اجرای طرح اصلاح سیستم آبیاری باغ ۱۰۶ هکتاری پسته موسسه موقوفات سمنان
کد خبر: 1024012
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IOK
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
تا پایان سال جاری صورت می‌گیرد
مدیر موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی از انجام طرح اصلاح سیستم آبیاری باغ ۱۰۶ هکتاری پسته این موسسه تا پایان سال جاری خبر داد.

علی وطن دوست بیان کرد: موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان نزدیک به 187 هکتار باغ پسته در روستاهای برم و حسن آبادو دارد که در حال حاضر به روش سنتی آبیاری می شود.
وی ادامه داد: تاکنون از سطح 80 هکتار درختان بارده باغ برم، حدود 95 تن محصول برداشت شده که در مقایسه با سال گذشته افزایش 35 تنی داشته است.
مدیر موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان با اشاره به این که برداشت پسته از باغ حسن آبادو نیز در حال حاضر آغاز شده است، خاطرنشان کرد: پسته های باغات این موسسه از ارقام شاهپسند، عباسعلی، اکبری و احمد آقایی است.
وی ادامه داد: محصول تولیدی در این باغات در استان های همجوار همچون تهران، گلستان، مازندران و... به فروش می رسد.
وطن دوست، اصلاح مسیر آبیاری، تغذیه درختان بر اساس تجزیه و تحلیل نتایج برگ، محلول پاشی به موقع و نیز مبارزه با آفات و بیماری ها را از جمله اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش میزان تولید طی سال جاری عنوان کرد.
وی ادامه داد: این موسسه همچنین برای کاهش درصد پوکی، اقداماتی از قبیل تغذیه با عناصر ریز مغذی، آبیاری به موقع و گرده افشانی مصنوعی را انجام داده است.
وطن دوست درباره اقدامات جدید موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان در باغات پسته طی سال 1399 گفت: با توجه به بررسی های انجام شده و پتانسیل تولید باغات، توسعه باغات و همچنین اصلاح ارقام زودرس شاهپسند در دستور کار این مجموعه قرار دارد.
وی ادامه داد: علاوه بر این، با توجه به توصیه های کارشناسی و مونیتورینگ دائمی، امسال خوشبختانه با بهره گیری از روش های تغذیه ای مناسب، استفاده از سموم در باغ پسته مزرعه برم به حداقل رسید.
وطن دوست، کسب عنوان باغدار و پسته کار نمونه استان سمنان در جشنواره ملی پسته در سال 1395 را از جمله موفقیت های این مجموع دانست.
مدیر موسسه کشاورزی و موقوفات استان سمنان مرکز دامغان با اشاره به مشکلات این موسسه در زمینه تولید پسته تصریح کرد: از جمله این مشکلات می توان اصلاح سیستم آبیاری، دشواری های مربوط به تسطیح باغ پسته و تامین نیاز آبی درختان را نام برد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار