اقتصاد ایران با بیماری هلندی اقتصادی روبه‌رو نیست، گفته می‌شود که قیمت زمین و ساختمان در آینده با ریزش قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی: باید درباره کمیسیون مشاورین املاک تجدید نظر شود

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی سه‌شنبه شب مهمان برنامه پایش شبکه‌یک سیما در رابطه با وضعیت مالیات‌های تنظیمی در بازار مسکن گفت: طرح‌های مالیات تنظیمی دو سالی است که پژوهش سنگینی پیرامون آن شده است، در حال حاضر نیز در صحن دولت کلیات آن نیز تصویب شد، ما باید تنها تقاضای سرمایه‌ای را بزنیم و طرح‌های مالیاتی باید به نحوی باشد که سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تولید مسکن را تهدید نکنیم. در حال حاضر طرح نهایی دولت آماده است تا مراحل پایانی تأیید هیئت دولت را بگیرد و به مجلس برود.

وی در رابطه با مالیات بر خانه‌های خالی نیز اظهار کرد: بساز و بفروش غیراصولی اتفاق افتاده در بازار مسکن، موجب شده است در جا‌هایی که حتی تقاضا نیست خانه ساخته شود و با حبس این خانه‌ها و خالی ماندن آن‌ها موجب شده است که این وضعیت اتفاق بیفتد. با اخذ مالیات بر خانه‌های خالی، این خانه‌ها به سمت عرضه شدن می‌روند و عرضه در بازار را زیاد خواهد کرد. مالیات بر خانه‌های خالی طرح بسیار خوبی است تا از تلاطم‌های مالیاتی جلوگیری شود.

اسلامی در رابطه با سامانه جامع املاک و اسکان هم گفت: در ابتدا قانون، وزارت راه و شهرسازی را به عنوان متولی این سامانه معرفی کرده‌بود، اما با توجه به اینکه اطلاعات از اکثر دستگاه‌ها به وزارت راه و شهرسازی داده نمی‌شد، با رفت و برگشت‌های بسیار با وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی توانستیم بسیاری از داده‌ها را جمع کنیم و در حال حاضر به سطح بسیار خوبی از اطلاعات رسیده‌ایم. من فکر می‌کنم برای اولین بار یک اتفاق بزرگ با راه‌اندازی سامانه جامع املاک و اسکان اتفاق افتاده است. امیدواریم سازمان ثبت اسناد نیز به کمک بیایند تا اطلاعات کامل‌تر شود. اطلاعات جمع‌آوری شده بسیار مهم و با اهمیت هستند و با تجمیع این اطلاعات به دسترسی کامل اطلاعات و امکان برنامه‌ریزی در سطح کلان به وقوع پیوسته است.

باید درباره کمیسیون مشاورین املاک تجدید نظر شود

وی در رابطه با کمیسیون مشاورین املاک افزود: حتماً باید درباره کمیسیون مشاورین املاک تجدید نظر شود، باید به سمت اخذ مبلغ ثابت برای عقد هر قرارداد برویم. تصمیم اخیر رئیس‌جمهور نیز به این منوال است که مشاورین املاک از ذیل وزارت صمت به ذیل وزارت راه و شهرسازی بیاید تا بتوانیم سیاستگذاری مناسب را در قبال مشاورین املاک اعمال کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در رابطه با حذف قیمت از روی سایت‌های ارائه قیمت کالا‌ها و خدمات مختلف افزود: ما به طور کل با هرگونه افزایش عوامل روانی در قیمت کالا و خدمات مخالف هستیم. قیمت‌های غیرواقعی باعث تلاطم‌های زیادی می‌شود و ارائه این قیمت‌ها در سایت‌های مختلف بار روانی را تشدید می‌کند، بنابراین باید قوه اجرایی با این موضوعات مقابله کند.

وی درباره قیمت هر متر مربع مسکن در تهران و عدم اعلام آن توسط مرکز آمار و بانک مرکزی اظهار داشت: اگر منطقه یک و سه را از میانگین قیمت‌های مسکن خارج کنیم، میانگین هر متر مربع در تهران به زیر ۱۵‌میلیون تومان می‌رسد. باید آمار‌های واقعی و بر اساس واقعیت را به مردم ارائه داد و میانگین قیمت‌های خرید و فروش شده واقعی را به آن‌ها اعلام کنیم. قیمت ملک در منطقه یک میانگین تهران را ۵ /۳ برابر بیشتر می‌کند.

اسلامی در رابطه با مسکن مهر اظهار داشت: مسکن مهر یک طرح مفید برای اقتصاد و یک خدمت مؤثر بوده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار